• 1
  • 2
Почерпете информация и ценни съвети от темите за хидроизолация или разгледайте майстори и фирми за хидроизолация.
valbg1 - напреднал
Здравейте,
Моята ситуация е следната: към къщата (която закупих наскоро) има залепен тухлен гараж. Няма да го ползвам като такъв, а имам намерение да го превърна в работилница. Помещението има следните проблеми - бетонната плоча се просмуква с вода, съответно замазката на тавана отвътре се рони (и на парчета отлепя) и след предстоящото застудяване тя ще е първото нещо, което ще премахна. Мазилката по стените също не е добре и смятам да я изстържа вероятно цялата. Да добавя, че върху плочата на гаража периодично се налага да се ходи - достъп със стълба към покрива, да подредя нещо за изсушаване, вероятно в единият ъгъл ще разположа два бидона 1000л за напояване.
Търся съвети и евентуално практични предложения за ремонта (само нека да са предимно бюджетни, а не "вечни" и/или "луксозни"):

1. За плочата съм избрал битумна мембрана с посипка (ниска цена и некапризна към разхождане по нея) . Разбрах, че трябва по-топло време за полагане и да е "изсъхнала" добре плочата. Само се чудя как най-добре да изчистя лекото зеленясване, което има в момента - дали докато е още влажен след като изсъхне това, което е някакъв мъх според мен. Има ли някакви препоръчителни/разумни обработки като грундиране и др. за основата преди лепенето на мембраната?

2. Стените след събаряне на сегашната мазилка смятам да накова с нивелирани летви (за скара), да запълня между тях с мазилка и после да облепя всичко с ОСБ. Единствено се чудя за стената, която е залепена към къщата - поради денивелацията - долната половина (към 1м) от стената всъщност е в земята (някаква лесно трошлива скала и пръст) та там навремето гледам директно са нахвърляли мазилката, но макар и не влажна в момента (през годините не знам) тази мазилка се събаря много лесно (не отлепя, ами се рони лесно). Към тухлите е ясно, а към тази част, която е в земята какво бихте направили преди полагане на мазилката?

Дано не стане досадно за четене, спирам до тук, мога да добавя снимки, ако е необходимо и благодаря предварително за съветите и коментарите.
Руди - майстор
Мъхът се почиства най-лесно с водоструйка.
По-трудно с препарати и телена четка, но пък си е фитнес.
Преди мембраната се маже с битумен грунд.
Мембраната е добре да е на два слоя - долния без посипка,
горния с посипка.

Не е добре да оставяш OSB в контакт с мазилка,
образува се конденз и разваля OSB-то.
По-добре да запълниш междината с каменна вата
или да я оставиш въздушна.

За да качиш два тона вода на плочата, трябва да
си сигурен, че няма да я повредиш.
valbg1 - напреднал
Руди написа:
Мъхът се почиства най-лесно с водоструйка. По-трудно с препарати и телена четка, но пък си е фитнес. Преди мембраната се маже с битумен грунд. Мембраната е добре да е на два слоя - долния без посипка, горния с посипка.
Водоструйката ще е за почистването, само ще се поогледам и за някой препарат в комбинация с нея.
А за двата слоя мембрана четох, но тогава цената се изравнява с течните хидроизолации
и в такъв случай, кое ще е по-изгодно и лесно (без майстори)?
Руди написа:
Не е добре да оставяш OSB в контакт с мазилка, образува се конденз и разваля OSB-то. По-добре да запълниш междината с каменна вата или да я оставиш въздушна.
Не исках да слагам вътрешна изолация в гаража, планирах да е изолиран отвън + мазилка.
Ако вътре между мазилката и ОСБ-то сложа ламинатна подложка само да няма контакт и конденз?
Руди написа:
За да качиш два тона вода на плочата, трябва да си сигурен, че няма да я повредиш.
Това го имам предвид - ще подпра под бидоните с дървени греди - стилаж ще се оформи няма проблем.
Руди - майстор
valbg1 написа:
А за двата слоя мембрана четох, но тогава цената се изравнява с течните хидроизолации
и в такъв случай, кое ще е по-изгодно и лесно (без майстори)?
За хубава мазана хидроизолация ти трябва добре подготвена основа - в твоя случай
ще трябва да направиш една пердашена замазка (може с добавка за водоплътност) и
отгоре да мажеш. Мушамите не са толкова претенциозни, трябва да поправиш само
по-големи дефекти, ако има. Като ще изолираш стените, покривът така ли ще остане?
valbg1 написа:
Не исках да слагам вътрешна изолация в гаража, планирах да е изолиран отвън + мазилка.
Ако вътре между мазилката и ОСБ-то сложа ламинатна подложка само да няма контакт и конденз?
Не разбирам идеята хем да мажеш, хем да слагаш OSB? Дървена скара и OSB е бюджетно. Ако ще мажеш,
дръпни една боя и си спести OSB-то.
valbg1 - напреднал
Руди написа:
... Мушамите не са толкова претенциозни, трябва да поправиш само
по-големи дефекти, ако има. Като ще изолираш стените, покривът така ли ще остане?
Няма големи дефекти, пукнатини никакви, само по периферията е имало нещо като улей, който е поразрушен, но ще го оформя отново.
Явно нещата отиват към воалит/мушами :supz:
За изолация на стените нямах идея да е чак за живеене, ами да има там нещо, и евентуално отвън ми се стори по-практично/удобно/лесно не съм сигурен съвсем. А колкото до покрива/плочата - отвътре мислех да налепя стиропор и толкова. :?
Руди написа:
Не разбирам идеята хем да мажеш, хем да слагаш OSB? Дървена скара и OSB е бюджетно. Ако ще мажеш,
дръпни една боя и си спести OSB-то.
Не се натискам да мажа, по-скоро идеята ми беше да няма кухини под ОСБ, че по-трудно да се завъждат гадини.
А само мазилка с боя е вариант, ама ми хареса да е с ОСБ (не търся абсолютната евтиния), че после ще е по-удобно за работилница - да си кова всевъзможни закачалки и т.н. по стените. :roll:
Руди - майстор
Добре е ако ще изолираш отвътре тавана,
така да направиш и със стените (вата зад OSB-то).
Такова помещение се топли лесно и изстива бързо.
Ако ще изолираш стените отвън, хубаво е и покрива
да е отвън - правилото е двете изолации да се срещнат.
Иначе ще получиш термомост от студената плоча през
поясите и горе по стените ще имаш конденз.

За закачалките можеш да закрепиш с дюбели една дъска
на нивото на очите и в нея да си ковеш.
valbg1 - напреднал
Еми, термомоста (бях го чувал, ама ...) решава въпроса - ще сложа скара с вата и ОСБ отвътре, плюс стиропор по тавана.
Една или повече дъски със закачалки не е като да си цвъкам, където ми хрумне по стените :-D
ANGELI - напреднал
[quote="valbg1"]Здравейте,
Моята ситуация е следната: към къщата (която закупих наскоро) има залепен тухлен гараж. Няма да го ползвам като такъв, а имам намерение да го превърна в работилница. Помещението има следните проблеми - бетонната плоча се просмуква с вода, съответно замазката на тавана отвътре се рони (и на парчета отлепя) и след предстоящото застудяване тя ще е първото нещо, което ще премахна. Мазилката по стените също не е добре и смятам да я изстържа вероятно цялата. Да добавя, че върху плочата на гаража периодично се налага да се ходи - достъп със стълба към покрива, да подредя нещо за изсушаване, вероятно в единият ъгъл ще разположа два бидона 1000л за напояване.
Търся съвети и евентуално практични предложения за ремонта (само нека да са предимно бюджетни, а не "вечни" и/или "луксозни"):

1. За плочата съм избрал битумна мембрана с посипка (ниска цена и некапризна към разхождане по нея) . Разбрах, че трябва по-топло време за полагане и да е "изсъхнала" добре плочата. Само се чудя как най-добре да изчистя лекото зеленясване, което има в момента - дали докато е още влажен след като изсъхне това, което е някакъв мъх според мен. Има ли някакви препоръчителни/разумни обработки като грундиране и др. за основата преди лепенето на мембраната?

2. Стените след събаряне на сегашната мазилка смятам да накова с нивелирани летви (за скара), да запълня между тях с мазилка и после да облепя всичко с ОСБ. Единствено се чудя за стената, която е залепена към къщата - поради денивелацията - долната половина (към 1м) от стената всъщност е в земята (някаква лесно трошлива скала и пръст) та там навремето гледам директно са нахвърляли мазилката, но макар и не влажна в момента (през годините не знам) тази мазилка се събаря много лесно (не отлепя, ами се рони лесно). Към тухлите е ясно, а към тази част, която е в земята какво бихте направили преди полагане на мазилката?


Най евтин вариант е два пласта хидро отгоре, преди това грунд. около 100лв с грунда и гзта. Нети тр. никакви препарати за почистване на плочата, нека я напече слънцето ден два, изстъргаи зеленията отгоре, грундирай и лепи смело.
под плочата лепни един стенопор,след като е работилница само една ръка с мрежа.
на стените удряш една мазилка и директно с варов латекс.
после си направи стилажи или си дюбелираи едно osb на стената щом си решил,но незапечатваи цялата стена нека от пода и тавана да има по 15 или 20см. аванс.
valbg1 - напреднал
ANGELI написа:
на стените удряш една мазилка и директно с варов латекс.
после си направи стилажи или си дюбелираи едно osb на стената щом си решил,но незапечатваи цялата стена нека от пода и тавана да има по 15 или 20см. аванс.
Ако оставя 20 см отгоре и отдолу на стените - не се ли прекъсва изолацията от стените и тавана така? Ако сложа УСБ и вата зад него това серизоно "запечатване" на стените ли е? И нали УСБ върху мазилката по-горе стана въпрос, че ще прави конденз и ще замине бързо.
ANGELI - напреднал
valbg1 написа:
ANGELI написа:
на стените удряш една мазилка и директно с варов латекс.
после си направи стилажи или си дюбелираи едно osb на стената щом си решил,но незапечатваи цялата стена нека от пода и тавана да има по 15 или 20см. аванс.
Ако оставя 20 см отгоре и отдолу на стените - не се ли прекъсва изолацията от стените и тавана така? Ако сложа УСБ и вата зад него това серизоно "запечатване" на стените ли е? И нали УСБ върху мазилката по-горе стана въпрос, че ще прави конденз и ще замине бързо.


Здравей няма как да има конденз по този начин osb плоскоста я захващаш с дюбели на вече измазаната стена с вар, без да слагаш вата, тя плоскоста си е обработена, а и това все пак са пресовани обелки, когато запечаташ едно дърво то хваща мухал.
При теб обаче нещата не са така osb ще е открита не се притесняваи за гърба, само го монтирай както ти казвам остави разстояние от тавана и пода, така,ще си диша.
изолация си направи от вън каквато прецениш.
Ако много държиш да има вместо мазилка и боя, което ти е наи евтиния вариант, ( Вата ) се прави с гипсо картон, после си сложи един тънък шперплат за да можеш да си завиваш разни работи и си готов.
шперплата го завиваш с винтове за скарата.

Ако нещо не е ясно винаги можеш да оставиш опасноста на професионалистите. :rock: :partyman:
  • 1
  • 2

Тема "Хидроизолация + реновиране на гараж" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: