Почерпете информация и ценни съвети от темите за хидроизолация или разгледайте майстори и фирми за хидроизолация.
Здравейте,

Търся идеи как би могло да бъде ремонтирано челото на терасата от снимките по най-безболезненият начин.
Има поставена водооткапна лайсна и мазилка върху които има изключително зле направена допълнителна мазилка която се рони и беше поставена за да прикрие следите от поставените плочки върхи самата тераса..
Изображение
Изображение
lov - майстор
За мен най добрия вариант е някакъв алуминиев профил захванат с дюбели в челото на плочата, а фугата от горната страна запълнена с полиуретанов уплътнител. Останалото от шпакловката обаче е добре да се махне.И като гледам как е тръгнало никак няма да е трудно да се изчука.
Всякакво ново обличане с лепила неминуемо ще наруши вече боядисаното защото ще трябва да се армира с мрежа. От горе заради плочките няма как да стане а от долу ще остане грозна кръпка. И пак няма да е гарантирано че като се накисне нама да почне след време пак да се люпи. А и профила може да си го докарате с цвета на парапета или близък до него така че да е в тон. За това обаче се допитайте някой който разбира така че да стане пак хубаво а не някаква кръпка с лъскав алуминий от горе. Профилите могат да се боядисат предварително прахово.Не е скъпо като услуга.
Здравейте, точно за такова решение си мислех последно, но единственият пример който намерих беше тази тераса:
Прикачен файл:
parapetGlass.jpg
Не ми допада като визия но мисля че би могло да се намери и по изчистено решение, виждам че има сайдинг плоскости, които също биха свършили работа, но не ми беше ясно как биха могли да се монтират.
При евентуален монтаж на алуминиев профил / сайдинг плоскости как би се уплънтнила фугата която ще се получи от долната страна между челото и профила, има ли въобще нужда от уплътняване според вас?
preslav - майстор
Ако спреш стичането на вода по челото на терасата ще си решиш проблема иначе каквато и мазилка да сложиш, рано или късно ще поддаде.
Аз си го представям като водооткапен профил, който може да се изработи във всяка тенекеджийска работилница. Образно казано П левият вертикал се захваша за челото с дюбели, десният ти е оформен като водооткап, горният ляв ъгъл на П-то контактува с плочките и е уплътнен към тях с полиуретанов уплътнител, вътрешната част на левия вертикал се замазва с новата мазилка.
Надявам се да съм ясен в обясненията си, че не ми се свалят снимки и да чертая върху тях - не ме бива в рисуването.

Прикачен файл

водооткап.jpg
@preslav, благодаря за идеята но си мисля че предложението с профил ми допада повече. Ако се избегне каквото и да било измазване това ще улесни значително нещата, защото няма да има нужда от скеле или алпинист а ще може да се монтира директно от терасата. В тази връзка се чудя дали такъв профил би свършил работа и би ли отвеждал водата без да подлизва?

Изображение
preslav - майстор
Има нещо загатнато като водооткап на този профил, но ми се вижда твърде малко - идеята на водооткапа е образуваите се капки да не могат да се върнат нагоре и по долната страна на профила пак да ти подлизне.
Повторно измазване така или иначе ще имаш, старото трябва да се свали, а новото може да се нанесе от страната на терасата - има малко весене, но надали е проблем за опитен майстор.
На снимката съм отбелязал с другата си лява ръка къде капката би трябвало да капне, а не да се върне по долната повърхност - малко ми се струва клюнчето на папагала.
Предполагам това е някаква подпрозоречна дъска, но там не се очаква да има интензивен дъжд върху цялата площ на терасата.

Прикачен файл

водооткап.jpg
Моята идея е профила да се сложи на обратно, тоест с тънката страна откъм плочките а дебелата на която има и по сериозен ръб отдолу да служи като водооткап #-o
preslav - майстор
aleksandarspassov написа:
Моята идея е профила да се сложи на обратно, тоест с тънката страна откъм плочките а дебелата на която има и по сериозен ръб отдолу да служи като водооткап #-o
Виждам, че не ме разбираш или по-точно не разбираш как трябва да изглежда един водооткап - с червено е водооткапа, със синьо как тече водата, а с черно къде не може и не трябва да се връща. На другата страна на профила нямаш тези неща - нали?

Прикачен файл

водооткап.jpg
lov - майстор
Не знам от какво е този профил но избягвай всякакви пластмаси по фасадите ако ще и да ги дават че са устойчиви на слънцето. Принципно този профил си е направен за водооткап и става но до колкото се може избягвай такива натруфени и начупени профили с прави линии. До колкото виждам парапета е с овални форми и е изключително ажурен. Та само една ивичка малко по широка от челото така че горния край да се крие от наддадените плочки и от долу максимум сантим за да може да се откапва. Не трябва да се прави борд от горе защото ще става всеки път като езеро. Водата трябва да може свободно да се оттича.
Бележих и дупчиш за дюбелите после пускаш само една ивица полиуретан по горния край натискаш да залепни и уплътни така че да не може да влиза вода. От долната страна и да се получи някаква фуга не е фатално и няма нужда да го пълниш с нещо. Но не пречи да се направи въпреки че според мен е по добре да няма защото ако от горе някъде изтърве водата ще се събира вътре като в резервоар и става лошо. Челото за мен трябва да е колкото се може по нежно и незабележимо. На онази снимка и изглежда страшно натруфено.
connann - помощник
Изображение

Едни съседи са си скрили проблема по горния начин.

Ако не става ясно от снимката - външният ръб на плочата е облечен с метален профил.

Тема "Ремонт чело на тераса." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: