Почерпете информация и ценни съвети от темите за хидроизолация или разгледайте майстори и фирми за хидроизолация.
Здравейте,
Имам проблем с хидроизолацията на къща с основи каменна зидария.
Накратко ще изложа проблемът си за да ви стане ясно.

Преди около 10 години изградиха път в близост до къшата ни,който е на по-високо ниво от дворът и няма никакви канавки.
Това доведе до отичане на всичката вода в основите на къщата ни.Доста се мъчихме с различни видове вътрешна хидроизолация,но ефектът беше краковременен.
Сега всички стени на стаите,особено вътрешните са мокро до половината и мазилката се рони като юфка.Всичко е пропито с влага,изгни и част от дюшемето в стаите.

Поради тази причина това лято разкопах основите на къщата и изградих бетонен пояс около къщата с височина 1м(толкова е дълбочината на основите) и дебелина 12 см.,защото камъните бяха криви и нямаше как да закрепя или положа каквато и да било хидроизолация.
Почвата в района е чернозем,и това е може би донякъде проблемът,защото основите започват от долния слой под чернозема(бяла пръст) а водата като достигне до този слой неможе да попива надолу и започва да се просмуква през каменната зидария в стените,като варта с която са зидани камъните беше измита и запълнена с кал,която водата е носила.
Подпочвените води са много дълбоки,имаме кладенец в двора на 28 м дълбочина.

Основно въпросите ми са два:

1.Каква хидроизолация да положа на бетонния пояс на основите който съм изградил- течна или друг вид,бях се спрял на една течна на Sika,но други ми предложиха друга от PVC с едни балончета,която се кове на основата,но как ще се закрепи в бетон и няма ли да пропуща там където са снадките.

2.Купил съм дренажно гофре Ф 110 и геотекстил за дренажа,но незнам на каква дълбочина е най-добре да се постави.
Дали да бъде на нивото на основите или под нивото,на какво отстояние от стената трябва да бъде и какъв наклон е нужен на 1 м(цялата дължина е 30 м)
Утре ще сложа и снимки на моментното състояние на къщата за е по ясно.

Искрено се надявам на вашата компетентна помощ,защото вложих доста средства и труд до тук и не искам накрая да объркам нещата.

С уважение;Василев
stivemaster - майстор
Сега доколкото разбирам нещата стоят така - новият път е с налкон към вашата къща , основите достигат глинен или мергелен пласт . Защо очаквате така събраната вода като в резервоар да я накарате да не прониква в къщата ?Няма да е евтино веднага ви казвам . Дори не коментирам изобщо фундалина който са ви препоръчали който е против почвена влага а не против вода.
Според мен дори и да успеете да постигнете водонепроницаемост на новия пояс то водата ще нахлуе отдолу.Затова според мен трябва да се търси метод при който да не се позволява просмукване на вода в зоната между пътя и къщата и да се отвежда по посока надлъжния наклон на пътя.Ако има такъв разбира се .Не знам какви са възможностите за армирана бетонна настилка около къщата с наклон към тротоара . Тротоар с наклон към пътя и завършващ по високо от пътната настилка с бордюр с нут. Ако искаш детайл мога да сътворя нещо но ......
Благодаря много за отговора.

Само да поясни че къщата е на село и изобщо няма тротоари никъде,пътят е на около 20 м от къщата и мястото между пътя и къщата е обрасло с гъста трева,след всеки по проливен дъжд се образуват големи локви,които постепенно се отичат към къщата.
Денивелацията между пътят и терена не е голяма - 30 см.но е достатъчна за да ни наводнява .
Писахме много жалби да бъде изградена бетонна канавка около шосето за да се реши проблемът,но получавахме все един и същ отговор - няма пари.Това би било най-добрия вариант но щом общината не иска да ни помогне трябва сами да се спасяваме.

Според вас с подходящо направен дренаж няма ли да успеем да отведм водата далеч от основите,като се има в предвид че бетонния пояс е изграден 20 см под нивото на основите,като идеята ми беше да попречим на водата да подмива основите.Дано не съм сбъркал с това решение.
stivemaster - майстор
Няма проблем да се изпълни задачата с дренаж , само трябва да има тази възможност - тоест събраната от дренажа вода трябва да се изтича гравитачно!!! или да се изпомпва като се напълни съда в който се изтича. За да не чертая ето най общ вид на дренаж http://www.bnaproject.com/drenaj.php?lng=3
PVC с едни балончета,която се кове на основата,но как ще се закрепи в бетон и няма ли да пропуща там където са снадките.

Точно това е твойта изолация + дренажа и отвеждаш към кладенеца ако е възможно. Пояса е бил излишен но щом си го направил :idea: изолацията се поставя лесно има специални копки и самозалепващи ленти и е точно за такъв вид проблеми дренаж предполагам знаеш как се прави.
Има и др.варианти

Тема "Хидроизолация на основи на къща с каменна зидария" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: