Почерпете информация и ценни съвети от темите за хидроизолация или разгледайте майстори и фирми за хидроизолация.
kamikadzzze - напреднал
Здравейте,
Ако темета не е в подходящия раздел - моля да ме извините! Нека бъде преместена където е редно!
Отоплението е на радиатор, но на практика не го ползваме - държи 22-23 градуса и без него дори през студените дни. Установихме, че по прозорците се появява конденз (от средата надолу) сутрин. Стаята е дълга и само стената с прозорците е външна (макар и южна), тя е също така и по-малката стена. На нея има един прозорец (~120x140см) и остъклена балконска врата (~70x200см).
И по двете се получава конденз.
Установихме (емпирично :-D), че като оставим вратата на спалнята (към коридора) отворена, то конденз не се получава и засега я караме така.
Мухъл не сме намерили никъде, но може би е рано - първа зима сме там.
Закупих си влагомер, с идеята че може би намаляване на влагата в помещението (влагоуловител) би бил решението, обаче изненада - влагата вечер е 30-35%. То трябва да добавя влага, вместо да отнемам. Едва един опит е направен с влагомера и затворена врата но с потресаващи резултати: вечер 32% влага, сутрин конденз по прозорците, но пак 33% влага ...
Разсъждавам така - всичко което издишаме се лепва на стъклото, но скоро ще имаме бебе и ще трябва да е значително по-влажно в стаята. Не разбирам как хем е сухо, хем има конденз и какво бих могъл да направя?
Моля за съвети! Ако трябва още информация ще измеря. Готов съм да експериментирам ако има конкретни предложения за да намеря истината.
Jacomo - специалист
Нищо не споменаваш за температурата в стаята сутринта. Провери през нощта как е влажността и температурата в стаята. Нещо ме съмнява при тия студове без отопление да държи 22-23 градуса.
Каква е дограмата и стъклопакетът?

Залагам на комбинация от ниска температура в стаята (съответно още по-ниска на стъклопакета) през нощта + обикновен двоен стъклопакет без Ка (нискоемисионно) стъкло.

Проблемът ще се реши с:
- пускане на радиатора под прозореца и/или
- смяна на стъклопакета със стъклопакет с нискоемисионно стъкло и/или
- смяна на стъклопакета с троен стъклопакет.
kamikadzzze - напреднал
Здравей,
Температурата наистина я държи (22-23градуса) дори при тези ниски температури вън.
Сградата има външна изолация а и повечето от стаята е вътрешна. Пускането на парното обаче първо не решава проблема - имам спомен, че дори и с пуснат радиатор май имаше лек конденз. И второ радиатора дори на минимум отделя много топлина, и става ужасно горещо в спалнята - така се изпоразболяхме. За Ka стъкло - почти съм убеден, че не е. Ще проверя довечера и ще докладвам, и да само двоен е стъклопакета. Притеснява ме обаче, че ако сменя стъклопакета ще стане така, че влагата ще иде зад гардероба (има почти долепен (на 1см от тази стена) гардероб - или поне едната му страна - 60х240).
Jacomo - специалист
Щом става горещо, значи студеният въздух от стъклопакета пада върху термоглавата, съответно тя не измерва правилно температурата в стаята и държи отворен вентила. Или просто за теб 18 градуса е горещо.

Ето на Honeywell-Thera-4 на какви градуси отговарят степените:

Изображение

Все пак измери реалната температура, а не "горещо". Сигурен съм, че не е над 18 градуса през нощта. Измери и около термоглавата и в средата на стаята.

Ако външната изолация и профилът на дограмата са с качеството на стъклопакета, да, при смяната му ще се премести влагата зад гардероба и/или върху профила на дограмата.
Отварянето на друга врата създава движение на въздуха в стаята (което по принцип и радиаторът прави) и така стъклопакетът се затопля (за сметка на температурата в помещението) и затова няма конденз.
preslav - майстор
Казваш, че първа зима сте там, това означава ли, че жилището е ново? Ако жилището е ново използвай всеки хубав и сух ден да проветряваш, лятото изобщо не затваряй прозореца. В момента е съвсем нормално да имаш конденз по стъклата - по-добре там отколкото зад гардероба. Не знам какви са нормите за влажност в помещението където се гледа бебе, но е много вероятно влагомерът ти да е неточен.
В общи линии мисля, че за сега нямаш никакъв проблем, просто си забравил за ефекта на халбата.
kamikadzzze - напреднал
Жилището не е ново, от 2004-та или 2005-та е.
Хидромера е нов, купих го специално заради този проблем. Почти убеден съм, че държи висока температура (над 20 градуса, но ще проверя довечера) дори и през нощта. При пуснат радиатор държи над 25 - това вече наричам горещо. Радиатора не е с термо глава, а с нормален кран, може би затова става толкова горещо.
Съгласен съм, че реално не е мега голям проблем, и по-добре да е на стъклото отколкото зад гардероба, но при 30% влажност не би трябвало изобщо да кондензира, иначе как ще е нормално за спалня да е 45% до 60% влажността на въздуха.
Вратата към коридора все някога ще трябва да започнем да я затваряме. Проветрението е добре, само че реално не разбирам какво ще ми даде - само по себе си?
preslav - майстор
kamikadzzze написа:
Жилището не е ново, от 2004-та или 2005-та е.
Хидромера е нов, купих го специално заради този проблем. Почти убеден съм, че държи висока температура (над 20 градуса, но ще проверя довечера) дори и през нощта. При пуснат радиатор държи над 25 - това вече наричам горещо. Радиатора не е с термо глава, а с нормален кран, може би затова става толкова горещо.
Съгласен съм, че реално не е мега голям проблем, и по-добре да е на стъклото отколкото зад гардероба, но при 30% влажност не би трябвало изобщо да кондензира, иначе как ще е нормално за спалня да е 45% до 60% влажността на въздуха.
Вратата към коридора все някога ще трябва да започнем да я затваряме. Проветрението е добре, само че реално не разбирам какво ще ми даде - само по себе си?
Първо погледни туй - http://tfa.bg/news/2/higrometar-ili-hidrometar.html
Ето ти и един цитат, който би трябвало да ти обясни някои неща за ефекта на халбата с бира - 1. Малко теория
Абсолютна влажност на въздуха е количеството водна пара, изразена в грамове, което се съдържа в един кубически метър въздух. Тя се измерва в [гр/куб.м].
Концентрация на насищане е максималното количество вода в газообразен вид, което може да се разтвори в 1 m3 въздух при дадена температура. Тя се измерва в [гр/куб.м].
Относителната влажност е отношението на фактическата влажност към максималната влажност на въздуха при дадена температура. Тя се измерва в проценти [%].
Приборчето ти със сигурност е неточно, но точните са доста по-скъпи.
Последна промяна от preslav на пет яну 20, 2017 2:26 pm, променено общо 1 път.
kamikadzzze - напреднал
Точно един от посочените в линка съм закупил - а именно този: http://tfa.bg/product/555/termometar-hi ... -2005.html
Моля за извинение ако не съм се изразил правилно! Исках да кажа, че относителната влажност на въздуха е много ниска - под указаната и достига до 30%.
Има ли правилно място за измерване? Аз меря горе-долу в средата на стаята, също и сравнително в средата на височина. Ако е на земята по-добре ли е? Или може би до прозореца?
kozl - майстор
kamikadzzze написа:
Жилището не е ново, от 2004-та или 2005-та е.
Хидромера е нов, купих го специално заради този проблем. Почти убеден съм, че държи висока температура (над 20 градуса, но ще проверя довечера) дори и през нощта. При пуснат радиатор държи над 25 - това вече наричам горещо. Радиатора не е с термо глава, а с нормален кран, може би затова става толкова горещо.
Съгласен съм, че реално не е мега голям проблем, и по-добре да е на стъклото отколкото зад гардероба, но при 30% влажност не би трябвало изобщо да кондензира, иначе как ще е нормално за спалня да е 45% до 60% влажността на въздуха.
Вратата към коридора все някога ще трябва да започнем да я затваряме. Проветрението е добре, само че реално не разбирам какво ще ми даде - само по себе си?
Първо си монтирай термо вентили на радиаторите.
Второ провери си влагомера с друг подобен, защото у нас при <40% нямаме конденз по стъклопакетите, а те са от обикновено флоатно стъкло.
Съпругата простира в спалнята и на сутринта, наскоро при Т -10, -15 по стъклопакетите има изобилие на конденз, след проветрение около 5 мин на напълно отворена балконска врата и към 30 мин почити притворена, за да влиза входящ въздух за вентилатора в банята, конденза почити изчезва. След отварянето на балк.врата радиатора се затопля автоматично от действието на термовентила при охлаждане от входящия студен въздух. И след наколко часа престой без последващо проветряване - конденз по стъклата няма. Влагата спада м-у 30 и 40%.
Бих си направил извод, че влагомера не измерва правилно и че не проветрявате със студен въздух отвън, за да пестите енергия.
Когато влезе студен въздух отвън, той е с много по ниско абсолютно съдържание на вода. Когато се загрее в помещението този въздух поема вода от наличната в помещението и по този начин изсушава стъклата и не само. Радиаторите умишлено се слагат под дограмата, за да съдействат срещу конденз и за по-бързо премахване на конденза.
preslav - майстор
kamikadzzze написа:
Има ли правилно място за измерване? Аз меря горе-долу в средата на стаята, също и сравнително в средата на височина. Ако е на земята по-добре ли е? Или може би до прозореца?
Може да има някакви минимални разлики в показанията на хигрометъра ако го поставяш на различни височини, но надали е толкова прецизен.
Бих ти предложил да измериш влажността в другите помещения, където нямаш конденз по стъклата - вероятно и там ще показва подобни стойности.

Тема "Защо има конденз в суха спалня" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: