• 1
  • 2
Почерпете информация и ценни съвети от темите за хидроизолация или разгледайте майстори и фирми за хидроизолация.
nikolay_1 - специалист
Здравейте колеги,

Един специалист ми предлага да направя хидроизолационна вана под ивичните основи на къщата от битумна изолация на рула, която се поставя между 2 пласта от подложен бетон. Един пласт е около 7 см. Нагоре вертикално се завива по кофража така че да е от външната страна на фундаментните стени.

Къщата е 2 етажа, стоманобетон с тухли, дървен покрив, 130 м2 плоча.

При положение че цялата тежест на сградата ляга върху стъпките на фундаментните стени, има ли реална опасност този по-концентриран натиск под стъпките да прекъсне хидроизолацията в подложния бетон отдолу? Със или без земетресение.

Ако да, какво ще ме посъветвате да направя за ваната, освен да добавя фундаментна плоча, което не ми се вижда оправдано при липса на сутерен? Изобщо каква е технологията за вана при ивични основи?

Благодаря,
Николай
VLADO66 - майстор
Хидроизолацията тип вана е скъпо и сложно за направа решение и се прави, когато геодезията показва наличието на вода, чието ниво е над основите.
kozl - майстор
nikolay_1 написа:
Здравейте колеги,

Един специалист ми предлага да направя хидроизолационна вана под ивичните основи на къщата от битумна изолация на рула, която се поставя между 2 пласта от подложен бетон. Един пласт е около 7 см. Нагоре вертикално се завива по кофража така че да е от външната страна на фундаментните стени.

Къщата е 2 етажа, стоманобетон с тухли, дървен покрив, 130 м2 плоча.

При положение че цялата тежест на сградата ляга върху стъпките на фундаментните стени, има ли реална опасност този по-концентриран натиск под стъпките да прекъсне хидроизолацията в подложния бетон отдолу? Със или без земетресение.

Ако да, какво ще ме посъветвате да направя за ваната, освен да добавя фундаментна плоча, което не ми се вижда оправдано при липса на сутерен? Изобщо каква е технологията за вана при ивични основи?

Благодаря,
Николай
Фундаментна плоча и сутерен не са свързани понятия. В много геоложки основи фундаментната плоча е по-подходящия избор за оцеляване "със земетресение". Със земетресение - непредсказуемо и не само за изолацията. Обаче при наличие на високи подпочвени нива, хоризонталната част на ваната ще се натовари от статично налягане в противоположна посока на затежняването в-у хидроизолацията. 7 см бетон отговарят на 17 см воден стълб над бетона. След което така наречения подложен бетон е възможно да се деформира, поне докато се скъса изолацията. Аз вече бях свидетел на такова изпълнение в сутерена на сграда с бетонова настилка за затежняване в-у хидроизолацията. Резултата бабуни в настилката, скъсана изолация и плувен басейн в сутерена.
nikolay_1 - специалист
@VLADO66
При копаене до 1.50 под терена няма наличие на вода. Изкопа ми е сух.
Помещения при съседи които са една педя под терена или са мазета имат влага или направо вода в тях.
Това изглежда е от повърхностни води които са главен източник за подпочвените води, според геоложкия доклад.
Почвата е глина на дълбочина 30-40 см и повърхностните бавно се оттичат под нивото на основата ми.
Затова и нямам сутерен или фундаментна плоча по проект и кота 0 ми е 30-60 см над терена.
Ти би ли сложил вана при това положение или стандартното решение с мазана хидроизолация и водоплътен бетон на основите и настилката е достатъчна защита ако подпочвени се качат над ниво основа някога?

@kozl
Колега значи препоръчваш горния пласт подложен бетон, този над битумната изолация да не се изпълнява ? Как е по-добре да се изпълни ваната в такъв случай ?

С две думи по проект съм без вана но техническия ръководител препоръчва да има такава, най-вече заради опита му с влага в обеми на сгради, които са на ниво терен или под него. Аз нямам такива обеми затова моля за съвети дали да прибегна до сложното и скъпо изпълнение на вана...
VLADO66 - майстор
Едно добро дрениране, изпълнено качествено, водоплътен бетон и за всеки случай мазана хидроизолация са достатъчни, след като геоложкия доклад не показва високи подпочвени води.
kozl - майстор
nikolay_1 написа:
@VLADO66
При копаене до 1.50 под терена няма наличие на вода. Изкопа ми е сух.
Помещения при съседи които са една педя под терена или са мазета имат влага или направо вода в тях.
Това изглежда е от повърхностни води които са главен източник за подпочвените води, според геоложкия доклад.
Почвата е глина на дълбочина 30-40 см и повърхностните бавно се оттичат под нивото на основата ми.
Затова и нямам сутерен или фундаментна плоча по проект и кота 0 ми е 30-60 см над терена.
Ти би ли сложил вана при това положение или стандартното решение с мазана хидроизолация и водоплътен бетон на основите и настилката е достатъчна защита ако подпочвени се качат над ниво основа някога?

@kozl
Колега значи препоръчваш горния пласт подложен бетон, този над битумната изолация да не се изпълнява ? Как е по-добре да се изпълни ваната в такъв случай ?

С две думи по проект съм без вана но техническия ръководител препоръчва да има такава, най-вече заради опита му с влага в обеми на сгради, които са на ниво терен или под него. Аз нямам такива обеми затова моля за съвети дали да прибегна до сложното и скъпо изпълнение на вана...
Първо нищо не съм препоръчал. Фундаментна плоча или ивични основи е решение на конструктура според носимоспособността на земната основа. Хидроизолацията тип вана, когато е при ивични основи трябва да се затежнява против налягането на водата. Какво ще тежи отгоре дали бетон или насип - се изчислява според налягането от възможното ниво на водата. Дали водата е с повърхностен произход или с подпочвено подхранване - налягането си е налягане и появи ли се по някаква причина вода - действа.
Мога да споделя лични проблеми с мазе в сграда, при която изкопа беше абсолютно сух, сградата е на фундаментна плоча с хидроизолация - тип вана, явно нескопосано изпълнена, а в сутерена прониква вода главно след валежи. В сутерена има 2 шахти с помпи за отводняване на изтеклите в сутерена води, а за влагата спасението е само в проветрение. Кашоните се разпадат от влагата. Нагоре в партера са гаражи, над тях никой не се оплаква от влага.
Но след като няма сутерен, къде я очакваш влагата?
nikolay_1 - специалист
Владо, да, няма високи подпочвени. Това което има, са езерца около къщите при и след дъжд. :? Терена е равен и няма канализация. Какви са ми възможностите за дренажа? В съседство има пустеещи земи, ако изкопая някакви канавки в тях, и изведа дренажа към канавките... ще има ли ефект, или е по-добре без дренаж, само с вертикална планировка?

Колега kozl, така е, не си препоръчал, аз само попитах дали :)

Във варианта с вана, над затежняващия подложен бетон има насип, разбира се.

Влагата я очаквам по колоните, зидовете, плоча на кота 0. В случаите когато при дъждове и наводнения имам вода около къщата, над терена, до средата на цокъла примерно, която при лош късмет ще е на същото ниво и отвътре на фундаментите, под плочата.
"Потопените" изцяло във вода основи, макар и временно, ще доведат ли до наличие на влага някъде на първия етаж, ако ги направя от водоплътен бетон и изцяло с мазана хидроизолация? Какви други мерки съществуват. Нямам ефективен дренаж.
Последна промяна от nikolay_1 на ср ное 01, 2017 9:53 am, променено общо 1 път.
VLADO66 - майстор
Водата по добре да я изведеш, отколкото да се бориш с нея.Дренажните и гофрираните тръби не са скъпи, така че няма какво да го мислиш.
nikolay_1 - специалист
Колеги, за мазана хидроизолация на тези основи едната възможност е Изоеласт на Изомакс. Какво мислите за нейното качество и имате ли опит с друга марка с по-добро съотношение цена-качество?
Някой използвал ли е Пенетрон като добавка в бетона за хидроизолиране на основи. Според ревюто на доставчика на тази добавка, тя сама по себе си била достатъчна, но все пак ми се ще някой, който я е използвал, да каже дали върши работа. Предстои ми строеж на къща със съвсем същите параметри като описаните от колегата - ивични основи без сутерен, и търся ефективен начин за хидроизолация. На теория обличането на ивичния фундамент с хидроизолация и полагането й под настилката изглежда добре, но се съмнявам в качественото й изпълнение от строителите.
  • 1
  • 2

Тема "Хидроизолация тип "вана" при ивични основи - как се прави" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: