Почерпете информация и ценни съвети от темите за хидроизолация или разгледайте майстори и фирми за хидроизолация.
turbocharged - специалист
Как е правилно да се ориентира дренажна тръба? Тръбата която купих (110 мм konti hidroplast drein dn8) има 4 прореза разположени на половината от тръбата и оранжева надлъжна маркировка. Маркировката мисля че трябва да показва горе. Поне така четох за други тръби. Защо тогава прорезите не са разпределени симетрично на маркировката. На други места главно американски пише че прорезите трябва да са надолу за да влиза лесно водата в тръбата. На къде трябва да са ориентирани прорезите. Изображение
dadko - майстор
Как с прорезите надолу, бе човек. Нали тая вода, дето ще се събере в тръбата- трябва да я отведеш. Ако прорезите са отдолу- Какво дренираш- водата ще си се оттече през тях...
Виж тук

Прикачен файл

Pragma_pic_2.gif
Pragma_pic_2.gif (8.79 KиБ) Видяна 4004 пъти
8180 - майстор
dadko написа:
Как с прорезите надолу, бе човек.
Дори в твоя линк го има и този вариант - тип ТР.
Не твърдя, че съм си го изяснил за себе си, но определено съм срещал и двете препоръки.
Понеже разсъждавам просто, ми се струва, че с дупките отдолу, дренажът би понижил нивото на почти "цял диаметър на тръбата" по-ниско. Може и да греша.
dadko - майстор
Тъй, де. Има перфорирани по цялата периферия, на тях няма какво да им съобразяваш в какво положение ше ги полагаш. И тръбата на питащия не е от този тип (ТР), а от втория-LP, където няма отвори по цялата част. Това, да няма перфорация по цялата периферия и да се остави плътна в долната част на тръбата- се прави с цел инфилтрираната вода да се транспортира.
turbocharged - специалист
Питах където се сетих. Масово ми казаха "прорезите нагоре" даже имаше доста очудване, че изобщо питам за толкова "очевидно" нещо. Довода е, че водата ще изтече през прорезите ако са надолу. Което не е съвсем вярно понеже водата е отвън тръбата и влиза в нея за отвеждане. Както казва 8180 така ще се отводни по-надолу до дъното на тръбата. Обаче ако на места покрай тръбата терена е наводнен а по-надолу по наклона е сух водата първо ще изтече от мокрите към сухите места и после като нивото се вдигне навсякъде дренажа ще заработи. Това не ми се струва проблем защото така или иначе вода над дъното на тръбата няма да има. И в другата схема вода над прорезите няма да има. Половината тръба ще е залята, но и това не е проблем. Логично ми се струва прорезите да са надолу, но все пак след такъв отпор от хора занимавали се или чували как се прави дренаж монтирах тръбата с прорезите нагоре. Дано не съм сбъркал. Нищо, че тръбата е вече заровена ако имате мнение споделете го.

Тема "Как да се ориентира дренажна тръба" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: