• 1
  • 2
Почерпете информация и ценни съвети от темите за хидроизолация или разгледайте майстори и фирми за хидроизолация.
Прикачен файл:
mazeIMG_6830.jpg
Здравейте, това е снимка на мазе на къща, вкопано е до средата или малко повече. Подът е някакъв тънък, ронлив цимент или подобна смес - не знам дали е нарочно такъв или е износен. Стените са основно камъни, отвън с циментово-варова мазилка. Подът по принцип се овлажнява, потъмнява при дъждове, но без локви. След това изсъхва. Отгоре има етаж, на греди, леко провиснали. Предназначението е за мазе, тоест не трябва да се запарва, трябва да е хладно, не много сухо.
Въпросите ми са дали е полезно да се измажат стените и да се налее по-стабилен под, притеснителна ли е влагата за конструкцията? Дали е добра идея да подпра гредите с телескопични подпори и дали те няма да потъват? Също ще се радвам на други идеи как да се запази като селскостопанско мазе (с приоритет съхранение на плодове).
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Остави го така, да си диша. Имахме такова, с малко прозорче, лятно време отворено.... Всичко бе наред, докато не изляха бетон на пода.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
За провисването на гредите - няма дебела централна греда, тя поема и изравнява тежестта. Та, ако има възможноср във височина, може да прибавиш централна греда, подпряна на 2-3 колони (или хюнебеци)
Чираче - майстор
За централната греда. Вероятно отгоре пода пружинира. За това трябва не греда, а метална ферма. Поне 2 броя.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
чет яну 09, 2020 5:50 pmЧираче написа:
За централната греда. Вероятно отгоре пода пружинира. За това трябва не греда, а метална ферма. Поне 2 броя.
:shock:
Hoвoceлckи - майстор
Мокренето на пода според мен става през каменните зидове.
Имаме мазе 90% в земята. Суха каменна зидария. Подът е циментиран. Лятото като поливам градината пред него (обикновено я "заливам"), подът се покрива яко с кал (има отводнителна канализация). В моя случай, нито ми пречи, нито имам възможност да хидроизолирам. При теб мисля, че трябва да направиш хидроизолация на камъка отвън. Т.е. да изкопаеш траншея покрай стената и на дъното й да направиш дренаж със съответното отвеждане. Има такива теми тук (и не само). Ако мислиш, че е важно за теб и ти се занимава ...
Провисването на гредореда не ми се вижда да е значително. Как е отгоре?
Руди - майстор
Влагата няма начин да се избегне при такива сутерени,
освен с тежки мероприятия, свързани с копане отвън.
Вероятно тези камъни са зидани с кал (глина), която с
времето губи свойствата си и се рони заедно с малките
камъчета, които запълват дупките между неправилните
по-големи блокове. Ако се цели заздравяване, такива
каверни (дупки) може да се продухат, почистят и запълнят
с цименто-пясъчен разтвор, поне в зоната под земята.
Дървените греди се виждат само отдолу заедно с кушаците,
които носят дъските на тавана. Не е ясно колко са високи,
нито какво е състоянието им, преди да се даде някаква
"рецепта" за ремонт, ако се налага.
svg - специалист
Здравейте!
Да не отварям нова тема...
При мен, мазата също е вкопана в земята на около 80%. Основите са камък /т.нар. темел/.
Мазата е около 16 кв2. В четирите ъгъла има стоманобетонни колони и на тях е плоча, за стаята над мазата. Прозорчето е около 80 см дължина на 50 височина.
Стените на мазата са съвсем грубо напръскани с цимент+пясък+вар, колкото мноооого леко да покрие камъните /на места се виждат/.
Идеята ми е, да изравня стените, колкото да има приличен вид. Пода е с много тънък слой цимент. За него мисля да излея здрава основа. До стената отвън на мазата, това лято наредих стари /но здрави/ тротоарни плочи, като....първо трамбовах камъни +лека циментова замазка. После основен слой цимент+пясък+арматура. Накрая плочите, пак залепени с цимент+пясък. Широчината от къщата до края на плочите е около 2 метра.

Питането ми е: ако реша да изравня стените в оясък+вар+цимент, а пода да е стабилен, стоманобетон, ще се появи ли влага в мазата?!??
Сега е суха. Дървата ми са там и нямам ядове.

П.п. На лято, мисля да направя външна изолация на къщата.
Височината на мазата е около 2.20м. и на тавана на мазата, мисля също да сложа изолация /стиропор най-вероятно/, за да не "тегли" от пода на стаята над мазата.

Предварително благодаря!
ky-kyy - майстор
Не знам, що за мода, да орезилявате всичко :?
Аз, бих оставил мазето, както си е. Красотата му е, точно в "неприличния" вид...

Досега си нямал влага, след интервенцията, ще имаш :) Ама пък ще е прилична влага :)
шоп - майстор
нед яну 12, 2020 11:47 amsvg написа:


Питането ми е: ако реша да изравня стените в оясък+вар+цимент, а пода да е стабилен, стоманобетон, ще се появи ли влага в мазата?!??
Вароциментовата мазилка е дищаща. Няма да наруши микроклимата. Под стоманобетонновия под може да сложиш един слой дебел найлон.

Аз поне така направих.
тавана на мазето го изолирах със 7.5см мултипор. Топлоизолира, диша и не гори.
  • 1
  • 2

Тема "мазе в къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: