Почерпете информация и ценни съвети от темите за хидроизолация или разгледайте майстори и фирми за хидроизолация.
djendov - специалист
На кратко: Мога ли да изпълня плосък използваем покрив 10м / 10м по следния начин:
1/ топлоизолация
1.1./Фибран предлагат продукт XPS с 1,6% наклон. 10 см топлоизолация + от 0 до 6 см втори пласт за създаване на наклон.
1.2./Аустротерм предлагат EPS с наклон. Пак 10 см + допълнително за наклон. Твърдо бях убеден, че ми трябва XPS, но пък Аустротерм са сериозна фирма, предполагам решението им с ЕПС е издържано технологично. (това са мои предположения)

2/Хидроизолационна мембрана EPDM. Не старее, няма снадки (ще закупя цяло парче, което ще обхване покрива) и издържа на натоварвания.

3/Има вариант за още един слой ТИ(пазеща първата хидроизолация) и отгоре още един слой ЕПДМ мембрана. Опревдано ли е ценово?

4/ Дистанционери директно положени върху последния слой мембрана.
Прикачен файл:
distancioner.jpg
distancioner.jpg (54.08 KиБ) Видяна 2252 пъти
5/ Плочки гранитогрес 20мм. Най-евтините варианти са около 60лв/кв.м. (или поне това намерих). Ще търся и отстъпка...

Надявам се с ваша помощ да коригирам и довърша тази моя идея, защото според мен плюсовете са:
а/При нужда дистанционерите и гранитогреса се повдигат и после се полагат отново. Така стават вечни, за разлика от залепения гранитогрес. Ако се компрометира системата с него, ще трябва да се кърти и да се купува нов.
б/дистанционерите изглеждат достатъчно широки, за да разпределят теглото върху ЕПДМ мембраната и ЕПС/XPS без замазка. Успея ли да я премахна от уравнението спестявам още 25 лв/кв.м.
в/Лесна ревизия на цялата система. При авария е много лесно повдигането на пода, изсушаването на ТИ(ако е необходимо), залепянето на ЕПДМ мембраната и отново полагането на същия този под.


Искам да избягам от другите ХИ(обмазни, газопламъчни и т.н.) защото се начетох на проблемни изпълнения. То ако не е изпълнена технологията, ще е проблем в партидата, или влага в плочата. Ако пък всичко е наред, ще се окаже кофти замазката. И тя ако е добре, тогава пък ще намери водата пролука, ще се пъхне под гранитогреса и като замръзне ще почне да го повдига...просто са прекалено много критичните места.
И това е без дори да броя проблема с Паропреградата, необходимите отдушници и проблемите около тях.

Надявам се с тази тема да помогнете на мен и на другите лутащи се м/у хилядите битуми, циментове, течни гуми, ПУ хидроизолации и изпълненията им. Разбира се, че цената Е фактор, но спестявайки от лепене на гранитогреса, спестявайки от замазка, лепило и фуги, би трябвало да се компенсира цената на 20мм гранитогрес, който всеки може да нареди.
Ще съм благодарен и на други предложения, но аз не открих. Бетоновите плочи май са доста грозни.
Декинг не искам, няма кой да го поддържа. Често отсъствам и ще се занемари. А и цените май са доста над 100те лв/кв.м.
шоп - майстор
Пред 2-3 години търсих EPDM мембрана и максималната ширина бе 6 метра. Ти говориш за цяло парче 10х10 метра... дано си намерил продукта.

Иначе мембраната е без аналог. Перфектна е за целтта стига да я защитиш от УВ лъчите
VLADO66 - майстор
Става и с една ХИ.Плочите за сух монтаж е добре да са 2 см. дебели(гранит) защото дори и при перфектна нивелация, хлопат, а греса е крехък.Преди време гледах EPDM на Преласта.Представители са им Maxim
djendov - специалист
В сайта на домус-бг пише, че имат 12м/12м или нещо от тоя сорт. Просто видях, че покрива 10-те ми метра и се навих.
Сега разглеждам Максим, звучи по същия начин. Ще искам оферта и от тях.

Плочите гранитогрес само 20мм съм гледал. Този тънкия, който е за лепене не го броя въобще. Мислех, че не става...

Да разбирам ли, че няма някакви възражения относно изпълнението XPS-ЕПДМ-дистанционери-20мм гранитогрес?
Ако спестя замазката, лепилото за гранитогрес, фугирането, разширителните фуги и всички съпътстващи рискови места, не само ще избегна възможноста за провал, ами и ценово ще избия скъпия 20мм гранитогрес. Все пак, ако го лепях щях да намеря нещо от рода на 20лв, а сега 20мм за дистанционерите започва от 60лв и стига до 200лв на квадрат.
djendov - специалист
За тези, които се интересуват, ще напиша, че получих оферта за пълна система с ЕПДМ.
Цената е същата, като на система с газопламъчна и обмазна хидроизолация(изпълнена професионално).
В момента от всичко изчетено, везните доста повече клонят към ЕПДМ мембраните заради дългия живот и лесното ревизиране на системата.
Обмислям варианта и за обърнат плосък покрив, но за него съм писал в съществуващата вече тема.

Тема "EPDM мембрана, топлоизолация и двоен под на плосък покрив" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: