• 1
  • 2
Почерпете информация и ценни съвети от темите за хидроизолация или разгледайте майстори и фирми за хидроизолация.
niki_sap - специалист
Здравейте. Имам следното питане - мазе в блок, абсолютно никаква влага в мазето - вече повече от 30 години. Измазано е с обикновенна мазилка - никакви проблеми - нито влажна нито подкожурена. Преди няколко години боядисана с латекс. Голям прозорец през топлите месеци винаги отворен.
Проблема е следния:
Когато нещо е допряно до стената/пода под него се появява мухал/ плесен. Без значение дали това е куфар или гумата за колата, шкаф или нещо друго - допряно ли е до стената с някаква по-голяма повърхност и мухлясва.
Понеже искам да ползвам мазето за офис/склад искам да избегна това да се случва с бюрото, дивана или папките ми. Не съм сигурен дали проблема е с влага или по-скоро студено (стената и пода) и топло (куфара например) или е проблем на хидроизолация - съответно да го мъча ли с хидроизолация върху латекса или да мисля за топлоизолация (може би фибран) по стените и пода преди да правя каквото и да било (включително гранитогрес)?
Hoвoceлckи - майстор
Като опираш нещо на стената блокираш въздушния поток, който иначе я подсушава. Предметите може да са с различна температура само някакво време. След това придобиват стайната.
niki_sap - специалист
До тук добре. Т.е. според теб проблема е с хидроизолиране - влага, а не с термоизолиране? И какво е според теб решението?
8180 - майстор
Най-общо липсва инфо за:
1. Ефектът с мухала през кой сезон се наблюдава и доколко само по предмети допрени до стената?
2. На кои стени - вътрешни външни?
3. Каква е горе/долу обичайната температура в мазето топло/студено, зиме/лете.

По принцип:
1. В проблемни мазета/изби проветряването често (куриоз на пръв поглед) влошава ситуацията. Проветряването с относит. топъл, НО и с по-голяма Абсолютна влажност на хладни стени обяснява нещата. Бирата от хладилника обилно се изпотява през лятото. :)
2. Преустройството на мазе в обитаем офис също крие рискове, заради повишаване на важността от човешкото присъствие. Спасението е в подходящо отопление/вентилация/осушаване.
niki_sap - специалист
Накратко по въпросите:
1. Кой сезон - всички сезони. Зимните гуми ги вадя с плесен отдолу, както и летните. С две думи събира влага под всичко или почти всичко, което е допряно до под и стени. Иначе влага по стените и пода няма.
2. На всички стени - те повечето са вътрешни. Плесен има само под подпряното - т.е. не по всичко в мазето, а само където се докосва до стената.
3. Каква е обичайната температура - горе-долу обичайна като за мазе :) Де да знам - зелето си става, в коридора минават тръби за парно и не е студено, лятото не мога са преценя, защото има голям прозорец, който е отворен постоянно.

За принципните ти отговори - точно това ми е чуденето - дали с топлоизолация -примерно фибран, ще реша проблема или ще открия фронт на мухала зад фибрана. И съответно топлоизолация или хидро изолация или и двете. А че хората внасят влага - хубаво - то и аз ще се допирам до стената от време на време сигурно :) Идеята е точно това - това конденз ли ще да е щото стените са студени или все пак си има някаква влага, с която трябва да се боря.
Hoвoceлckи - майстор
Несериозно е да очакваш еднозначен отговор на сериозен пробрем, веднага щом си го описал с няколко думи във форум. Сериозните тук съвсем не случайно си замълчават. Ако имаше просто решение в София щеше да има хиляди офиси в мазета, пък те виждаш ли, повечето си стоят просто задръстени с боклуци.
Движението на въздуха е ключово (наличието му изобщо и дебит - отделно).
Би могъл да експериментираш - ограничи до минимум възможността да има въздушно движение и наблюдавай. После го увеличи по изкуствен начин. Мери температурата на стените и на въздуха. Периодично ... Можеш да сложиш влагоабсорбатор и да следиш и той кога, какво дърпа. Съвсем не е изключено да има проникваща от някъде влага. Начини да се разбере това много - ровиш, търсиш информация и действаш; наемаш някой да ти направи проучване срещу заплащане, отиваш на врачка, доверяваш се на акълите на някой форумен потребител, представящ се за гуру в областта ...
EDI - майстор
Не давай пари и не задълбочавай грешката, изстъргваш латекса и въпроса ти е решен.Влага има винаги и по всяко време във въздуха.Сега с латекса просто си я държиш вътре.Сложи си покритие осигуряващо паропреминаване.Да речем мрежа и бяла шпакловка за ТИ, но после не покривай с нищо, остави на шпакловка.
niki_sap - специалист
Благодаря за отговорите. Не ми се влиза в коментари за мазета и боклуците - мисля си, че в голяма част от случайте проблема е не технически, а чисто психически - хората си обичат да си пазат боклуците и да си имат едно "по-мръсно" помощения за неща дето не стават за вилата или за боклука, но това е дълга тема :)
Не знам защо въпроса да е чак пък толкова труден честно казано. Сгради с използваеми сутерени има хиляди,къщи с полуподземни обитаеми етажи, механи и т.н. в БГ колкото си щеш. В големите градове (напрмер Лондон), където цените на имотите са нечовешки има дори мода за създаване на "къщи айсберг" с по няколко подземни етажа и чудеса от храброст там. Така че, си мисля че въпроса ми не е чак толкова извънземен.
Благодаря за идеята за шпакловката. Ще ми се да видя обаче дали има и друг вариант - търся по-скоро обратния, ако щеш "луксозен" вариант с гладко нецапащо и дори красиво покритие, отколкото ефекта на груба замазка. Не може да няма такъв вариант, просто трябва да се открие. И пак казвам, без да съм прекарал живота си в това мазе да меря температури, влажност и т.н. - това е обикновен висок сутерен в блок от 60-те без видима влага нито в самото мазе, нито в общите части, с прозорец 80 на 80 см., с плочник отвън и заустени улуци в канализацията (т.е. минимум вода отвън). Затова си и мисля, че проблема не е толкова във влагата идваща от просмукване или подобно, а се чудя дали не е точно ефекта на конденза - студена стена и предмет допрян до нея - т.е. първата ми идея беше да налепя фибран навсякъде - под и стени и след това или гипскартон или шпакловка и латекс. Въпроса е - да не стане по-лошо или евентуално дали не е необходимо да се намаже хидроизолация под фибрана или там каквото ще препоръчате.
8180 - майстор
niki_sap написа:
И пак казвам, без да съм прекарал живота си в това мазе да меря температури, влажност и т.н. - това е обикновен висок сутерен в блок от 60-те без видима влага нито в самото мазе, нито в общите части, с прозорец 80 на 80 см., с плочник отвън и заустени улуци в канализацията (т.е. минимум вода отвън).
Позволи ми да не се съглася с това оптимистично представяне на "мечтите" за действителност.
Никъде АЗ не съм писал, че има влага (видима или не) - ТИ го пишеш!
Мухълът (бял или черен) никой не ти посипва/маже за да ти е гадно.
Той се образува там ЗАЩОТО има ВЛАГА. Това е малко по-различно от видима вода.
Не гумите и предметите донасят тази влага - най-вероятно идва от стените/пода, а допрените предмети я задържат там.
Не го твърдя на 100% - сам си провери.
Залепваш 1/4 м2 найлон с лепенка на няколко места по стената/пода и наблюдаваш ефектите - после накратко споделяш резултата да го мислим нататък.
Твоите погрешни, според мен, разсъждения вече ги четохме.
preslav - майстор
Според мен описаното говори за наличие на влага, която незабележимо просмуква през стените и основите - спасение почти няма, още повече със запечатване от вътрешна страна.
Премахването на латекса е напълно задължително, ако не го махнеш сам, той сам ще се олюпи.
Ако е възможно инсталирай си радиатор от централното парно и вентилирай редовно.
Друг помощник може да ти бъде истински влагоабсорбатор, но цените им са доста солени.
Вариант е също печка на пелети (видях я при един приятел) - от една страна топлиш помещението, от друга въздухът за горене на пелетите е вентилацията, изсмукването на влагата.
Виждал съм и поправка на една влажна стена с дървена ламперия, но не смея да твърдя, че това е приложимо за 4 стени и под.
  • 1
  • 2

Тема "Мухъл в напълно сухо мазе - хидро или топлоизолация или и двете?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: