Почерпете информация и ценни съвети от темите за хидроизолация или разгледайте майстори и фирми за хидроизолация.
Andri01 - майстор
А вечно прогизналите стени?? :(
ky-kyy - майстор
У наше село, същото. Като буча коловете на доматите, изкарвам вода.... Проблема е решен, като нямаме мазета. Всички къщи са вдигнати на метър -метър и половина. Понеже преди да ракзклонят реката над село, всяка пролет е ставало наводнение, има изкарани тръби под шюшеметата, за да се изтече водата от къщите. Сега, нямаме наводнения, но подпочвените води са високи.
Новостроящи умниции и инженерни решения - след първата зима, запълват мазетата с бетон, по трудния начин. Включително и новото училище, ново-ново на няма и четирсе години и то....И те така - дет е текло, пак ще тече :)
Чираче - майстор
нед апр 18, 2021 7:20 pmшоп написа:


Щом корито от неръждавейка е скъпо помислете за корито от полипропилен.

Всичко друго направено от вътре е пари хвърлени на вятъра.
Идеята не е лоша. Не знам обаче дали има ППР на листи, и как ще става лепенето? Не съм проучвал, и не знам каква му е цената? Нито трайността.

Че ще се изолира отвътре, спор няма. Така съм решил.

Искам да коментирате моята нестандартна идея за решаване на проблема. Който желае, може и да ме критикува. Ако пък се окаже сполучлива, ще е полезно за много хора.

Мисля да продълбоча дъното така, че в завършен вид височината от пода до тавана да е поне 2,30 м. Да измажа с хоросан зиданите камъни толкова, колкото да се получи равна повърхност. Камъните така или иначе и в момента са в подпочвените води. Къщата няма пропадания. Строена е от баща ми през 1962 г, когато съм бил на 9 г. Ще изравня дъното на мазето, ще положа по-дебел найлон. След найлона ще сложа пясъчна възглавница поне 10 см, и ще я трамбовам и изравня. Отново дебел найлон, и бетонова замазка с армираща мрежа с дебелина поне 5-6 см. Когато бетона на пода и измазването на стените изсъхнат, трябва да се сложи някаква плътна мембрана без възможност за пропуск на вода. Мислех да лепя с газова горелка воалит с посипка, но не знам как ще се залепи без възможност за пропуск. Другия вариант е вместо воалит да използвам поликарбонат 4 мм. На местата, където се срещат два листа, с добро обмазване със силикон да залепя лента поне 20 см. Да застъпва поне по 10 см от листите. Когато това се направи, правя армирана замазка на пода с дебелина 6-7 см. На следващия ден правя кофраж по стените, и отливам армиран бетон с дебелина 7-8 см, като в горния край захващам с метални анкери за камъните на основите.

Чакам коментари и критики :?
iliya_i - майстор
Абе вие се бъзикате с Чирачето, ама аз да ви кажа какво съм виждал.
Имам наследствен имот от дядо ми, където е построил една къщурка, горе - долу по времето, на тази на Чирачето. Изкопал и кладенеца 11 метра дълбок, с водно ниво тогава около 7 мия метър. От баща ми знам, че тоя кладенец го е пресушавал с кофи, след което нивото се е възстановявало за 3 - 4 дни. Да ама От края на 80-те години (може би след земетресението в Стражица, на около 150 км от там) нивото на кладенеца се вдигна и пролетно време стига 70 - 80 см под нивото на земята (не броя сушавите 2019 и 2020 - тогава стигаше 150 см). В същото време в горната махала, кладенците им дето имаха повече вода пресъхнаха.
Съседите, дето имат сутерени точат от тях вода с помпи, ама като я хвърлят навън, тя се връща обратно.
Та искам да кажа, че условията с подпочвените води могат да се променят с годините. И варианта с дренажа не става, като няма къде да се отведе водата.
Antonii - майстор
Значи, за да неможе да се отведе подпочвената вода, то трябва да е на нивото на морското равнище.
Както са ви писали хора по-горе с дренаж и отвеждане на водата, се решава проблема с нивото, за другото си трябва и хидроизолация.
Лично при нас преди да направят улицата както трябва. Преди това приличаше и си беше почти черен път.
Та нивото на подпочвените води беше такова, че канала в гаража се пълнеше до прелив на нивото на пътя.
След изграждането на пътя нивото на подпочвените води се понижи до такова, че канала почти е сух, с толкова се понижи и нивото в кладенеца.
Та дренажа си е дренаж, стига да е направен грамотно.
Чираче - майстор
нед апр 18, 2021 8:39 pmiliya_i написа:
Абе вие се бъзикате с Чирачето, .....
Та искам да кажа, че условията с подпочвените води могат да се променят с годините. И варианта с дренажа не става, като няма къде да се отведе водата.
Аз не се обиждам от никой. Разбираемо е, че всеки разсъждава по различен начин, базиран на личен опит или от прочетеното в интернет.
kr1100 - майстор
нед апр 18, 2021 8:15 pmЧираче написа:
нед апр 18, 2021 7:20 pmшоп написа:
Другия вариант е вместо воалит да използвам поликарбонат 4 мм. На местата, където се срещат два листа, с добро обмазване със силикон да залепя лента поне 20 см. Да застъпва поне по 10 см от листите.
Стефане по-добре PVC на листи 2х1 м е рзмера. / по -евтино е. Като не е изложено на слънце трае много,/ а и има с UV защита, но не ти трябва/. Рожен пласт . Може да питаш и Техномикс , но отдавна не съм ги проверявал за цени.
ky-kyy - майстор
Що решихте, че се бъзикам с Чирачето? Казах каквото е. Според мен, да копаш мазе при наличие на подпочвени води, е все едно да си купиш фабрика на 8 септември. В село, се нагледах през годините, на какви ли не решения за отводняването на мази, Ми накрая, всички се предават и наливат бетона...Имаше някои упорити корейци/кореец в наше село, казваме на преселниците/ които за няколко години, се разминаваха само с лека влага по дуварите, която с влагоуловители уж я издърпваха, ама мухъла....И след още година -две си се пълнеха с вода...От време оно, преди и след чирпанската градушка, къщите се строят без мазета и на високо.
Ся, Холандците отводнявали сичко, ама дали щото тревата я пушат легално, или щото са майстори, не се наемам да спомена. И дали отводненото, е за сееш лалета и зюмбюли, или да правиш мазета, също не се наемам да отговоря. Ся, умерено съм за глобализма, но не забравям и корените си. А в съзнанието ми е залегнал кода- Където е текло, пак ще тече :)
Чираче - майстор
нед апр 18, 2021 9:04 pmky-kyy написа:
Където е текло, пак ще тече :)
За мен всяко мнение ми е от полза. Даже и негативните. А целта ми е да направя СУХО мазе с високи подпочвени води.
nikolov333 - майстор
Даже и да го докараш до сухо мазе, очаквай влагата да плъзне по стените над него до година две.. В общи линии, ако се комбинира околовръстен дренаж с вътрешно хидро на пода и стените може и да се получи търпимо положение, но за всеки случай бих оставил една шахтичка в ниско ниво за изпомпванена водите..

Тема "Как да се реши проблем с високи подпочвени води" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: