Почерпете информация и ценни съвети от темите за хидроизолация или разгледайте майстори и фирми за хидроизолация.
Здравейте,

Честита Нова Година на всички!

Четох темите във форума свързани с хидроизолация, но не успях да намеря отговор на казуса ми.
Ситуацията е следната:
Груб строеж на къща с равен покрив, който завърши октомври. Направихме влажно земна замазка, като под нея има XPS и паропропусклива мембрана. Сложихме и воронки. По план покривът трябва да се хидроизолира с два пласта воалит. Тъй като времето застудя, съветът на майсторите бе да се направи напролет, тъй като замазката не беше изсъхнала и нямало да се хване добре изолацията. Отделно времето бе студено. Положих найлони върху покрива, като само на воронките има процепи, но влиза вода около ръбовете на найлона, граничещи със клетката за стъпалата за покривната тераса. В момента къщата е затворена с дограма и стъклопакети, но при всеки дъжд и мъгла се просумква вода и тече от тавана към втори етаж, а оттам към първия и гаража. В момента това възпрепятства полагането на инсталация, ВиК и евентуално замазки на етажите.

Въпросите ми са:

1) Какво временно решение да намеря (битум, грунд, лепило за изолация или друго), така че да огранича протичнето на от плочата на покрива?
2) дали не е по-добре напролет да направя изолацията с течна гума, вместо воалит?
3) дали е възможно за по-сигурно, течната гума да се сложи като последен слой върху воалита?

Благодаря.
chapara - майстор
На накисната замазка нищо не прави! Улавяй водата от долу с някакви кофи и легени, ако може заустени в канализацията. Направи си воалита..
Монтажник - специалист
пон яну 04, 2021 6:42 pmvladisslav1 написа:
Здравейте,

Честита Нова Година на всички!

Четох темите във форума свързани с хидроизолация, но не успях да намеря отговор на казуса ми.
Ситуацията е следната:
Груб строеж на къща с равен покрив, който завърши октомври. Направихме влажно земна замазка, като под нея има XPS и паропропусклива мембрана. Сложихме и воронки. По план покривът трябва да се хидроизолира с два пласта воалит. Тъй като времето застудя, съветът на майсторите бе да се направи напролет, тъй като замазката не беше изсъхнала и нямало да се хване добре изолацията. Отделно времето бе студено. Положих найлони върху покрива, като само на воронките има процепи, но влиза вода около ръбовете на найлона, граничещи със клетката за стъпалата за покривната тераса. В момента къщата е затворена с дограма и стъклопакети, но при всеки дъжд и мъгла се просумква вода и тече от тавана към втори етаж, а оттам към първия и гаража. В момента това възпрепятства полагането на инсталация, ВиК и евентуално замазки на етажите.

Въпросите ми са:

1) Какво временно решение да намеря (битум, грунд, лепило за изолация или друго), така че да огранича протичнето на от плочата на покрива?
2) дали не е по-добре напролет да направя изолацията с течна гума, вместо воалит?
3) дали е възможно за по-сигурно, течната гума да се сложи като последен слой върху воалита?

Благодаря.
Според мен трябва да се постараете хубаво да подлепите уязвимите участъци с бутилова лента, ако се наложи частично да се
монтира лека временна конструкция. Не знам колко влага има в замазката, ама не е никак хубаво да я запечатвате с битум или течна гума. Като дойде време за крайното покритие задължително предвидете отдушници, поне 1бр. на 30м2.
Не виждам смисъл да се правят две хидроизолационни системи една върху друга. По добре една, но изпълнена по учебник.Ако ще е рулонна-битумна да е висок клас(примерно ИКО, 4+5мм) .Ако ще е "течна гума" да е поне Изомраз или още по висок клас.
Благодаря ви за отговорите.
Ще наблегна на найлоните и временно изолиране на уязвимите места доколкото е възможно. Наистина при дъжд е страшно. Въпреки, че има найлони и воронки свързани с тръба, която изкарва водата навън, плочата/замаската е напоена и тече от доста места.

Друг въпрос: Хипотетично, подходящо ли е да се слага гранитогрес върху хидроизолацията, ако тя е течна гума? Колебая се между гранитогрес, декинг, винил.
chapara - майстор
пон яну 04, 2021 11:05 pmvladisslav1 написа:

Друг въпрос: Хипотетично, подходящо ли е да се слага гранитогрес върху хидроизолацията, ако тя е течн
В никанъв сучай, там нещата са други, не трябва да е и битумна!!!
nikolov333 - майстор
Някоя снимка на реалната ситуация може да помогне за конкретни идеи.. Иначе и мен ме завари зимата с открит покрив, но без замазки и изолация и за сега съм "хванал" водата на двете най-ниски точки с импровизирани сифони към канала, та така ще карам зимата. При мен и кофража на таванната плоча стои вече втори месец и не бързам да го свалям..

Прикачен файл

Untitled.jpg
schuldiner - майстор
Тез мастори как ще зае.ат покрива срещу зимата!? Поне да бяха зазимили като хората, кви са тез найлони. Замазката и да изсъхне напролет, не се знае колко ще е измръзнала. А ако влагата е стигнала под фибрана... ще се изпари юли-август, но не тази година. Ще кажеш има мембрана - има, ама няма наклон за оттичане, все ще намери откъде да пробие.
Гранитогрес на покрива основно три метода:
1. На дистанционери.
2. На пясъчна или филцова възглавница, свободнолежащи. Може и върху мулч.
3. Лепен.
Може да се лепи директно върху битумна изолация с посипка, но само при 100% прилепване на пластовете към основата и качествен материал. В случая е много рисковано, предвид потенциално компрометираната замазка. Върху циментова хидроизолация - никакви грижи, обаче пак основата. Върху т.нар. течна гума - не бих опитал дори.

Тема "Хидроизолация на покривна тераса през зимата?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: