Почерпете информация и ценни съвети от темите за хидроизолация или разгледайте майстори и фирми за хидроизолация.
kozl - майстор
От моя горчив опит с бойдисване на стоманени профили и джанти.....
Заглавието често не отговаря на съдържанието. Ръждопреобразователи разни. Доволен бях от некакъв белгийски, но му изгубих дирята. Сега ползвам от Вюрт.
Знам какво е сребърен феролит, но не знам ако на кутията има такъв надпис дали съдържанието има нещо общо с надписа.
Ползвал съм и чешка боя Цинка и това, което установих е че ако тази боя не е покрита с друга в-у нея, изкарва повече. Иначе се отлепя и пада от метала.
schuldiner - майстор
Ръждопреобразувател означава, че превъща железния оксид в устойчив на корозия железен фосфат. Т.е. ако се прилага препарат на основата на /орто/фосфорна киселина, ръждата не следва да се отстранява, премахват се само шуплите, за да се заглади повърхността. Затова и боята 3:1 изненадващо за някои не хваща добре за НЕкорозирала ламарина.
Сребърният феролит е пудра, разтворена в органичен разтворител /бензин, корисилин, АМВ/. Няма никакви антикорозийни качества в смисъл самият слой не корозира, но той нито покрива 100% херметично, нито пък има кой знае какво сцепление с основата. Прилични резултати се получават с битумен грунд и вече след него сребърен феролит, но да се очаква да изкара повече от година-две-три е твърде оптимистично.
LazarGanev - "Велик майстор"
ср юни 22, 2022 4:51 pmschuldiner написа:
Сребърният феролит е пудра, разтворена в органичен разтворител /бензин, корисилин, АМВ/. Няма никакви антикорозийни качества в смисъл самият слой не корозира, но той нито покрива 100% херметично, нито пък има кой знае какво сцепление с основата. Прилични резултати се получават с битумен грунд и вече след него сребърен феролит, но да се очаква да изкара повече от година-две-три е твърде оптимистично.
Понеже над 15 години третираме газови инсталации от стомана, икам да не би да съм останал с грешно впечатление, та затова се зачетох в нета, но и там си го пише същото - висока адхезия (прилепване), силна корозионна защита на метала, дълъг живот, устойчивост на UV, вятър, влага и т.н.:
Практика Сребърен феролит

Система от алкидна смола в органичен разтворител, алуминиева паста и добавки. Продуктът е предназначен за защита на метални повърхности (цистерни, резервоари и др.), които са под влиянието на атмосферни въздействия


Свойства

Осигурява дълготрайна защита на повърхности от черни метали.
Покритието отразява слънчевата светлина, което го прави подходящо за експлоатация на открито и в агресивна промишлена среда/
Устойчивост на влага, механични въздействия и атмосферни влияния
Има отлично сцепление към повърхностите и притежава висока еластичност, устойчива на деформации, дължащи се на промени в температурите.
Продукт на основа органични разтворители
Свързващо вещество – алкидни смоли



Si Belle Сребърен феролит
Предназначение:

Декоративно и защитно покритие за метали със сребрист цвят. Употребява се за нанасяне върху метални повърхности (цистерни, резервоари и др.), които се експлоатират при тежки атмосферни влияния. Може да се употребява в системи за антикорозионна защита.
Предимства:

Висока атмосфероустойчивост на покритията.
Висока устойчивост на корозия.
Твърдост на покритието.
Много добра адхезия.
Добро поведение при нанасяне, много добра разливност.
Christo - майстор
+1 за Schuldiner...
Ръждопреобразувателят влиза в реакция с ръждата и прави химическо покритие, което е устойчиво на вода и окисляване и прилепва здраво към метала. Ако се лъсне детайлът преди използване на ръждопреобразувател, нищо смислено не следва. Няма ръжда, няма химическа реакция, няма покритие.
kozl - майстор
Преди години в магазините се продаваше и алуминиев прах (сръбърен феролит) и оловен миниум.
Мисля, че ги спряха заради това, че от тях правихме бомбички или заради зеленото :? ...
То и нетроцеулознота боя изчезна от магазините и се продава със специална поръчка май по подобни причини....
Та зеленото отрече тези класики.
Оловния миниум смесен с ленен безир е доста устойчив грунд. Освен екологичните недостатъци основния проблем е бавното изсъхване на ленения безир.
Та чеше ме въпросо: Кой сега боядисва с бавносъхнещи бои? Даже и аз имам остатъци над 10 литра алкидни бои и ги избягвам основно заради времето им на съхнене.
Но да се концентрирам в-у боите "сребърен феролит".
Само прах разтворен в разтворител (бензин, АМБ, кораселин). Като бивш танкист това беше "боята" за скоростната кутия и блока на двигателя на танка. Там където служех танковете се боядисваха поне веднаж годишно. В-у бронята им имаше към сантиметър напластена алкидна зелена боя, на много мекта олюпена. Та тоя сребърен феролит нанесен, разтворен в летлив разтворител си е пак неква метална прах позалепнала в-у защитавания метал. Т.е. тази прах няма здравина, тя се забърсва с парцал или с ръка даже. Но пък докато е в-у железния метал го пази от повърхностна корозия. И като пак си бръкна в спомените от казармата един механик водач, дето беше пипал бои преди казармата взе че забърка алуминиевия прах с алкидна боя и боядиса скоростната кутия с четка за бръснене, щото това беше основния бояджийски Енструмент. Късно разбра това офицерския състав и боята беше веке набрала якост, та трудно биде изтъргана от същия бояджия до метал и после пак от оная прах дето пуща при допир, ама такива беа директивите - не може с друго. И понеже в танковата бригада бензино беше кът, та за разтворител сме ползвали и нафта и съхненето стаа с доста отложено действие. Даже и алкидната боя сме разреждали с нафта и съхне с месеци.

И като се върна на грундовете еми и Лазар е цитирал смола + активна съставка (оловен миниум, алуминиев прах, цинков прах). И в крайна сметка трайността на грунда зависи от смолата, от лепилото, което го държи за основата дето е нанесено.
И тука вече на квото качество попаднеш в голямото разнообразие на производители.
Ама понеже станахме мноо лъжовни, та едно пише, а съвсем друго съдържа. Е така си поръчах неръждаемо гърне за Алеко и получих стаманено, покрито с алуминиев прах, който го прави неръждаемо. Гърнето де оти мен ми напраи черни ръцете докато го носих #-o

А цинковата боя освен, че скъпа и тежка, веке изчезна в магазина на Боро. Последната и цена била към 80 лв за разфасовка под 1 литър.
Та що тъй, нещо явно не се търси, поради цената ли що ли :?
schuldiner - майстор
За сребърния феролит ще се съглася и с двама ви. Да, имаше вариант замесен с алкидна боя, но ние на обекта никога не успяхме да постигнем това, дето цитира Лазар - трайно покритие, че и да се нанася с пистолет. Готовата е не скъпа, ами СКЪПА, на фона на това, което /не/ прави. Може да ми е стара информацията, обаче и купената не можеше да се пръска. А да боядисваш цистерна или естакада с четка е хамава работа... За сметка на това прилагахме друга хитрост /говоря за антикорозийни покрития на километри метални съоръжения из Девня/ - 20 мл епоксидна смола се разтваря в 30 мл ацетон, добавя се пудра /може и алуминиева, медна/, после литър автоемайллак /заради ув-защитата/, разредител за лака, за да е годен за пръскане и накрая, според търсената скорост на съхнене, втвърдител за епоксидната 3-4-5% от общия /заедно с лака/ обем. Мисля, че имаше и втвърдител за лака, но не съм сигурен...
Тъй де, ако е за една покривна ламарина 5-6 квадрата и по някаква причина боята няма да е 3:1, хич няма да му мисля, ще забъркам алкидна боя с малко цимент и ще я намажа с валяка.
Фитилчо - майстор
чет юни 23, 2022 7:22 amkozl написа:
Преди години в магазините се продаваше и алуминиев прах (сръбърен феролит) и оловен миниум.
Имам ограда мината с миниум(оранжевото) и отгоре със зелена боя.
За 45 години НЕ СИ СПОМНЯМ да е боядисвана някога, и не са тръгнали фрапиращи ръжди.
Кой, както иска, така да го разбира :)
MamaMy - майстор
Бяха ми носили от пътното боя сребърен феролит. Там го ползвали да пръскат мантинелите. Не знам кой ви е казал, че не става за пръскане, но ви е излъгал. :razz: :^o
torbalan - Дървен философ
чет апр 14, 2022 8:28 amschuldiner написа:
...
За полагане на течна хидроизолация е желателно тенекето първо да се обработи с ръждопреобразувател и грунд за метал. Чак после нанасяш контактния грунд и слоя хидро. Битумни мазани вече почти никой не ползва, но предимството им е, че техният грунд запечатва корозията и не е необходима предварителна обработка.
Аз не бих ползвал боя 3 в 1. При всички положения ако има достъп - първо бих минал с преобразовател на ръжда. Много съм доволен от този на Wurth.

После дали боя или някаква течна хидроизолация - не знам.
fantom - специалист
разковничето е в това дали:
- метала е корозирал
- метала не е корозирал
- метала е с покритие
- метала е без покритие
съответно да се вземат правилните методи за последваща обработка.

Тема "Хидроизолация на поцинкована ламарина" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: