• 1
  • 2
Почерпете информация и ценни съвети от темите за хидроизолация или разгледайте майстори и фирми за хидроизолация.
ponyasd - помощник
Здравейте, Имам къща на село покрай която минава асфалтиран път. Пътят е направен без странични дренажи и бордюри, и е с наклон към къщата. При всеки дъжд, цялата вода отива в основите на къщата която е до сами пътя. Отделно старите ВиК етернитови тръби се пукаха и те заливаха основите на къщата. В резултат на дългогодишните издевателства основите на къщата подадоха, стените се се напукаха почти навсякъде до степен опасна за обитаване. Искам и мога да направя ремонт и укрепване на къщата, но не мога да обърна наклона на пътя, както и не мога да накарам местното ВиК да си смени тръбите. Как бихте ме посъветвали да постъпя
http://store.picbg.net/pubpic/E7/57/932 ... b2e757.JPG
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Дренаж към къщата и бордюр към пътя
ponyasd - помощник
пет юли 16, 2021 11:03 pmn_a написа:
Дренаж към къщата и бордюр към пътя
Направил съм дренаж. Майка ми посточнно с мотиката прави диги по протежението на пътя, няма за собствена сметка да правя страничен отводнителен канал и на общинския път както и да му слагам бордюри. Не мога и да сменя ВиК тръбата минаваща на метър от къщата. Това е работа на държавата. Всъщност въпросът ми трябваше да бъде гормулиран - към кого и какво дело трябва да заведа за да реша нещата. По скоро е юридически а не технически. Техническата част ми е ясна, но е безсмислено да прилагам каквито и да е методи след като не съм отстранил основния проблем. Все едно да слагам златна коронка на съб с гангрена.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Жалби до дупка, входирани, датирани и после към по-горна инстанция...
Все пак, аз бих направила дренажа и бордюра
brick - специалист
Ако естественият наклон на терена е към къщата, и без да има път проблемът щеше да съществува. Качествен дренаж би трябвало да го реши (наклонен терен предполага, че събраната вода ще има накъде да оттича) - ако не, значи нещо не е направен както трябва дренажът.

Въпреки всичко, на тази снимка не виждам признаци за поддали основи - само компрометирана и подкожушена мазилка.
ponyasd - помощник
съб юли 17, 2021 9:56 ambrick написа:
Ако естественият наклон на терена е към къщата, и без да има път проблемът щеше да съществува. Качествен дренаж би трябвало да го реши (наклонен терен предполага, че събраната вода ще има накъде да оттича) - ако не, значи нещо не е направен както трябва дренажът.

Въпреки всичко, на тази снимка не виждам признаци за поддали основи - само компрометирана и подкожушена мазилка.
Пукнатините не се виждат на снимката, но са на всеки прозорец на къщата, от четирите стени, от основите до тавана, като на места вече от источната страна стават застрашителни. Пътя е направен върху предварителен насип. Не му е естествен наклон.Етернитовите тръби пукащи се на връзките всеки ден са вече на 70-80 години. Става гейзер, и водата отива в основите. Май ще е най добре да ползвам услугите на някоя адвокатска кантора.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
съб юли 17, 2021 10:03 amponyasd написа:
... Май ще е най добре да ползвам услугите на някоя адвокатска кантора.
Успех, Сладур!
шоп - майстор
съб юли 17, 2021 10:03 amponyasd написа:
Май ще е най добре да ползвам услугите на някоя адвокатска кантора.
Успехи, май имаш излишни пари за губене и нерви за късане!
На твое място вместо тази градинка с цветя бих направил качествени водоплътни пътеки с наклони и улей да отвеждат далеч водата от основите.

Ти в момента със собствения си водосток отвеждаш водата от покрива в основите #-o
ponyasd - помощник
съб юли 17, 2021 3:16 pmшоп написа:
съб юли 17, 2021 10:03 amponyasd написа:
Май ще е най добре да ползвам услугите на някоя адвокатска кантора.
Успехи, май имаш излишни пари за губене и нерви за късане!
На твое място вместо тази градинка с цветя бих направил качествени водоплътни пътеки с наклони и улей да отвеждат далеч водата от основите.

Ти в момента със собствения си водосток отвеждаш водата от покрива в основите #-o
Напротив, имам такива пътеки, както и тръбата от улука е продължена с десетина метра и отвежда водата доста в страни на къщата, само че не се вижда понеже съм я заровил. Лошото е че ВиК тръбите които се пукат са под пътеките които съм направил от бетон.. Както и да е. Щетите са ми нанесени не по моя вина. Ще се преборя с ВиК то да гои смени с PVC за да елиминирам риска , веднъж вече съм печелил , и изкопаха 40 метра ров дълбок 4-5 метра за ми отстранатя проблем на друго място с мръсна вода, така че имам опит. Остава сега само да видя кой е отговорен и стопанисва пътя за да го накарам да си направи дренаж и бордюри както си му е реда , а не аз да се вкарвам във филми. Не изключвам възможността да съдя и за нанесени сериозни щети по тяхна вина. Това е безотговорност, да оставиш наклон на асфалта към нечия къща без да осигуриш правилно оттичане. Защо р длъжна стара жена на 80 години всеки оът с мотиката да прави вади за да не и се напълни стаята с вода че некой се е подпирал на лопатата и не си е свършил работата
schuldiner - майстор
Не знам с какви адвокати си печелил преди, ама сега забрави! Най-много местното ВиК да те осъди, щото калпавите ти основи непрекъснато повреждат тръбите им. А са калпави, понеже не отговарят на съвременните изисквания - това е 100% сигурно.
Собственик на пътя и тротоара вероятно е Общината - ако много се пънеш, ще ти оставят къщичката на доизживяване, без право на ремонт и реконструкция /чрез Устройствения план/. А могат и да я обявят за опасна и негодна за обитаване още утре.
Разумното решение е да искаш съдействие от Общината и от Водното дружество, или поне да не ти пречат. Казаха ти вече: бетон, хидро, дренаж. За твоя сметка и с грамотен проект.
  • 1
  • 2

Тема "Компроментирани основи на къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: