• 1
  • 2
Почерпете информация и ценни съвети от темите за хидроизолация или разгледайте майстори и фирми за хидроизолация.
schuldiner - майстор
Ай, и ти ли Козъле! Как ще се срещат гредите, като са успоредни по наклона. Примерно стойката ако е с крачета през метър, то и гредите са през метър. Па не пречи да са и на 2 метра с напречни ВЪРХУ тях и крачетата ще стъпват на напречните.
Тук проблемът не е в товара от панелите, пренебрежим е спрямо площта, особено разпределен с греди, а във ветровото усилие и вибрациите, причинени от него. И, естествено, в хидроизолирането на връзката с покрива.

Битумът на слънце се нагрява до около 90 градуса. Не знам в какво си стъпвал, за да се отпечаташ / сигурно изола или саламбо/, ама АРР от среден клас нагоре не се "втечнява" на тази температура. А това за токчетата си е малоумие, не някаква нормална експлоатация и ходене. Ако си виждал как се правят пътеките за обслужване на ГСМ-антените... парче хидро с посипката надолу, бетонен бордюр върху него, анкерирани в бетона метални пътеки. Аз и свободнолежащи дървени скари съм правил, пак с подложки от хидроизолация, и тротоарни плочи съм нареждал... няма проблеми за изолацията.

ПП Сега загрях, че ако напиша "гредите се покриват с още един слой изолация ЕДНА ПО ЕДНА" има вероятност и да разберете... или проблемът наистина е в мен :?
kozl - майстор
schuldiner ,
аз поне го разбирам като при гофрираната LT ламарина. Ще се оформят с гредите бордове на канали, по които ще се стича водата м-у тях. В-у гредите ще пада значително по-мало вода, т.е. там ще бъдат хващанията за панелите, а не в коритата на каналите. М-у другото съм се качвал на покрив където бяха хващали LT ламарина в каналите долу, а не във връхните вълни. Резултата = течове. На въпроса Защо така я монтирахте ламарината, отговора защото дюбелите им били къси.

Е да ама при този тип покрив с обратни скатове и улама в центъра водата по наклоните на двата ската ще отиде в уламата, а там греда до греда :? Т.е. препядствие по пътя. То не е ясно къде се изтича водата, както и друго инфо и за това писах:
kozl написа:
Chapara написа:
Цитат:съб апр 30, 2022 10:35 pmchapara написа:
Задължителен проект, това никак не е ,,направи си сам". Не това е форумът и не това е начина!
+0,9
Задължителен
Но препоръчителен -да.
Иначе тука ще си пишем без много да му мислиме.
Ако покрива не беше с обратни скатове с гредите водата щеше да се насочи към улуците и т.н.

Ей това мернах в нета:


Изображение

Подобен ли му е покрива?
schuldiner - майстор
Предполагам точно за такъв тип покрив говорим... Правил съм доста фундаменти за покривни съоръжения, ама рядко поствам свои снимки, та ще се въздържа...
Ако беше още на ниво проектиране, по-южният скат се оставя на 2-3% наклон, а условно задният - на 15 и нагоре. До 20 % се ходи нормално дори и в зимни условия /при поледица и на равното може да се пречукаш, говоря просто за сняг/. Така се увеличава използваемата площ с 5-6 процента. Ще разбереш защо е по-удобно да се увеличи наклона на покрива още при строежа, когато на сто квадрата покрив най-задните ти панели щръкнат на 3+ метра височина...

ПП Май вече съм писал - не е неправилно захващането на ЛТ в уламата. При големи наклони или ветровити райони се монтира с къс крепеж /по-скоро късо рамо на крепежа/ плътно в дъските, иначе от усилията се къса или винтът, или ламарината. Другият вариант е монтаж през високото на вълната, ама в контралетви 3х5 см и с винт, който минава през ламарината, летвата, дъската и хваща поне 2/3 в реброто. Ама с предварително разпробиване, щото тоя душмански винт ще нацепи летвите... и оскъпяването гони 50% от цената на тенекето...
  • 1
  • 2

Тема "Хидроизолация на "равен" покрив преди монтиране на конструкция" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: