Почерпете информация и ценни съвети от темите за хидроизолация или разгледайте майстори и фирми за хидроизолация.
LazarGanev - "Велик майстор"
Сега отворът е запълнен с пяна, нали? Разбъркваш пропорция от двата компонента (не цялото количество) и обмазваш с него отвън бетон, пяна, тръби. После слагаш от плата, който ще служи като армировка, после пак мажеш с разтвора. Ползваш четка и ръкавици, щото после каквото полепне по ръцете и особено по дрехите - не се чисти, много здраво хваща по всякаква повърхност. После ако сложиш отвън бентонит, още по-добре, но и без него няма никакъв шанс водата
kozl - майстор
пет апр 22, 2022 9:39 pmLazarGanev написа:
Сега отворът е запълнен с пяна, нали? Разбъркваш пропорция от двата компонента (не цялото количество) и обмазваш с него отвън бетон, пяна, тръби. После слагаш от плата, който ще служи като армировка, после пак мажеш с разтвора. Ползваш четка и ръкавици, щото после каквото полепне по ръцете и особено по дрехите - не се чисти, много здраво хваща по всякаква повърхност. После ако сложиш отвън бентонит, още по-добре, но и без него няма никакъв шанс водата
Е оно нели върроса е изолиране отвътре :?
brum - майстор
Слагането от вън ще стане през отвора. Почистване на всичката пяна и стиропора до гол бетон, кофраж, шприцоване на нещо си през кофража. Или поне така си го фантазирам за момента.

Те са два отвора всъщност. Този на снимката е горе в дясно където влиза газта. Има още един долу в ляво където влиза водата. Този долу в ляво е на над 2 метра под улицата. Та там хич няма вариант за достъп от вън...
schuldiner - майстор
съб апр 23, 2022 8:53 ambrum написа:
Слагането от вън ще стане през отвора. Почистване на всичката пяна и стиропора до гол бетон, кофраж, шприцоване на нещо си през кофража. Или поне така си го фантазирам за момента.

Те са два отвора всъщност. Този на снимката е горе в дясно където влиза газта. Има още един долу в ляво където влиза водата. Този долу в ляво е на над 2 метра под улицата. Та там хич няма вариант за достъп от вън...
99% съм сигурен, че новата смес няма да уплътни отвора. Ще отвори фуга и към тръбата. Отделно, че такова количество наведнъж може да се напука при стягането и да я прави безполезна.
Според мен трябва да се работи на етапи:
1. Почистване, обезпрашаване.
2. Обилно бетонконтакт по бетона и по тръбата; на пръстта в изкопа бих пръснал латекс или пак от контактния грунд, за да не свлича и да дърпа прекалено от влагата на разтвора.
3. Нанасяне с четка на слой от сместа по бетона и по тръбата.
4. Приготвяне на смес с консистенция на пластилин, с която да се направи първи слой откъм пръстта и малко навътре в отвора - 4-5 см. Ръкавица, кюфтенца... едно по едно тъпчеш...
5. Пак същата смес след 10-15 мин. /зависи колко бързо стяга/, уплътняване ръчно по страните и към тръбата. Не пречи да се "завърти" някаква армираща тъкан против напукване, но за предпочитане са фибрите.
6. Същото до изравняване отвътре.

Почти съм сигурен, че една торба 25 кг няма да ти стигне, а и да стигне, не е в духа на форума.
Има по-достъпна рецепта за полимерен бетон или други циментови смеси, при това гъстотата може да варира в много широки граници /за фабричните не знам дали е допустимо да се сгъстяват много/.
brum - майстор
Търсих, но не намерих рецепта за полимербетон. Но пък намерих бетони дето за това са правени. Примерно Sika Monoplug. Та утре ще гледам да поразчопля дупката и да преценя как да действам.

Този ХИП 2 нещо не го намирам по веригите дето работя по празниците. А сега имам някакво време поне да го затапя за да минава цялата вода от улицата. Съседа реши другата седмица да бетонира и ще запълни отвора, но подозирам, че точно като си направи кофражите и нареди мрежите ще завали дъжда в четвъртък и пак ще е при мен водата.

Та обмислям два варианта. Или да ползвам Ceresti CL 51 (наличен ми е) и да го наложа върху пяната или да чопля и да слагам някакъв полимербетон (Sika Monoplug подозирам, че е нещо такова).

Май ще го измажа с CL 51, че както казах е налично. Имам и фибростъкло което мога да ползвам за армиране. Силно се надявам след седмица тротоара да е налят и повече да не се налага да го мисля.
schuldiner - майстор
Бетоните, дето за това са правени, са същите като за друго правените, но с различни пропорции в рецептата. Общото са полимерите - стирен и винилхлорид плюс метилметакрилат, доколкото знам. Първите ги има по грундовете за бетон и някои скъпи фасадни бои, второто - например в акрилните лакове за дърво. Хидроизолационните свойства са поради факта, че не оставят пори от изпарението на водата при втвърдяването.
Понеже не е някаква суперотговорна задача, можеш доста да се заиграеш в посока поевтиняване... Примерно 3 обемни части бетонконтакт с една част акрилен лак и 3 части цимент с една част фибри /полипропиленови или дървен талаш/. Добавяш цимент плюс фибри до получаване на подходяща консистенция. За вътрешната страна на стената може съвсем да намалиш полимера, т.е. да го замениш с вода, нали ще полагаш на етапи.

ПП Пропуснал съм подсушаването, а май ще е проблем. Има готови циментови смеси, които запушват дори вода под напор, но там с напарвисам химията малко е проблем. По-лесно е временно подсушаване - десетина минути да е сухо, докато стегне първият слой...
brum - майстор
Подсушаването не е проблем. 24 часа ако не вали и се сложи един вентилатор за принудителна циркулация резултата ще е налице.

Иначе Sika Monoplug е точно за запушване на течове които са под напор. 20лв са 5кг. А аз имам два отвора дето са 15 на 15 сантиметра. По клиповете точно на кюфтета го правят.
schuldiner - майстор
Хмм, поевтиняла е значително, ако е същата сика, дето съм ползвал. То последно съм купувал преди 7-8 години, после сам си ги бъркам. Виж дали няма изрично изискване за максимална дебелина на слоя. Ако няма - това е твоят продукт.
brum - майстор
Днес е грехота да се работи, ама реших да си събера материалите за утре. И греда - не намерих Ceresit CL 51-то.

Та реших, че ще действам с тая Sika Monoplug. Хванах леко да си подготвя отворите и втора греда. На долният седи по една дъска отгоре и отдолу. Едно, че там бетона е към 40см, второ, че в тая дъска седи подпряна тръбата по която идва водата.

Та запалих осцилиращият инструмент и много внимателно срязах 2-3см от дъската. Почистиха и двата отвора старателно с телена четка (с размер на четка за зъби). Точно си викам да ги мина с бетонконтакт, че поне него намерих и греда - на него пише да се нанася на сухи повърхности. А това там ще изсъхне на куково лято. Та оставих един вентилатор да го поодуха малко и утре отивам за тоя Sika Monoplug. Дано само Практикера да работи, че да не го мисля.

И за капак на всичко накрая докато местих баките с латекс намерих Ceresit CL 51-то. Търсех го в хартиена торба, а той в пластмасова бака се оказа. Та ще има с какво да ударя и една ръка отгоре за да ми е съвсем спокойно.

И така - утре правя топчета от това нещо, тъпча, чакам и повтарям. И като запълня всичко се кръстя при дъждовете тия дни да не тече. Че както го виждам съседа точно ще нареди кофражите и ще се изсипе дъжда към средата на седмицата.

Прикачен файл

5.jpg
5.jpg (43 KиБ) Видяна 1216 пъти

Прикачен файл

4.jpg
4.jpg (69.76 KиБ) Видяна 1216 пъти

Прикачен файл

3.jpg
3.jpg (71.46 KиБ) Видяна 1216 пъти

Прикачен файл

1.jpg
1.jpg (46.45 KиБ) Видяна 1216 пъти
brum - майстор
Sika Monoplug-а наистина стяга бързо. И пие количества вода по-големи от обема си за да стане като пластилин. Техниката беше бъркане с много вода (че иначе се опитва да стегне при допир с водата), добавяне на малко от материала и пак бъркане и така за около 30 секунди има маса която е пластична и вече е загряла заради протичащите реакции.

Направих едната дупка до половината и се преместих на втората. Реших, че трябва да стегне по-добре, за да мога да нанасям още материал в горният отвор. И докато направя същото на вторият отвор първият беше стегнал предостатъчно да се продължи работата. След час даже горният слой беше почнал да съхне и цялото парче беше доста топло.

Преди да нанеса хидроизолацията ще почистя с телената четка каквото е залепнало по медните тръби. С гипс не се обичат, а тук не знам какво точно има вътре и не ми се рискува.

Стягата на едната снимка държи тръбата, че исках да я докарам в хоризонтално положение. Повдигнах я малко и ще седи така докато хване здраво бетона, че иначе рискувам да отвори легло ако я освободя сега.

Прикачен файл

2.jpg
2.jpg (25.22 KиБ) Видяна 1158 пъти

Прикачен файл

1.jpg
1.jpg (37.31 KиБ) Видяна 1158 пъти

Тема "Изолиране на отвор за тръби от вътрешният край" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: