• 1
  • 2
Почерпете информация и ценни съвети от темите за хидроизолация или разгледайте майстори и фирми за хидроизолация.
jabata - специалист
Здравейте,

от доста време си блъскам главата с една водомерна шахта, и все не мога да измисля решение.
Проблема е следния. Водомерна шахта, излята от бетон (но само страниците), дъното си е почва. И понеже нивото на подпочвените води е доста високо, късна есен, зимата и до късна средата на пролетта водомерната шахта е пълна с вода, и съответно целия водомер е под вода. Съответно се чудя, по какъв начин бих могъл да изолирам шахтата за да не се пълни с вода. Основния проблем ми е, че инсталацията вече е прекарана и няма как да бетонирам дъното и да го намажа с хидроизолация. А освен това дори и в момента нивото на подпочвената вода е точно 10 см. под водомера. Т.е. ако изливам бетон, или каквото и да било друго той ще бъде непрекъснато във вода.
Други ми дадоха съвет в тази водомерна шахта да разкача тръбите и да набутам един ПВЦ съд, или директно готова ПВЦ водомерна шахта. Но като знам че зимата и пролетта нивото на подпочвената вода се вдига до 10-15 см. под нивото на земята, ме е страх. Защото има опасност подпочвената вода да изхвърли съда.
Някой има ли някаква идея по какъв начин бих могъл да изолирам шахтата.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
пон май 11, 2020 10:45 pmjabata написа:
Здравейте,

от доста време си блъскам главата с една водомерна шахта, и все не мога да измисля решение.
Проблема е следния. Водомерна шахта, излята от бетон (но само страниците), дъното си е почва. И понеже нивото на подпочвените води е доста високо, късна есен, зимата и до късна средата на пролетта водомерната шахта е пълна с вода, и съответно целия водомер е под вода. Съответно се чудя, по какъв начин бих могъл да изолирам шахтата за да не се пълни с вода. Основния проблем ми е, че инсталацията вече е прекарана и няма как да бетонирам дъното и да го намажа с хидроизолация. А освен това дори и в момента нивото на подпочвената вода е точно 10 см. под водомера. Т.е. ако изливам бетон, или каквото и да било друго той ще бъде непрекъснато във вода.
Други ми дадоха съвет в тази водомерна шахта да разкача тръбите и да набутам един ПВЦ съд, или директно готова ПВЦ водомерна шахта. Но като знам че зимата и пролетта нивото на подпочвената вода се вдига до 10-15 см. под нивото на земята, ме е страх. Защото има опасност подпочвената вода да изхвърли съда.
Някой има ли някаква идея по какъв начин бих могъл да изолирам шахтата.
С тези условия, дето поставяш, шахтата не можеш да изолираш. Но ми се чини, че ти трябва да изолираш водомера?
muhala - майстор
Вдигни само водомера малко нагоре, за да остане сух и над водата.
kuger - майстор
Дренаж на шахтата няма ли да помогне?
preslav - майстор
А какво те притеснява, че водомерът е под вода?
LazarGanev - "Велик майстор"
вт май 12, 2020 6:10 ampreslav написа:
А какво те притеснява, че водомерът е под вода?
+1
Той самият водомер в шахта би трябвало да е мокър тип, т.е. предвиден да може да работи под вода без проблеми.
kozl - майстор
вт май 12, 2020 12:49 amkuger написа:
Дренаж на шахтата няма ли да помогне?
Ако има денивелация към терен или канализаци - гравитачно дренаж.
Ако няма денивелация ел.захранване и помпа.
Изолиране на водомерната шахта също е вариант, но труден и в зависимост от размера.
И като че ли най-лесно е с мокър "подводен" водомер :roll:
jabata - специалист
Вдигането на водомера за да не е под вода, не е вариант, защото понякога водата се вдига до 30 см. под капака.
Оттичане, да имам. Но когато се вдигне подпочвената вода, за какво оттичане си говориме, като в този случай отвсякъде блика вода. Дренаж, хубаво, ама няма къде и как да се отведе. Май остава само варианта с помпа.
Иначе идеята за хидроизолация ми е най вече, защото като се вдигне нивото на подпочвената вода, целия водомер се намира във вода....съответно и изолацията. И после като спадне нивото и водата се оттече, изолацията си остава мокра. А както много добре знаем мокра изолация не върши никаква работа. И в такъв случай и най-малкия студ (-10) ще се отрази доста зле на системата.

А с какво е най-добре да изолирам водомера и тръбите. Защото и температурите понякога си падат спокойно до -20, и понякога държи и по една седмица така.
Тази зима ги бях изолирал с каменна вата, но при намокрянето тя се разкашка....и след това при един студ ми замръзнаха тръбите (за щастие без жертви). Но от киснене във вода, отвътре във водомера е кондензирала влага, и едвам се чете. Както се казва веселбата е пълна. PVC водомерна шахта с дъно мога да сложа, но лошото е че не е ясно дали няма да литне като тапа някоя зима или пролет като се вдигне нивото на подпочвената вода.
Другото което ми идва на ум, при по сухо време да направя някаква замаска на шахтата и след това отгоре хидроизолация. А тръбите понеже минават през бетона в тръби, мога да нанижа маншони върху тях и така да действам.
kozl - майстор
вт май 12, 2020 10:35 pmjabata написа:
Но от киснене във вода, отвътре във водомера е кондензирала влага, и едвам се чете. Както се казва веселбата е пълна. PVC водомерна шахта с дъно мога да сложа, но лошото е че не е ясно дали няма да литне като тапа някоя зима или пролет като се вдигне нивото на подпочвената вода.
Е какъв е този водомер? На мокрите водомери механизмите са под вода и като е замърсена водата, не конденз, а утайките скриват показанията.
PVC шахтата ако има външни оребрения може с бетон да я затежниш. Смяташ бетона да е над 2 пъти по-малък от обема на изплуването.
А може да изолираш бетоновата шахта, като и подлееш и дъно, но технологията която си представям ще е по-трудна от това да разрушиш съществуващата шахта и да направиш нова с хидроизолация.
LazarGanev - "Велик майстор"
вт май 12, 2020 10:35 pmjabata написа:
А с какво е най-добре да изолирам водомера и тръбите. Защото и температурите понякога си падат спокойно до -20, и понякога държи и по една седмица така.
Тази зима ги бях изолирал с каменна вата, но при намокрянето тя се разкашка....и след това при един студ ми замръзнаха тръбите (за щастие без жертви).
Не е правилно да изолораш тръбите и водомера, а да сложиш изолация под капака на шахтата
  • 1
  • 2

Тема "Хидроизолация на водомерна шахта" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: