Почерпете информация и ценни съвети от темите за хидроизолация или разгледайте майстори и фирми за хидроизолация.
Savov - специалист
Здравейте драги съфорумници.
Отварям темата, преди да съм сътворил една революционна глупост. Както е видно от заглавието, задачата е сложна. Касае се за открита тераса със замазка от полистиролбетон. Терасата е удължена един метър напред с метална конструкция, покрита с 5 мм дебела ламарина. Макар че носещата метална конструктия е много солидна, ламарината вибрира леко и подава на места, когато се стъпи отгоре. Трябва да я хидроизолирам и да я покрия с врачански камък. Изчетох всичко за мазаните изолации и за флексовите лепила. Все пак ми се струва, че поддаването на ламарината ще доведе до напукване на камъка. Изглежда трябва съвсем еластично лепило, а цената му не е без значение. Та на въпроса - ако примерно използвам Изомраз или подобна мазана изолация и я използвам директно и за лепене на камъка? Тоест последния слой е и лепило за камъка? Разхода ще е по-висок, но дали ще стане достатъчно здраво?
Поздрави.
nanko - специалист
Къде ще я слагаш тази хидроизолация? Отгоре в/у ламарината ли? Не мисля, че можеш да разчиташ на хидроизолацията да поема опъни усилия до такава степен.

Защо не сложиш уребрения отдолу на ламарината, за да не поддава? Така можеш да си работиш в/у стабилна основа.

Изомраз излиза 20-22 лв./м2. Ако ще го правиш и по-дебело, значи мин. 25-30лв./м2 (само материали). При положение, че търсиш евтино решение, не ми се вижда никак изгодно.
Savov - специалист
Поддаването на ламарината при стъпване не е повече от 2-3 мм. Мазана хидроизолация ще издържи. Ако обаче върху нея лепя с флексово лепило дори и от най-висок клас, смятам че камъкът ще се отлепи или напука. Затова търся еластично лепило. И в ролята на еластично лепило си представям още някой слой от същата хидроизолация. Ценово няма да е голяма разликата, пък и цената не е главният определящ фактор.
Още мнения или други идеи за еластично лепило? Полиуретаново за топлоизолации?
jekasus - майстор
Основата ти е калпава.
Тая замазка трябва да се напука при това поддаване.
Savov - специалист
Замазката е върху бетон. Терасата е удължена с ламарина. Няма какво да и се напуква, на 1 година е. Хидроизолацията ще държи в/у терасата. Проблемът е може ли врачанския камък да се залепи здраво дикетно с туй -
"ИЗОМРАЗ" представлява двукомпонентна течна хидроизолация в различни цветове, на база водна полимер-каучукова дисперсия, минерални пълнители, пигменти и прахообразен втвърдител.
За да е еластично, а не с флексови лепила. И да грундирам ли с нещо страната на камъка, която ще се лепи?
Поздрави.
VLADO66 - майстор
Изомраз няма адхезията на лепило.Защо трябва да да се хидроизолира ламарината.По-добре е да се обработи против ръжда.Върху нея камъка може да се лепи с полиуретанов уплътнител PU 40 и по-твърд./правил съм го с гранитогрес/.Лепилният слой който трябва да остане между ламарината и камъка трябва да е минимум 3-4мм.Между плочите лепени върху бетона и тези върху ламарината трябва да се остави дилатационна фуга 5мм.Плочите върху ламарината се фугират пак с полиуретан.Общо взето тегава и пипкава работа.И не евтина.Плочите преди лепенето трябва да бъдат измити и сухи.
kozl - майстор
Почва се ог отводняването на терасата - наклони, сифони -водосточни тръби. Този бетон се ползва за заместване на топлоизолация и същевременно добавя по-малко натоварвоне на к-цията. Предполагам отдолу е огопляемо помещение и терасата няма покрив.
Битумна мембрана на газопламъчно лепене. В-у нея геотекстил, найлон, армирана 2-3см замазка и в-у нея камъка.
Savov - специалист
След като изчетох по-горните съвети обмислих нещата и направих следното: Първо намазах ламарината с антикорозионен грунд; Мърдащата част на връзката ламарина-замазка подпълних отдолу с PU; Хидроизолирах наставките на ламарината с изомраз и лента; Опитах да лепя камъка изцяло с РU 40 но слоя лепило поради наклона и неравностите трябваше да бъде над 1 см дебел - оказа се невъзможно и скъпо. Намазах всичко с грунд на церезит за нестабилни основи; Взех лепило пак на церезит СМ17 и в/у мрежа налепих камъка. Смятам, че ще издържи стотина години, пък след това ще мисля пак. Благодаря на всички, които се опитаха да помогнат.
Поздрави.
Savov - специалист
Savov написа:
.... Смятам, че ще издържи стотина години...........
Поздрави.
След първата зима е ОК.

Тема "Хидроизолация за лепене на камък върху нестабилна основа?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: