Почерпете информация и ценни съвети от темите за хидроизолация или разгледайте майстори и фирми за хидроизолация.
Gabito_7 - напреднал
Здравейте. Имам нужда от компетентни мнения и съвети по- вещи в областта на дренажните системи. Ще започна с малко предистория и факти:
Къщата на майка ми, строена на няколко етапа, събаряна частично, досторявана и т.н., имаше остъклена тераса, която беше тръгнала да пада. Миналата година я бутнахме и построихне отново, като направихме и мазе под нея. За по- нагледно качвам снимки.
Изображение
Вижда се, коя е новата, достроявана част. Мазето под новата част направихме с идеята да се свърже с това на старата част, за да има топла връзка към парното. При първите дъждове обаче то започна да се пълни с вода. Старото мазе никога не е било влажно дори, но това се пълни сякаш извира от там. Основите не са изолирани и няма дренаж на тях (майстора каза, че нямало нужда предвид, че старото мазе не е влажно и подпочвените води са дълбоки (имало е преди години бунар с дълбочина над 20 м.)). При строежа багера изкопа малко по- дълбоко и под първата плоча има наредени около 30 см. камъни. След като започна да се пълни се порових тук и стигнах до извода, че най- вероятно проблема е в липсата на пътеки и водостоци (все още ги нямаше). Направихме водостоците, вкарахме ги в тръба и към шахтата, направихме и пътеките. Водата намаля, но въпреки всичко я има и то не е малко. Пълни се само при дъжд. Ако вали малко в мазето се появява ден по- късно (явно докато достигне до него), но след последните дъждове ежедневно от там излизат десетки литри вода. Още един важен факт е, че почвата е изключително глинеста от отоколо 50 см. надолу. Качвам още 1-2 снимки, за да се придобие по- ясна представа за наклона.
Изображение
Изображение
Изображение
Наклона на терена е в посоката от гледната точка на последната снимка, т.е. ако се застане с лице към входа на къщата, наклона е главно към къщата и леко в дясно (дано съм го обяснила правилно).
Тъй като (както споменах по- горе) къщата е предстроявана в годините многократно, по дължината на старото мазе от към наклона, на около половин метър от основите в момента са били основите на старата постройка. Те не са разваляни и в момента са си в земята. Баща ми е на мнение, че те играят ролята на дренаж и за това в старото мазе няма влага.... но дали е така (кой, кой ще ми каже :-)).
Мисля, че обхванах по- основните факти, но ако е необходима допълнителна информация или пояснение - питайте.
Въпросите:
1. Дъждовна или подпочвена вода е това (как да разбера)?
2. Дренаж на предната страна ще реши ли въпроса и с каква дължина и изпълнение ?
3. Може ли дренажа да се направи плътно до пътеките, за да не ги разваляме ?
4. Необходимо ли е да се направи дренаж и от страни на къщата ?

Благодаря предварително на всички, които ще се включат с мнение, съвет или просто усмивка :gott:
Последна промяна от Gabito_7 на вт апр 22, 2014 11:33 am, променено общо 2 пъти.
VLADO66 - майстор
Когато не вали сложи един маркуч във водосточната тръба на новата част и пусни силно водата.Ако мазето започне да се пълни значи там е проблема.
Gabito_7 - напреднал
Смяташ, че е възможно да има спукана тръба от отвеждащите водата от покрива ? Тези тръби минават от водостока, пред стълбите и по дължината на къщата стигат до края на къщата (в дясната й част).
VLADO66 - майстор
Възможно е,не казвам че непременно е това.
Gabito_7 - напреднал
Благодаря за съвета. Ще пробваме, но честно да си призная се съмнявам да е от това, тъй като тръбите ги редихме с мъжа ми, тествахме ги няколко пъти преди да ги заровим и веднага след това ни направиха пътеките, като бяха внимателни при наливането на бетона. Все пак ще опитаме, че е по- лесно от дренаж :-D
Gabito_7 - напреднал
Никой ли друг няма да се включи с мнение или съвет ? Аз във вас се кълнях :mrgreen: Хайде подайте едно рамо, малко акъл или поне някоя идейка .
Да разкажа за идеята на мъжкото тяло. Тъй като под първата плоча (на мазето) има около 30 - 40 см камъни, той смята, че ако изкопае една достатъчно дълбока и широка дупка в някой скрит ъгъл на мазето, сложи в нея изправена широка тръба с дупки (тип дренажна) и пъхне в нея една помпа с датчик, която да се включва при определено ниво на водата и да я изпомпва към мръсния канал, то това ще доведе до положителни резултати в наша полза (връщане на докараните вече камъни за дренаж). Вие на какво мнение сте ? Смятате ли, че това би помогнало и че изобщо има смисъл да се пробва ? :?
jekasus - майстор
Владо прав, но и мъжа ти е също прав :-D
kozl - майстор
Gabito_7 написа:
Пълни се само при дъжд. Ако вали малко в мазето се появява ден по- късно (явно докато достигне до него), но след последните дъждове ежедневно от там излизат десетки литри вода. Още един важен факт е, че почвата е изключително глинеста от отоколо 50 см. надолу. Качвам още 1-2 снимки, за да се придобие по- ясна :
Предположение:
Не е подпочвена вода. Направили сте дренаж 30 см под плочата, което е скрит резервоар. Започва да вали и имате теч от канализацията на водосточните тръби. (няма информация как с какъв наклон са отведени водосточните тръби до шахтата и дали щахтата при интензивен валеж не се препълва и съответно водата да връща в обратна посока.) И така вали, връща вода към мазето и пълни тайния резервоар, а вода не се вижда докато се напълни резервоара и като се напълни след някое време показа се водата в мазето. Като престанат валежите бавно, защото почвата е глинеста водата в тайния резервоар се просмуква надолу в почвата и обема е освободен за новия дъжд. Ако дъждовете са един след друг тайния резервар е все пълен и водата се появява над плочата в мазето веднага с валежа.
В крайна сметка една дренажна помпа под нивото на бетоновата настилка поне няма да позволи водата да се навирва в мазето, но влагата ще е налице. И аз тоя метод не го препоръчвам. Има опасност от суфозия и напукване на конструкцията поради слягане на основите. Колко по - дълбоки са основите от най-ниското ниво на трошения камък?
Що не последвате съвета на Владо, много е вероятно канализацията на водосточните тръби вместо да отвежда дъждовната вода далеч от къщата да я връща в мазето.
sian - специалист
Може би aко се симулирa дъжд, с помпaтa от клaденецa aко имa тaкъв или от чешмaтa в крaен сличaй. В рaзлични зони около къщaтa,пре известен период, ще покaже откъде просмуквa. A може и във отводнителните тръби, ще покaже дaли имa спукaнa. Може при дъжд дa се опитa с някaкъв оцветител. Дa кaжем зa лaтекс (aко не се лъжa е водорaзтворим) .
Gabito_7 - напреднал
Благодаря за съветите. Не мисля, че имаме спукана тръба, тъй като лично аз и съпруга ми сме ги редили, тествали и заровили след това. Около тръбите има пясък, за да предпазва от камъни. Наклона е ОК, а тръбата влиза в шахтата на доста по- високо ниво от това до което стига водата дори и при най- силните дъждове (т.е. не може да връща). Иначе за резервоара съм съгласна. Тъй като почвата е глинеста се пълни пространството с камъните и не може да оттече на никъде тъй като от всякъде са заобиколени с глина. Аз си го представям по следния начин: При копаенето на основи, тръби и т.н. сме направили почвата по- рехава около основите. При дъжд водата се стича по глината (по наклона), достига стените на мазето и тъй като има найлон между тях и почвата, водата се стича покрай тях. Там достига до камъните, напълва резервоара и избива в мазето. Нямам спомен какъв е бил наклона на изкопа, но водата избива първо в горната част на мазето (т.е. в най- високата точка на терена, на снимките е в десния ъгъл на новото мазе) и най- вероятно наклона на изкопа води натам или там е най- тънка плочата (или и двете). Това е моето обяснение като пълен лаик. Предложението за симулация ми допада и мое би е добре да опитаме, но то няма да ни покаже дали това е дъждовна вода влязла директно вътре или при дъжд се показват нивата на подпочвени води. Дренаж в такъв случаи дали ще бъде удачен ?
Интересното е, че в старото мазе няма влага дори, а то е в дължината си от към наклона (ама как обяснявам само :-D ).
Другото, което си мислех е, че можеше да използваме така или иначе направения резервоар, като в дъното му (най- ниската точка) поставим надупчена тръба, която да отведем далеч от къщата или в канализацията. Това добър вариант ли е и крие ли опасности според вас ? Ако сега опитаме да изкопаем там и да поставим такава тръба това дали ще доведе до решение на въпроса или пак ще си има влага ? :?
Иска ми се да направим това, което ще доведе до дълготраен положителен резултат, колкото и усилия да ни коства това. Писна ми да изглебвам вода с кофи от там и при всеки дъжд да се чудя колко ли се е напълнило #-o

Тема "Вода в мазето. МНОГО вода :-)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: