Почерпете информация и ценни съвети от темите за хидроизолация или разгледайте майстори и фирми за хидроизолация.
phoenix - специалист
Здравейте, четох, четох па се обърках.
Накратко проблема е в офиса ни. Намира се на последен етаж - 2-ри в пристройка до жилищна сграда, която е 5 етажа. Нашия покрив е във форма на басейн(в смисъл има борд от 3-те страни) и е покрит с воалит. Мастерите са сложили в 4-те края по един сифон за баня на ф50 които се очаква да поемата водата от дъжда върху покрива и от водата която през една тръба се стича от 5 етажната сграда директно върху покрива. Съответно тези сифони се запушват и целия покрив се пълни баш като басейн. Сградата е чисто нова, преди 2г. взе акт 16, до сега нямаше проблем, но тази година по време на големите студове се започнаха едни весели процеси в нашия офис, от които ми се плаче. Снимки по-късно. С две думи в едната стая под единия сифон цялата стена мухляса и се отдели всичката шпакловка, а в другата стая под другия сифон, пада шпакловката от тавана върху бюрата.... То е ясно, че строителя ще се почеше там дето не го сърби за нашия проблем, но аз искам да си го оправя това нещо преди зимата. При монтаж на климатика установихме, че единия улик който е зазидан е PVC тръба на 110 :-D .Някакви идеи?
снимки:
зад този ръб е скрит единия улук, който е направен от нормална ПВЦ тръба на 110
Изображение
а това са пораженията вътре , като при мен това се получи преди няколко месеца, а на долния етаж е така от както сградата се ползва и стената направо е разрушена от влагата.
Изображение
тази тръба се излива директно върху покрива като събира водата от покрива на съседната 5 етажна къща и пълни нашия покив като басейн. Което ми напомня за задачата с басейна, дето се пълни от 3 тръби и се изпразва от 4 и задачата е за колко време ще се запълни басена и колко поражения ще понесат хората под него? :-D :-D
Изображение
ето там е другия сифон, като ясно се вижда до къде е стигала водата. Добре че се качвам през 2-3 седмици да го чистя. Което хич не е лесно при положение, че няма стълби за този покрив.
Изображение
а това са пораженията на тавана на балкона под този сифон.
Изображение
това съответно са пораженията в стаята отдолу.
Изображение
Последна промяна от phoenix на ср май 19, 2010 11:16 am, променено общо 1 път.
ArturDent - Почти Безобиден
Ами тя сградата е в гаранция, съди все пак шибания строител.
Или си направи застраховка, и после съденето остава за застрахователната компания. Избери някоя мутраджииска, те оспяват да си вземат парите в последствие, и няма проблеми с изплащането на застраховката преди това.
solo5 - майстор
то хубаво да си направи застраховка, ама първо трябва да направи ремонта
дано да се е сетил да си направи застраховка преди "веселите процеси"
phoenix - специалист
колеги,
искам да кажа, че нямам никакво намерение да се карам с който и да е. Така нищо няма да постигна, най -малкото някой ще ми свърши работата. Много добре осъзнавам, че трябва да се разправям със строителя, който ще дойде и уж, ще направи нещо и следващата зима ще е същия филм.
Искам да си го направя както си трябва и да знам, че поне няколко години ще съм си решил проблема.
Смятам като начало да сменя тези сифони с някакви барбакани, както и да отведа улука от съседната къща към някакъв ветикален улук и водата да спре да се излива директно върху покрива ми.
Очаквам някакви градивни съвети, които не са свързани с търсенето на правата ми от строителя и закъсняла застраховка.
schuldiner - майстор
phoenix написа:
Смятам като начало да сменя тези сифони с някакви барбакани, както и да отведа улука от съседната къща към някакъв ветикален улук и водата да спре да се излива директно върху покрива ми.
Очаквам някакви градивни съвети, които не са свързани с търсенето на правата ми от строителя и закъсняла застраховка.
Добре си се ориентирал, дори по-добре от проектанта... Ебати глупостта - вътрешно водоотвеждане по външната стена. То разбирам да няма техническа възможност, ама веднъж е докарана водата до борда, пък дай да я прекараме през сградата!?!
Основният проблем е в сифоните - ако са бански, S-ката им замръзва защото държи вода и вероятно са се спукали зимата. После сечението им съвсем не е достатъчно, затова се запушват лесно и се препълва покривът, а това вече е много сериозен проблем, поне конструктивно.
Избиването на барбакани не е толкова лесно - ако се случи нивото им да е някъде в плочата или пък в борда да има много арматура... абе става, ама трудно. Поне е надеждно решение. Обаче надолу по водосточните тръби какво се случва, няма как да се разбере в тези кутии. Може би трябва да се отвори на местата около и над течовете и да се прегледат снадките им. Случвало ми се е в такива кутии да намирам измъкната тръба (от силния напор на водата и лошото укрепване на тръбите), пък после се чудят що връща към сградата.
Питам се също, дали на тръбата от съседния покрив мястото й е там. Че трябва да се отведе по отделно трасе е ясно, ама за чия сметка? Ако са две независими сгради, водоотвеждането не трябва да е на калкана към вас.

В общи линии ремонтът трябва да включва:
1. Затапване и подравняване на съществуващите сифони.
2. Избиване на отвори в борда, монтиране на барбакани с водосборни казанчета и заустване в съществуващите тръби.
3. Извеждане на тръбата от съседния покрив до подходящо място (възможно е с барбаканите твоят покрив да успее да поеме и допълнителните води - зависи колко е водосборът на твоя плюс другия покрив).
4. Преглеждане на водосточните тръби (вариант дублирането им успоредно или нанизване вътре в тях на цяло парче Ф100).
5. Възвръщане на част от вложените средства след среща със строителя и собствениците на съседната сграда.*

* - това не ми е много ясно. По ЗУЕС и ЗСГ има някакви пътеки, но не се ориентирам достатъчно. Може би на място в Общината ще ти кажат кой може да констатира нередностите, как се уведомяват тези, към които имаш претенции и какво изобщо можеш да очакваш. В случая финансово няма да се натовариш чак толкова, но помисли, че в бъдеще може да се наложи пак ти да оправяш целия покрив - хубаво би било да имаш документирани и жалби, и констатации от експерти и въобще цялата история, а също и да си наясно отрано с правата си.
Успех!
mitko64 - майстор
Ползвам темата да помоля за съвет при сходен проблем- теч( големи петна в ъгъла на тавана и прилежащата стена) от голяма теаса над него. По никакъв начин не можеме да принудим съседа отгоре да си оправи хидроизолацията на терасата. Има ли някаква технология за изолация от долната страна на тавана и вътрешната част на стената- да препратя влагата надолу, пък долния съсед да се разправя, щото сега всички вдигат рамене и викат- оправяй се с комшията(англичанин).
mitko64 - майстор
И аз така си мислех. Хората като създават тези продукти, ги правят да отстранвт причината а не следаствието в случаи като моя.

Тема "проблем с тавана и стените" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: