• 1
  • 2
Почерпете информация и ценни съвети от темите за хидроизолация или разгледайте майстори и фирми за хидроизолация.
oberst - специалист
Покривът е към 130 кв. м и е двускатен с "обратен наклон" - вместо между двата корниза да има по-високо било, по средата има ръб, който е по-ниско и се получава нещо като разтворена книга. Има нужда от ремонт, след който върху него ще се монтират стойки от стоманени профили за фотоволтаични панели. Съответно ще се ходи по него за обслужване и при нужда от ремонт или подмяна на инсталацията. Вариантите с битума на рола и горелките не знам доколко ще са подходящи, предвид че от покрива ще стърчат шпилки или планки, на които ще бъде хваната конструкцията. Мазането с разните течни гуми не знам колко е качествено и колко е трайно, предвид че всеки по-нататъшен ремонт ще е свързан с доментирането най-малкото на панелите, което е проблем в много отношения.
chapara - майстор
Задължителен проект, това никак не е ,,направи си сам". Не това е форумът и не това е начина!
oberst - специалист
съб апр 30, 2022 10:35 pmchapara написа:
Задължителен проект, това никак не е ,,направи си сам". Не това е форумът и не това е начина!
Проект на кое?! Покривът е як стоманобетонен и само на няколко места леко е протекъл, като сега е моментът за възстановяване, за да не се пипа после. За 30 kWp ФЕЦ инвестиционният проект има само част "електрическа", а стоманата е с конструктивно становище и се смята единствено якостно. Хидроизолацията на покрива отдолу изобщо не е предмет на ФЕЦа. Да правя отделен инвестиционен проект с част "архитектурна" на съществуваща сграда за ремонт на покритието на 130 квадрата равна плоча без никой да ми го иска?
schuldiner - майстор
Никакъв проблем не е хидроизолацията!
Правиш новата, анкерираш дървени греди по наклона, т.е. напречно на уламата, покриваш ги с още един слой хидро, монтираш върху тях стойките за панелите.
Проблемите се появяват после - неправилно разположени греди спрямо конструкцията, немарливи монтажници, дето заваряват/запояват и шлайфат директно върху битума и го правят на решето, неоразмерена конструкция за панелите, която на вятъра не само трепти, ами и скърца...
От ходене защитената с посипка изолация не се износва.
oberst - специалист
нед май 01, 2022 9:00 amschuldiner написа:
Никакъв проблем не е хидроизолацията!
Правиш новата, анкерираш дървени греди по наклона, т.е. напречно на уламата, покриваш ги с още един слой хидро, монтираш върху тях стойките за панелите.
Проблемите се появяват после - неправилно разположени греди спрямо конструкцията, немарливи монтажници, дето заваряват/запояват и шлайфат директно върху битума и го правят на решето, неоразмерена конструкция за панелите, която на вятъра не само трепти, ами и скърца...
От ходене защитената с посипка изолация не се износва.
Дотук добре. А, между гредите хоризонтално и между двата слоя вертикално, какво се слага в междините за опора и да има за какво да се залепи битумът? Нещо кораво като фибран ли? Като двата слоя не са залепени един към друг, ако проникне вода през горния къде ще отиде и няма ли да изгният така гредите?

Конструкцията сам ще си я правя, защото на майстори вяра нямам и защото съм правил къде по-сериозна 5 метра висока конструкция за наземен ФЕЦ, която да носи целия товар, а не като тук само да го предава на покрива.
chapara - майстор
Пак ще си говориме, ще следя темата. Най малко ще трябва дренажна посипка на покрива.
schuldiner - майстор
Нещо сложно ли обяснявам...
Лепиш хидрото, анкерираш гредите - кеф ти 10х10, кеф ти 5х10 - какво превъртане, какво хоризонтално укрепване!? Върху тях нов слой хидро, естествено че ще застъпи десетина санта от изолацията на покрива. Ако искаш в дупките на анкерите набутай битумен мастик, не е излишно. После стойките ги хващаш или към дървените греди с винтове, или през тях с по-дълги анкери. Все пак имай предвид дебелината на замазката, да не стане анкерът да е над 20 см, ама и да е на шпилка не пречи... Цялата идея е пробивът на изолацията да е предварително затворен /с изолацията на дървените греди и с мастика в отвора на анкерите/, или да е на високо място, където количеството вода е минимално и да е лесно за обработка, т.е. минимален риск от течове.
oberst - специалист
нед май 01, 2022 11:52 amschuldiner написа:
Нещо сложно ли обяснявам...
Лепиш хидрото, анкерираш гредите - кеф ти 10х10, кеф ти 5х10 - какво превъртане, какво хоризонтално укрепване!? Върху тях нов слой хидро, естествено че ще застъпи десетина санта от изолацията на покрива. Ако искаш в дупките на анкерите набутай битумен мастик, не е излишно. После стойките ги хващаш или към дървените греди с винтове, или през тях с по-дълги анкери. Все пак имай предвид дебелината на замазката, да не стане анкерът да е над 20 см, ама и да е на шпилка не пречи... Цялата идея е пробивът на изолацията да е предварително затворен /с изолацията на дървените греди и с мастика в отвора на анкерите/, или да е на високо място, където количеството вода е минимално и да е лесно за обработка, т.е. минимален риск от течове.
Ама тези греди върху първия слой хидроизолация се слагат като скара с разстояние между тях? И ако е така, междините с какво се запълват преди втория слой хидроизолация най-отгоре? Със замазка ли? Че гредите ще се ползват за закрепяне на стоманената конструкция го разбрах.
krasi92 - майстор
С нищо не се запълва.
kozl - майстор
съб апр 30, 2022 10:35 pmchapara написа:
Задължителен проект, това никак не е ,,направи си сам". Не това е форумът и не това е начина!
+0,9
Задължителен :?
Но препоръчителен -да.
Иначе тука ще си пишем без много да му мислиме.
Покривът е с обратен наклон и прилича на разтворена книга. Е ма като няма чертеж, тва де си представям е двускатен покрив, вместо с било с улама. Или във вертикален, напречен на уламата разрез ще има формата на V.
Та ако съм разбрал вида на покрива да питам
schuldiner написа:
Никакъв проблем не е хидроизолацията!
Правиш новата, анкерираш дървени греди по наклона, т.е. напречно на уламата, покриваш ги с още един слой хидро, монтираш върху тях стойките за панелите.

От ходене защитената с посипка изолация не се износва.
Как ще изтича водата в уламата там де ще се срещнат гредите по наклона :?

Аз не знам дали се износва битумната изолация с посипка, но в жегата като стъпя отгоре и ми се отпечатват грайферите на обувките. А това си мисля, че е вредно за изолацията :?

Па са си спомних как на некаков друг тип покрив с каменна вата и PVC мембрана, колежка направи неколко перфорации с токчетата оти кривна от пътеката. :-D
А пътеката бе предвидена за обслужване на чилъри.
  • 1
  • 2

Тема "Хидроизолация на "равен" покрив преди монтиране на конструкция" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: