• 1
  • 2
Почерпете информация и ценни съвети от темите за хидроизолация или разгледайте майстори и фирми за хидроизолация.
svg - специалист
нед яну 12, 2020 11:56 amky-kyy написа:
Не знам, що за мода, да орезилявате всичко :?
Аз, бих оставил мазето, както си е. Красотата му е, точно в "неприличния" вид...

Досега си нямал влага, след интервенцията, ще имаш :) Ама пък ще е прилична влага :)
Да, съгласен съм за автентичността. По е пода да изравня и направя както трябва. Да е равен и стабилен.
шоп написа:
нед яну 12, 2020 11:47 amsvg написа:


Питането ми е: ако реша да изравня стените в оясък+вар+цимент, а пода да е стабилен, стоманобетон, ще се появи ли влага в мазата?!??
Вароциментовата мазилка е дищаща. Няма да наруши микроклимата. Под стоманобетонновия под може да сложиш един слой дебел найлон.

Аз поне така направих.
Щом вече е правено и няма влага, на лято се заемам :) Е, сам, малко по малко, но оък удоволствието в края ;) Найлона да оредпазва от влагата ли?
шоп - майстор
нед яну 12, 2020 12:10 pmsvg написа:
Найлона да оредпазва от влагата ли?
Да, малко или много и да не изтича циментовото мляко, че при мен е само баластра и пясък основата.
svg - специалист
В такъв случа, ше се наложи малко пръст да махна от пода.
После, баластра, пясък и стоманобетонна плоча около 25 см.
шоп - майстор
нед яну 12, 2020 12:17 pmsvg написа:
стоманобетонна плоча около 25 см.
:shock: :shock: :shock:
Много дебела!!!

Аз не виждам смисъл в замазка по-дебела от 10 см и армирана разбира се. Като казвам замазка визирам бетон Б20.
ky-kyy - майстор
Да бе...направи си мазата термус, па чакай да няма влага и мухъл...Тия ги приказвайте на клиентите си, дето им смучите парите.

Иначе, честно си казвам, реве ми се, когато се орезилява нещо доказало се с годините. Като не искате да живеете в такава къща, по-добре я продайте на някой, който ще я опази, а си направете "модерна" и "съвременна" къща....
Виждал съм, как рушат къщи на по 300 години, издържали какво ли не, но не успели да се опазят от инженерния гений и печалбарството.....
Иначе всички сме патриоти и ценим автентичното.....Ай, спирам, че се ядосах, леко...
svg - специалист
нед яну 12, 2020 12:39 pmky-kyy написа:
Да бе...направи си мазата термус, па чакай да няма влага и мухъл...Тия ги приказвайте на клиентите си, дето им смучите парите.

Иначе, честно си казвам, реве ми се, когато се орезилява нещо доказало се с годините. Като не искате да живеете в такава къща, по-добре я продайте на някой, който ще я опази, а си направете "модерна" и "съвременна" къща....
Виждал съм, как рушат къщи на по 300 години, издържали какво ли не, но не успели да се опазят от инженерния гений и печалбарството.....
Иначе всички сме патриоти и ценим автентичното.....Ай, спирам, че се ядосах, леко...
Съгласен съм с теб за печалбарството и автентичността.
Но просто поисках мнение, как да си направя пода в мазата и стените.
Пода е с много калпава замазка и крив. Ти, какъв съвет ще ми дадеш?!
Стените, както казах, вече са напръскан с много рядък разтвор от цимент+пясък+вар. За тях?!
ky-kyy - майстор
нед яну 12, 2020 3:32 pmsvg написа:


Съгласен съм с теб за печалбарството и автентичността.
Но просто поисках мнение, как да си направя пода в мазата и стените.
Пода е с много калпава замазка и крив. Ти, какъв съвет ще ми дадеш?!
Стените, както казах, вече са напръскан с много рядък разтвор от цимент+пясък+вар. За тях?!
Първо, трябва да си изясниш, за маза ли ще я ползваш, или за нещо друго. Аз нямам маза на село....то цялото село няма, защото имаме подпочвени води и който въпреки предупрежденията на старите хора си изкопае мазе, после се вижда в ужас :) Ако имам маза, като твоята, бих застелил пода с камък, а стените бих ги почистил от варта и оставил както са си, като почистя добре камъните и подчертая фугите. И бих си я ползвал, по предназначение - да си държа бурето с вино, бидона с киселото зеле, зимнината....Уникалното на тези изби е, че зимата не замръзва, а лятото е хладно. В такава маза, спокойно можеш да държиш продукти и питиета, вместо в хладилника.
Ако ще я ползваш за битова стая, за напиване и веселба, също бих наредил камък на пода и бих оставил каменния зид, баджа/камина, голяма стабилна маса....

По принцип, съм против всякакви изолации, пластмасови дограми и всякакви енергийно-ефективни простотии. Предпочитам да съм здрав и силен и да работя, за да си покривам сметките, а когато се върна от работа, да релаксирам и да обръщам внимание на съпругата и внуците, отколкото да се занимавам с простотии, мислейки си че прекарвам дявола :)
Всеки си решава сам, далеч съм от това, да говоря като последна инстанция, както обикновено го правят някои други. Просто изразих, явно малко по-грубо, виждането си. Ако съм те обидил неволно, се извинявам.
svg - специалист
нед яну 12, 2020 3:57 pmky-kyy написа:
нед яну 12, 2020 3:32 pmsvg написа:


Съгласен съм с теб за печалбарството и автентичността.
Но просто поисках мнение, как да си направя пода в мазата и стените.
Пода е с много калпава замазка и крив. Ти, какъв съвет ще ми дадеш?!
Стените, както казах, вече са напръскан с много рядък разтвор от цимент+пясък+вар. За тях?!
Първо, трябва да си изясниш, за маза ли ще я ползваш, или за нещо друго. Аз нямам маза на село....то цялото село няма, защото имаме подпочвени води и който въпреки предупрежденията на старите хора си изкопае мазе, после се вижда в ужас :) Ако имам маза, като твоята, бих застелил пода с камък, а стените бих ги почистил от варта и оставил както са си, като почистя добре камъните и подчертая фугите. И бих си я ползвал, по предназначение - да си държа бурето с вино, бидона с киселото зеле, зимнината....Уникалното на тези изби е, че зимата не замръзва, а лятото е хладно. В такава маза, спокойно можеш да държиш продукти и питиета, вместо в хладилника.
Ако ще я ползваш за битова стая, за напиване и веселба, също бих наредил камък на пода и бих оставил каменния зид, баджа/камина, голяма стабилна маса....

По принцип, съм против всякакви изолации, пластмасови дограми и всякакви енергийно-ефективни простотии. Предпочитам да съм здрав и силен и да работя, за да си покривам сметките, а когато се върна от работа, да релаксирам и да обръщам внимание на съпругата и внуците, отколкото да се занимавам с простотии, мислейки си че прекарвам дявола :)
Всеки си решава сам, далеч съм от това, да говоря като последна инстанция, както обикновено го правят някои други. Просто изразих, явно малко по-грубо, виждането си. Ако съм те обидил неволно, се извинявам.
Стените/камъка МНОГО трудно ще ги възстановя. Много добре е залепнало напръсканото. Е, с много труд, ще стане де.
Ще се използва по предназначение, за маза. Дърва, зимнина и други :lol:
Пода с камък...ще трябва да се постарая, за да е равен.
Идея ми даде :)
  • 1
  • 2

Тема "мазе в къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: