Почерпете информация и ценни съвети от темите за хидроизолация или разгледайте майстори и фирми за хидроизолация.
Здравейте,
Имаме вила, на която задната част на първия етаж е изцяло вкопан, което е около 2,50 м - използван е за мазе/изба. Терена е скалист и с голяма денивелация. Влажността на въздуха също е висока. Цялата къща е опасана с бетонова пътека около 1,50 м широка. Въпроса ми е: с какво да хидроизолирам стените отвътре и пода, тъй като дренаж е почти невъзможно да се прави по горепосочените причини? Забравих да кажа, стените са от камък и една част от бетон /правена е подпорна стена отвътре пред камъка/. Смятаме да купим AQUAMAT - той става ли и за стени или е само за под? Нещо друго трябва ли да се сложи под него или след това? По принцип искаме да сложим най-отгоре ламинат. Нещо друго ще ми препоръчате ли?

Полезно: Открийте надеждни изпълнители за хидроизолация
housedoktor - майстор
Това е често срещан проблем.Най -правилно е да се извърши повърхностно отводняване и дренаж.За Аквамат - става ,но е необходимо старание поне три пласта
bat_al_a - специалист
Трябва ти нещо такова:

http://www.setex.net/bg/nav/products/cat/6/product/27

или

http://e5ltd.bgcatalog.com/04.html

Капилярната хидроизолация е тази, която ще ти реши проблема.
housedoktor написа:
Това е често срещан проблем.Най -правилно е да се извърши повърхностно отводняване и дренаж.За Аквамат - става ,но е необходимо старание поне три пласта
Дренаж не можем да направим - трябва да се разбиват бетонните пътеки и да се копае поне 2,50 м /дори 3м/, а това на ръка няма как да стане - в двора не могат да влизат машини. А междувременно купихме Аквамата. Ще пробваме с него. А пътеката отгоре може ли да я изолираме с нещо? И с какво? И какво означава повърхностно отводняване?

А колкото до хидроизолациите с капилярно действие ни идват малко скъпички за вила. :)
housedoktor - майстор
Бетонната пътека може да обработиш с хидроизолация ,като се погрижиш за пукнатините.После плочи или камък старателно фугирани .Важно е да имаш улуци ,които отвеждат водата от скатовете и е желателно да се изливат по -надалече от къщата.Важно е пътеката да е с наклон от къщата и да няма директно стичане на вода от някой склон на двора например.Има писано във форума
mengel - напреднал
Здравейте, имам аналогичен проблем с къща в с. Леденик В.Търновско. Прочетох постовете както в тази така и в други теми, но... При мен първият етаж е от камък и кал и е вкопан в скала, която е под наклон. От високата страна на скалата, стената е вкопана около 2 м. Един познат строител направи частичен дренаж, но сега се оказва че не върши работа. Т.е. след изкопаването на повърхостния слой пръст от около 70-80 см., започва въпросната скала на дълбочина около 2 м. до основата. копали са и скалата около 1 метър надолу, но започнала да става все по-твърда а парите си вървят. Нямам опит с тези неща, но явно и моят познат също и това ми коства нерви и пари.... Но както и да е... Като цяло става въпрос за влага, мокро, няма течове...Питам за съвет като се има в предвид, че дренаж, който да стигне основите, не знам дали е финансово оправдан при наличието на тази скала. Проучвах разни вътрешни хидроизолации като например SIKA, но не знам дали изобщо ще помогне. Един познат ме посъветва ако не успея с друго, да издигна нова стена успоредна на проблемната...Ето снимки на къщата отпред, стената и отзад (втория етаж)

Изображение
Изображение
Изображение

На третата снимка е задната част и изкопа на дренажа, който както се оказва не върши никаква работа. Влагата е предимно на задната стена. Има малко и по страничните, но само там където контактуват със задната стена. Интересното е,че на задната стена разположението на петната от влага не е еднородно, а има петна, които са доста мокри и места, където е мокра предимно калта между камъните> Набързо скицирах ориентировъчно каква е ситуацията:

Изображение

Мислех си дали ако изкопая в скалата канал, успореден на зида примерно 50х50 см. (на картинката някъде под П-то на надписа ПОЧВА) и да положа дренажна тръба, после филц и отгоре мембрана ще мога да спра отичащата се по повърхността на скалата вода?!?!?... Това едно на ръка... Мислех и да отливам плоча отгоре за да избегна повърхностните води...
VLADO66 - майстор
Решението действително е вътрешен зид.Копаеш под нивото на пода и правиш канал и полагаш тръба за дренаж изведена навън, между новата стена и камъка слагаш HDPE мембрана/напр. фундалин/ като връзките между отделните парчета се залепват нацяло с полиуретанова паста.Ето ти едно нагледно клипче http://www.youtube.com/watch?v=3P4z1tvn96Q и още едно http://www.youtube.com/watch?v=xfdLl3RBinA
mengel - напреднал
Да супер!... Но някак си ми се иска да запазя камъка и да го фугирам... Един приятел ми каза, че ако направя канал в скалата, възможно най-дълбоко примерно на 2 метра от мократа стена, това би трябвало да прекъсне пътя на водата по и в скалата до нивото на изкопа и оттам да се мисли да се извежда навън... Какво мислите за това? Иначе вътрешната изолация съм я оставил за крайна мярка!
VLADO66 - майстор
mengel написа:
Да супер!... Но някак си ми се иска да запазя камъка и да го фугирам... Един приятел ми каза, че ако направя канал в скалата, възможно най-дълбоко примерно на 2 метра от мократа стена, това би трябвало да прекъсне пътя на водата по и в скалата до нивото на изкопа и оттам да се мисли да се извежда навън... Какво мислите за това? Иначе вътрешната изолация съм я оставил за крайна мярка!
Има голяма вероятност да си хвърлиш усилията на вятъра при положение че скалата е нееднородна.
mengel - напреднал
Идеята е да бъде пресечен пътя на водата, отичаща се от почвата и пъзгаща се по наклона на скалата. Отделно тя самата скала попива, но не мога да кажа колко! Друго което ми хрумва е ако между скалата и стената има някакво разстояние, дали не може да се запълни с някакъв материал....

Тема "Хидроизолация на основи на стара къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: