• 1
  • 2
Почерпете информация и ценни съвети от темите за хидроизолация или разгледайте майстори и фирми за хидроизолация.
ivokbg - помощник
Здравейте,

Първо се извинявам ако темата не е за този раздел, но тук ми се стори сравнително логично.

В момента строим къща. Има излят подложен бетон и върху него ивичен фундамент. Предстои да се насипва трошена скална маса и да се лее първа плоча. Проблемът е че с това дъждовно лято не можем да уцелим достатъчно дълъг сух период, та да "затворим" клетките без да вали. Напримерн последния порой от днес следобяд донесе между 3 и 5см вода в различните клетки. Нямам съмнение, че оставена така тази вода ще се изпари и попие за няколко дни, но не съм сигурен как ще се случва това при положение, че се насипе камък и се затвори с плочата, а водата все още е вътре.

Ще може ли да избяга достатъчно бързо, защото в даден етап трябва да се положат и хидроизолации, което съвсем ще запечата основите. Какво влияние може да има останалата вътре вода?

Благодаря предварително!
kozl - майстор
До тука не е ясно каква точно е идеята на хидроизолацията, и защо ивичните основи не са изолирани :?
Тая вода както може да избяга, така може и да се появи. Тя не е затворена вода. Т.е. може да попива надолу, може и да се просмуква от там, в зависимост от подпочвеното ниво и отводняването на сградата. Пропускащи канали и водопроводи също може да са причина за поява на вода при основите.
А сегашната дъждовна вода според мен пречи най-вече за уплътняването на обратния насип, в-у който ще се прави настилката.
ivokbg - помощник
Ивичните основи не са хидроизолирани, защото бяха декофрирани едва вчера.

Въпросът ми е единствено дали е проблем дъждовната вода, която ще бъде затворена вътре и дали може достатъчно бързо да избяга.

На този етап вода от почвата няма как да проникне, защото изкопът е цял и около основите има над метър свободно пространство, отдолу също трудно би могла да дойде вода, защото е постлан полиетилен между почвата и подложния бетон.

А защо водата ше пречи на уплътняването на обратния насип? Ако беше почва може би да, но при положение, че ще бъде трошена скална маса...
kozl - майстор
нед юли 29, 2018 10:01 pmivokbg написа:
Предстои да се насипва трошена скална маса и да се лее първа плоча.
Ako е плоча, а не бетонова настилка, насипа може и да не се уплътнява.
За уплътняването на трошения камък водата може би няма да пречи, но това е свързано с дебелината на слоя трошен камък. предполага се, че една част от трошения материал ще потъне в калта.
Неизолираните основи се прекъсват с пласт хидроизолация към зидовете, за да няма капилярно покачване.
Руди - майстор
Най-добре да се изчака да изсъхне. Два-три дни да не вали и готово, лято е!
После насип, трамбоване и плочата (настилката). Добре е за основи и
настилка бетонът да е водоплътен, ограничава капилярната влага.
Погрижете се първите 48 часа да остане влажен, да не се допускат пукнатини.
Хидроизолацията отвън също е хубава идея. Обаче запечатаната вода
ще остане дълго в тоя саркофаг.
kozl - майстор
E аз доколко разбрах м-у ивичните основи е земна основа. Та какво означава затворена. Щом надолу е земя, то водата може да се движи в двете посоки (надолу/нагоре). Затворена вода е като върхо хидроизолирана фундаментна плоча има насип с канализация в него и над насипа има бетонова настилка. И тогава водата може единствено да се изпарява през бетоновата настилка и то ако няма найлон под настилката.
Руди - майстор
пон юли 30, 2018 11:45 amkozl написа:
E аз доколко разбрах м-у ивичните основи е земна основа. Та какво означава затворена. Щом надолу е земя, то водата може да се движи в двете посоки (надолу/нагоре). Затворена вода е като върхо хидроизолирана фундаментна плоча има насип с канализация в него и над насипа има бетонова настилка. И тогава водата може единствено да се изпарява през бетоновата настилка и то ако няма найлон под настилката.
Този случай е най-тежкия.
Ако "земята" отдолу е глина доста по-бавно ще стане номера с попиването,
по-добре да се изчака ден-два да изсъхне. Ако ме гони срока, ще действам
без да чакам, но не и на моята къща.
ivokbg - помощник
Моя грешка, че не съм уточнил. Фундаментът е ивичен, но изкопът е цял и съответно подложния бетон с найлона под него са на цялата площ на къщата.

Т.е. водата няма накъде да попие.

В крайна сметка така организирахме нещата, че ще изчакаме да минат дъждовете.
ivokbg - помощник
Ще използвам темата да попитам още нещо, малко по-встрани, за което се извинявам.

Под първата плоча ще има слой полиетилен, а обратния насип ще бъде изцяло от скална маса. По нея влага трудно ми се качила, да не кажа, че няма как. Така остава единствения евентуален източник на влага отдолу нагоре остават ивичните фундаменти. Има ли смисъл да се нанесе течна гума върху тях, така че тя да остане между тяхната най-горна част и плочата?

Разбира се, че отвън също ще са изолирани с хидроизолация и мембрана, това за което говоря е просто като допълнение и един вид презастраховка.

Понеже над първата плоча също трябва да има хидроизолация възможно ли е нанасянето на такава и между арматурата на колоните и шайбите? Това отново с идеята да прекъсне евентуална капилярна влага.

Може би изпадам малко в крайности с хидроизолирането, извинявам се ако въпросите са глупави :)
Руди - майстор
ср авг 01, 2018 1:34 pmivokbg написа:
Има ли смисъл да се нанесе течна гума върху тях, така че тя да остане между тяхната най-горна част и плочата?
Не, не прекъсвайте с хидроизолация бетона на основите и на настилката.
Направете настилката от водоплътен бетон, той намалява капилярното
покачване. Хидроизолация положете отвън.
Хидроизолационна мушама се полага под първия ред зидария.
ср авг 01, 2018 1:34 pmivokbg написа:
Понеже над първата плоча също трябва да има хидроизолация възможно ли е нанасянето
на такава и между арматурата на колоните и шайбите?
Не прекъсвайте конструктивните елементи с нищо те са важни! Дефектите в
конструкцията може да костват много повече от дефектите в изолациите.
  • 1
  • 2

Тема "Дъждовна вода в клетките на ивичен фундамент" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: