Почерпете информация и ценни съвети от темите за хидроизолация или разгледайте майстори и фирми за хидроизолация.
Чираче - майстор
Проблема е следния - къща, строена преди 60 г. с основи от зидана с дялан камък. Подпочвените води са на около 60-70 см от нивото на терена и мазето постоянно е пълно с вода, особено през зимата. През лятото уж поизсъхва, но не може да се ползва по предназначение.

Въпроса е как да се реши проблема с водата така, че мазето да е винаги сухо? Корито от неръждаема стомана отпада по финансови причини.
Какъв е най-удачния вариант да се хидроизолира помещение вътрешно? Предлагайте варианти!
mrsch66 - специалист
Борбата трябва да е от вън дренаж около сградата на дълбочина под нивото на мазето и отвеждане на водата.
Чираче - майстор
нед апр 18, 2021 11:54 ammrsch66 написа:
Борбата трябва да е от вън дренаж около сградата на дълбочина под нивото на мазето и отвеждане на водата.
Знам, че такъв е принципа. Но в моя случай това няма да сработи. Защото терена е хоризонтален и мазето е около една пета от къщата. Това не е дъждовна вода, а ПОДПОЧВЕНА. Което означава, че както под къщата, така и в двора подпочвената вода е на такава дълбочина. И кладенеца е пълен почти до горе. Затова, според мен, дренаж около къщата не е удачен вариант. И безсмислен.

Въпроса ми беше как да се хидроизолира вътрешно?
Andri01 - майстор
Преди години имах същия случай. Сега имам дренаж и случая го няма отдавна. От фирмата сондираха/ с ръчни сонди/ за да видят как вървят подпочвените води. направиха го зад вилата и западно от нея отведоха водите с тръба. Дълбочина-някъде към 3м,от които поне 1м. е под нивото на пода на мазата. Намери хидробиоложка фирма и...да действат. Другото е хвърляне на пари ...в водата-подпочвената :)
Чираче - майстор
Май аз обяснявам грешно. :? Обясних, че терена е абсолютно хоризонтален. Даже и да направя дренаж, няма къде да отвеждам водата. Освен на дренажа да работи постоянно помпа, която допълнително да отвори път на водата отстрани. Все едно да поставиш една помпа в единия край на басейн, и да хвърляш водата в другия край. И така до безкрай..... На съседните къщи мазетата са пълни с вода на същата дълбочина.
Andri01 - майстор
Водата се отвежда настрани ,извън границите на къщата. Тръбата отива в шахта-с камъни на дъното и си попива отново в почвата. Но всеки си решава сам.
zz_stefanov - майстор
Като няма къде да се изхвърля водата е мъка. В нашто село знам само за една маза, и тя все пълна. Просто разумно не строили къщите с мази, но понеже има наклон положението е по добро.
В селото на един приятел също няма маза по тази причина, но е равно като при теб. Струва ми се, че и да хидроизолираш отвътре няма да постигнеш някакъв ефект и ще изхарчиш повече пари от колкото струва къщата. Затрупай я тази маза, а ако нивото ти позволява остави вентилация, а преди това направи на тавана и термоизолация.
bota156 - специалист
нед апр 18, 2021 2:23 pmЧираче написа:
Май аз обяснявам грешно. :? Обясних, че терена е абсолютно хоризонтален. Даже и да направя дренаж, няма къде да отвеждам водата. Освен на дренажа да работи постоянно помпа, която допълнително да отвори път на водата отстрани. Все едно да поставиш една помпа в единия край на басейн, и да хвърляш водата в другия край. И така до безкрай..... На съседните къщи мазетата са пълни с вода на същата дълбочина.
Да си построиш къща в блато и да искаш да е суха. Може да стане много скъпо и ужасно скъпо. Зариваш мазето и си правиш навес, ще ти излезе поне 5 пъти по евтино и НЯМА ДА ИМАШ НИКАКВИ ПРОБЛЕМИ
zz_stefanov - майстор
Най вероятно не чирачето е строил тази къща на това място, та проблема му е натресен от роднини.
шоп - майстор
нед апр 18, 2021 11:32 amЧираче написа:
Корито от неръждаема стомана отпада по финансови причини.
Какъв е най-удачния вариант да се хидроизолира помещение вътрешно? Предлагайте варианти!
Щом корито от неръждавейка е скъпо помислете за корито от полипропилен.

Всичко друго направено от вътре е пари хвърлени на вятъра.

Тема "Как да се реши проблем с високи подпочвени води" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: