Почерпете информация и ценни съвети от темите за хидроизолация или разгледайте майстори и фирми за хидроизолация.
Привет. Правихме ремонт на покрив на усвоена тераса преди половина година. Ремонтът включваше придаване на наклон чрез летвички. И два слоя воалит. Плюс не особено кадърен улук върху дървена основа. При първия дъжд протече, затова и допълнително сложихме метална обшивка с изолационна лента(сн.1).Но днес в големия дъжд започна да тече на две места. Първоначално от фуги в основата на свързване на покрива със сградата. Премина към средата, където някога е била поставена крушка и явно също има цепнатина, по която да протече влагата(сн.2). Интересното е, че това беше за кратко с единият сериозен порив на дъжда и след това спря. Дори и влага не остана. Продължи да сълзи по стената, точно там, където трябва да е обшивката. Още по-притеснително е, че под металната козирката, която са сложили предишните собственици (сн.3.4)е мокро и направо тече. При условие, че тя е покрита от изолацията и улука. Всъщност, подобни проблеми имахме и преди да сложим металната обшивка. Доколкото разбирам отнякъде влиза вода под изолацията и тя се разхожда из целия покрив.

Самата изолация отгоре не изглежда компромеририрана, но явно от някъде влиза вода.
Имате ли идея къде може да е проблемът и как да го установим. Вече не знам какво повече да се направи :shock: :?

Прикачен файл

IMG_20210516_182818.jpg

Прикачен файл

IMG_20210516_182832.jpg

Прикачен файл

IMG_20210516_184852.jpg

Прикачен файл

IMG_20210327_182503.jpg
kozl - майстор
Доколкото възприех от снимките, защото в обяснението липсва, конструктивно покрива е стоманобетонова плоча.
Чукча написа:
Ремонтът включваше придаване на наклон чрез летвички. И два слоя воалит.
Това описание много, много куцо. На кво придадохте наклон, на дъсчена обшивка ли :? Воалита в-у какво положихте?
Гледайки снимките предполагам, че улука се държи на скоби закрепени за челна дъска. И пак предполагайки си мисля, че сте добавили надулучна ламаринена пола в-у която е легнал воалита.
Може би. Не се ориентирам по снимките освен, че ясно откроявам улука и челната дъска.

Та мисълта ми е че щом:
Чукча написа:
Но днес в големия дъжд започна да тече на две места. Първоначално от фуги в основата на свързване на покрива със сградата. Премина към средата, където някога е била поставена крушка и явно също има цепнатина, по която да протече влагата(сн.2).
и ми хрумва, че водата влиза от дуго място (не от ремонтираното) и се разтича по стоманобетоновата плоча. Демек тече под изолацията която сте правили. Където има пукнатини протича, навирва и стига до края на стоманобетоновата плоча, където прокапва/прочича м-у челната дъска и там тва де наричаш метална козирка и ли квото е видно от снимката.
нед май 16, 2021 7:35 pmkozl написа:
Доколкото възприех от снимките, защото в обяснението липсва, конструктивно покрива е стоманобетонова плоча.
Чукча написа:
Ремонтът включваше придаване на наклон чрез летвички. И два слоя воалит.
Това описание много, много куцо. На кво придадохте наклон, на дъсчена обшивка ли :? Воалита в-у какво положихте?
Гледайки снимките предполагам, че улука се държи на скоби закрепени за челна дъска. И пак предполагайки си мисля, че сте добавили надулучна ламаринена пола в-у която е легнал воалита.
Може би. Не се ориентирам по снимките освен, че ясно откроявам улука и челната дъска.

Та мисълта ми е че щом:
Чукча написа:
Но днес в големия дъжд започна да тече на две места. Първоначално от фуги в основата на свързване на покрива със сградата. Премина към средата, където някога е била поставена крушка и явно също има цепнатина, по която да протече влагата(сн.2).
и ми хрумва, че водата влиза от дуго място (не от ремонтираното) и се разтича по стоманобетоновата плоча. Демек тече под изолацията която сте правили. Където има пукнатини протича, навирва и стига до края на стоманобетоновата плоча, където прокапва/прочича м-у челната дъска и там тва де наричаш метална козирка и ли квото е видно от снимката.
Благодаря за включването. Описанието е куцо, защото и аз съм куц по темата. А и физически не съм присъствал при извършването на дейността.
Да стоманобетонова конструкция. Върху нея нямаше изолация, като започнахме да я правим.Доколкото знам първо са сложени летвите под наклон. Те върху какво са сложени нямам идея. Предполагам върху бетона.Върху тях един слой изолация и върху него друг. Улукът е закрепен точно със скоби. Върху челна дъска покрита с изолация. Всичко ламаринено, което се вижда е поставяно преди години. Не от нас.И тъкмо от него капе. А мазилката под него е мокра.
Как би могло да стигне до него толкова вода, щом над него е дъската покрита с воалит :|
И аз си мисля дали не влиза вода от някъде другаде. Но как може да се установи това. При положение, че такива течове са рядкост.
Покривът на терасата в основата си опира точно до нещо като таванско помещение, в което е перманентна влага.
kozl - майстор
Снимките не са номерирани, как се разбира коя снимка е 1, 2, 3 или 4?
На тази снимка какво е снимано?


Изображение


Червеното да не би да е воалит с посипка?
Ако приемем, че това е хидроизолацията от вашия ремонт зад червеното (над синьо-червената линия) прилича на стоманобетонова стена, вероятно на таванското помещение. А какво е това отстрани дето прилича на нацепено ПДЧ?
Па и зад него кво е тва дето свършва снимката :?
Ако се чудиш що нямаш отговори, мое би щото са ти мъгляви обясненията, а и снимките не разсейват мъглата.
И аз бях на кантар дали да отговарям.
aleyan - специалист
пон май 17, 2021 6:38 amkozl написа:

Ако приемем, че това е хидроизолацията от вашия ремонт зад червеното (над синьо-червената линия) прилича на стоманобетонова стена, вероятно на таванското помещение. А какво е това отстрани дето прилича на нацепено ПДЧ?
Па и зад него кво е тва дето свършва снимката :?
Така като гледам и от ляво, "нацепеното ПДЧ", си е стената на таванското.
При такива течове е изключително трудно да се установи точното място/места.
Започнете с фугата в ъгъла. Минете по обшивните ламарини по края на покрива и после се огледайте за някоя дупка в хидроизолацията на покрива. Като я търсете не само на 1 м. от края. ;-)
Christo - майстор
Няма да давам конкретни съвети, защото почти нищо не разбрах от снимките. Само инфо за размисъл.....Купихме мансарден апартамент в София, защото имам две деца, студентки, разликата в годините им е такава, че трябваше десетина години да се плащат наеми. Решихме да вложим парите, в нещо, което ще остане и след следването. Апартаментът в оня момент беше нов, в него не беше въобще живяно. Направиха ми впечатление едни петна по тавана. Продавачът(строителят) ни успокои, като каза, че това са течове от покрива, които са отстранени, като върху първоначалното покритие, което е било теракотени плочки, предназначени за външно използване е била изпълнена изцяло нова хидроизолация с лепила и воалити и т.н., както си му е редът. Аз захапах въдицата до дръжката и купихме апартамента. Есента след първия голям дъжд таванът на хола прокапа там, където си бяха петната... Подложихме легени, за да не съсипем трислойния паркет и потърсих фирма, занимаваща се с хидроизолация на покриви, за да реши проблема. Не контролирах ремонта, защото съм от провинцията, трябва да ходя и на работа, а и хората от фирмата ми се сториха читави. Те ще купуват материалите, аз ще плащам. След ремонта и първия голям дъжд вече не капеше, просто се наводнихме хубавичко. После направо изхвърлихме скъпия трислоен паркет. Не съм съвсем зелен, инженер съм все пак.... Взех да чета как се прави хидроизолация на покрив. Съседите категорично отказаха да участват в ремонта, тъй като в техните апартаменти не капело.... Наех нова фирма, взех си отпуск една седмица и го играх технически ръководител на обект. Изринахме старата хидроизолация върху целия апартамент до голо. Мале, мале, мале! Икономисвало се е от почистване на основата и от лепила и плочките бяха неподходящ тип. Аз избрах материалите и аз ги закупих. Големи разправии, как да се извърши изолирането. Това не се правело така, онова не се правело така. Аз държах да се спазват без никакви компромиси фирмените инструкции. Десетина години от тогава няма никакви проблеми. Срещу никакви пари у нашенско не можеш да получиш нещо, на което да се зарадваш, ако не стоиш на главата на бачкатора и да го пасеш, все едно е арестант. И пак няма гаранция. Ще те финтира в първия момент, в който те хване, че не си наясно с нещо, или липсваш от обекта. Сигурно ще обидя някои съвестни и добри майстори. Има и такива! За съжаление, те не са мнозинство в морето от лакоми, не знаещи, не можещи и безотговорни хора.
Aya
пон май 17, 2021 6:38 amkozl написа:
Снимките не са номерирани, как се разбира коя снимка е 1, 2, 3 или 4?
На тази снимка какво е снимано?


Изображение


Червеното да не би да е воалит с посипка?
Ако приемем, че това е хидроизолацията от вашия ремонт зад червеното (над синьо-червената линия) прилича на стоманобетонова стена, вероятно на таванското помещение. А какво е това отстрани дето прилича на нацепено ПДЧ?
Па и зад него кво е тва дето свършва снимката :?
Ако се чудиш що нямаш отговори, мое би щото са ти мъгляви обясненията, а и снимките не разсейват мъглата.
И аз бях на кантар дали да отговарям.
Благодаря. Имам по-добра снимка на целия покрив. Но явно е твърде голяма и сайта не я приема.
На снимката е точно воалит с посипка. Нацепеното е таванско помещение. Като над него има мансардна тераса. Наоколо е ламаринента обшивка с изолационна лента над нея.
Aya
пон май 17, 2021 2:16 pmaleyan написа:
пон май 17, 2021 6:38 amkozl написа:

Ако приемем, че това е хидроизолацията от вашия ремонт зад червеното (над синьо-червената линия) прилича на стоманобетонова стена, вероятно на таванското помещение. А какво е това отстрани дето прилича на нацепено ПДЧ?
Па и зад него кво е тва дето свършва снимката :?
Така като гледам и от ляво, "нацепеното ПДЧ", си е стената на таванското.
При такива течове е изключително трудно да се установи точното място/места.
Започнете с фугата в ъгъла. Минете по обшивните ламарини по края на покрива и после се огледайте за някоя дупка в хидроизолацията на покрива. Като я търсете не само на 1 м. от края. ;-)
Добър вечер. Какво точно се има предвид под това да се гледа по обшивката? Какво да се търси? Чудя се дали е възможно да се разбере с термография?
kozl - майстор
От снимките не се разбира воалита колко см е обърнат по стените ако изобщо е лепен към стените. Ако не е продължен воалита от покривната плоскост към вертикалните стени, много вероятно е от там да става теча към стоманобетоновата плоча и по нея да се разпределя през пукнатините и м-у новата челна дъска и предишно съществуващите ламарини.
aleyan - специалист
пон май 17, 2021 6:13 pmAya написа:
Добър вечер. Какво точно се има предвид под това да се гледа по обшивката? Какво да се търси? Чудя се дали е възможно да се разбере с термография?
По обшивката се гледа за дупки и дали не хлопа някъде. Термографията нищо няма да покаже.

Тема "Установяване на проблем в ремонтиран покрив." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: