Почерпете информация и ценни съвети от темите за хидроизолация или разгледайте майстори и фирми за хидроизолация.
междин - напреднал
Здравейте,

Преди година си взех едноетажна къща. От тогава не съм спирал с ремонтите. Един от основните проблеми с които не мога са се справя е влагато по стените или по-точно по стената, която е най-близо до съседния терен. Къщата се намира на терен с лек наклон. Задната страна на къщата е на разстояние около 150 см от границите на съседен двор, която се намира на терен, който е около 100 см по-висок от моя. Оградата със съседите беше почти паднала от дъждовните води и сега изграждам нова. Проблемите ми са както повърхностните води, така и подпочвени води, които се появяват след продължителни дъждове. На този етап за повърхностните води съм направил улей, който все още не е циментиран, но и това предстои. Проблема ми са подпочвените води, които се появиха след дъждовете през октомври. Сега съм изкопал канал по продължение на къщата, успоредно на плочника на дълбочина около 70-80 см с наклон към ниската страна на терена.На дълбочина 60 см.почвата свършва и отдолу е нещо като камък, който е много крехък. В момента водата от подпочвените води се просмуква в изкопания канал и си тече в градината. Какво да направя от тук нататък за да спре навлизането на вода под къщата. Моля за съвет.

Прикачен файл

1_1.JPG
1_1.JPG (36.82 KиБ) Видяна 9578 пъти

Прикачен файл

2_2.JPG
2_2.JPG (42.86 KиБ) Видяна 9578 пъти

Прикачен файл

3_3.JPG
По този канал водата се оттича в градината.
3_3.JPG (49.36 KиБ) Видяна 9578 пъти
ZMeyGorianin - майстор
Проблема при мене реших, като плътно до стената по продължение на цялата къща изкопах канал 1м. дълбок и около 0.4м. широк. Купих трислойна черна хартия/20м дължина/, разгънах я ипосле я поставих "U"- образно в канала на два ката. Стената ми е 10м. дълга. Кухината запълних с трошляк/ керемиди, малки камъни/. Отгоре залях бетон на ширината на канала и вдигнат с кофраж от земята на 20 см. Повече проблеми не съм имал. Тъй като при тебе гледам има бетонна пътека покрай стената можеш да използваш по моя начин вече изкопаната канавка- само я удълбочи.
Master_Kenobi - V.I.P.
Като гледам, ти си готов за дренаж.
Схема на изпълнение на дренаж ето тук.

Обърни внимание на това:
Необходимост от филтриране Ако в структурата на почвата в основата на сградата се съдържат тиня и праховидни частици (глина, дребен пясък), то тя трябва да е отделена от дренажните тръби с помощта на филтриращ материал (геотекстил, кокосово влакно или други аналогични филтри), така че да не се запушват отворите на тръбопровода.
Слоят около тръбата е пясък. Нагоре още 1-2 слоя. Размерът на фракцията на отделните слоеве се увеличава отдолу нагоре. И трамбовай.

Дълбочината зависи от това колко са дълбоки основите на къщата и на каква дълбочина са подпочвените води.

Успех!
markk - напреднал
Дренаж му е цаката,изпълнен както е описано...
За подсигуровка можеш да намажеш и основите.
междин - напреднал
Благодаря за съветите.
Интересува ме дали е необходимо да излея тънка бетонна стена там където завършва плочника до основата на бъдещия дренаж и да я изолирам с битумен грунд+битумна изолация?
Master_Kenobi - V.I.P.
Презастраховки всякакви можеш да измислиш... Но това със стената е излишно според мен. Не го правят така.
И колко да е тънка?! Поне 10-12 см. за да се държи като стена. Мнго ще стесниш изкопа за дренажа тогава. Не, не. Няма смисъл. Пък и ще пречи на случайно попаднали води откъм къщата да се вливат в дренажа.
По-добре си дай парите да направиш достатъчно дълбок дренажа и да е достатъчно читав.
междин - напреднал
Вече дълбочината на канала е около 90-100 см с лек наклон. Повече нямам възможност да копая, понеже терене не позволя. Днес закупих дренажна тръба и геотекстил. Имам следните въпроси. Тръбата директно ли се полага в канала , обвита с геотекстил или е необходимо да се положи друга основа - чакъл или някакви бетонови плочки? Как точно се полага геотекстила? Обвива се тръбата или се полага отдолу?Навсякъде пише, че дренажа трябва да е покрит с речен филц. А не става ли с трошен камък? Имам в наличност няколко тона,закупен от борса. Какви са проблемите ако се използва трошен камън ( чакъл)? Мерси за отговорите.
mitaka_vk - специалист
По принцип дренажа се прави с няколко различни фракции речна баластра като накрая се завършва със слой пясък. Това с преви с цел да се филтрира водата, и в канала да не попадат кал и други био отпадъци. Тъй като това е доста трудоемко и може би старомодно затова в момента се ползва геотекстил и по малко фракции баластра. Сега геотекстила го полагаш по изкопа, не обвиваш тръбата защото в най честите случаи може да се затлачи самия геотекстил и дренажното тръба да спре да работи. На дъното на изкопа полагаш някаква плтна основа за да не прониква водата надолу, може да се направи от утъпкана глина, бетон и други подобни, но може и с баластра която е добре уплътнена.
Сега защо не препоръчват трошения камък за дренаж, първо защото при трошенето се отделя много прах който трябва да бъде отмит, което обикновенно не правят. Второ дребните фракции не стават за цялостен дренаж, имам предвид че фракцията ти трябва да е поне 50 мм за да се осигори добро оттичане до дреенажната тръба и отвеждане на водата.
Никъде не е забранено да не ползваш трошен камък просто не се препоръчва.

Като финал, когато приключиш с полагането на дренажната тръба и баластрата, сложи и отгоре геотекстил за да спира проникването на пръст в дренажната призма след като го заринеш. Успех :)
междин - напреднал
След една година съм на 90 % от завършване на хидроизолацията Сложих геотекстил по стените на канала и обвих за всеки случай и тръбата с геотекстил , понеже използвах чакъл (непромит). Дано да изкара поне 10 години :roll: След като запълних канала с чакъл го загърнах с геотекстила отгоре. Въпроса ми е дали мога го закрия с пръст или да направя улей с бетон за всеки случай.

Прикачен файл

SANY0558.JPG
SANY0558.JPG (15.52 KиБ) Видяна 7670 пъти

Тема "Проблем - хидроизолация на селска къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: