Почерпете информация и ценни съвети от темите за хидроизолация или разгледайте майстори и фирми за хидроизолация.
chapara - майстор
Петя818231 - напреднал
чет май 19, 2022 7:49 pmLutchezar написа:
Мисля че е може да минете с ремонт само около воронките. Сега може да ги оголите, да махнете удълженията на тръбите, така водата не само ще се изпарява, но и ще се оттича през тях, въпреки че ако някъде има места тип локви, там само е надеждата че ще се изпари. Когато всичко изсъхне ще направите воронките както трябва и ще сложите хидроизолация по един или друг начин.
това мислехме и ние днес, не ми харесва как са оформени в горната част и са стеснени!
Петя818231 - напреднал
чет май 19, 2022 7:50 pmchapara написа:
https://shop.baustoff-metall.bg/product ... -broy.html
Точно такова ни трябва, ще потърся такива тук. Благодаря!
kozl - майстор
Изображение

Къде се намира сградата?
Тръби за канал Ф63 мм не са разпространени в България. С този диаметър се ползват PVC тръби за водопровод.
С тоя малък диаметър трябва воронките да са с решетки - листозадържатели иначе лесно може да се запушат тръбите и тогава пак беля. И редовна ревизия на покрива и почистване на листа. Тука в София се запушват сифони на тераси от листа на 10 етаж в необитаеми апартаменти и терасата става басейн. Как ги увърта вятъра до там :?

Писах съвет да се сменят воронките с такива за зелен покрив ( с две нива), обаче минималният диаметър им е Ф75 мм, по малки в нета не откривам, а послеващ преход в по-тесен диаметър не е добро решение.

За сега може би вървите по правилна линия на разследване. Ако може да изсушите там около отдушниците ще е постижение. След дъждовния период:
1. Ако прокапе при воронката и при отдушниците е сухо може би водата при отдушниците сте я напълнили с поливането на плочата, а при воронката има друг проблем. Често при запушване на водосточната тръба протича от воронките, защото майсторите ги мързело да уплътнят добре снадките или спойката с хидроизолацията. А и идеята не е да се задържа водата над воронката, но като има запушване това се случва.
2. Ако пак се напълни при отдушниците - хидроизолацията пропуска. Тука изключвам конденза да напълни толкова вода, защото първата хидроизолация е бариера за парите от помещенията отдолу, а за да има обем конденз, трябва да има и обем въздух. Този въздух м-у XPS-а ми се струва за нищожен да направи толкова конденз.
Петя818231 - напреднал
пет май 20, 2022 5:35 amkozl написа:
Изображение

Къде се намира сградата?
Тръби за канал Ф63 мм не са разпространени в България. С този диаметър се ползват PVC тръби за водопровод.
С тоя малък диаметър трябва воронките да са с решетки - листозадържатели иначе лесно може да се запушат тръбите и тогава пак беля. И редовна ревизия на покрива и почистване на листа. Тука в София се запушват сифони на тераси от листа на 10 етаж в необитаеми апартаменти и терасата става басейн. Как ги увърта вятъра до там :?

Писах съвет да се сменят воронките с такива за зелен покрив ( с две нива), обаче минималният диаметър им е Ф75 мм, по малки в нета не откривам, а послеващ преход в по-тесен диаметър не е добро решение.

За сега може би вървите по правилна линия на разследване. Ако може да изсушите там около отдушниците ще е постижение. След дъждовния период:
1. Ако прокапе при воронката и при отдушниците е сухо може би водата при отдушниците сте я напълнили с поливането на плочата, а при воронката има друг проблем. Често при запушване на водосточната тръба протича от воронките, защото майсторите ги мързело да уплътнят добре снадките или спойката с хидроизолацията. А и идеята не е да се задържа водата над воронката, но като има запушване това се случва.
2. Ако пак се напълни при отдушниците - хидроизолацията пропуска. Тука изключвам конденза да напълни толкова вода, защото първата хидроизолация е бариера за парите от помещенията отдолу, а за да има обем конденз, трябва да има и обем въздух. Този въздух м-у XPS-а ми се струва за нищожен да направи толкова конденз.
Тези воронки имат не точно решетка, а едно меко силиконово, което пази от листа, ще сложа снимка. А за конденз си помислих и аз. Дали хидроизолацията отдолу някак не влияе. Защото до колкото знам, когато правят външна изолация тук започват директно на плоча, а не върху вече нанесена хидроизолация.

Прикачен файл

Screenshot_20220519_191344_com.android.chrome.jpg
chapara - майстор
Тези капачета искат честа ревизия, затлачват се странично и те ти язовир, лични наблюдения!
Петя818231 - напреднал
пет май 20, 2022 10:16 amchapara написа:
Тези капачета искат честа ревизия, затлачват се странично и те ти язовир, лични наблюдения!
Да, като намерим нещо по прилично ще ги сменим.
kozl - майстор
пет май 20, 2022 9:03 amПетя818231 написа:
Дали хидроизолацията отдолу някак не влияе. Защото до колкото знам, когато правят външна изолация тук започват директно на плоча, а не върху вече нанесена хидроизолация.
При такива покриви първо се полага пароизолация, след това топлоизолация, после замазка (бетон) и в-у замазката хидроизолация.
При вас първата хидроизолация нанесена директно в-у плочата изпълнява ролята на пароизолация, т.е. не пропуска пари в посока към топлоизолацията, за да не кондензират там на по-студеното, отколкото в помещението.
А за пароизолация може и по-здрав найлон да се ползва, в-у него XPS-a и т.н.
Петя818231 - напреднал
пет май 20, 2022 12:23 pmkozl написа:
пет май 20, 2022 9:03 amПетя818231 написа:
Дали хидроизолацията отдолу някак не влияе. Защото до колкото знам, когато правят външна изолация тук започват директно на плоча, а не върху вече нанесена хидроизолация.
При такива покриви първо се полага пароизолация, след това топлоизолация, после замазка (бетон) и в-у замазката хидроизолация.
При вас първата хидроизолация нанесена директно в-у плочата изпълнява ролята на пароизолация, т.е. не пропуска пари в посока към топлоизолацията, за да не кондензират там на по-студеното, отколкото в помещението.
А за пароизолация може и по-здрав найлон да се ползва, в-у него XPS-a и т.н.
👍
prascho - майстор
При положение, че къщата е строена през 2020, топлоизолацията, замазката и хидроизолацията съвсем скоро, то защо не се обърнете към фирмата изпълнител и да потърсите гаранционен ремонт...? Колоните би трябвало също да са хидроизолирани - течна хидроизолация например.

П.П. Признавам си, че за първи път виждам изпълнение на къща с хоризонтален покрив и в началото ми би леко непонятно как точно става отводняването...Без снимковия материал, само от текста не се разбира много :). Колони, които надстърчат над покрива с вградени ПВЦ тръби за одушници на бани и кухня. Интересно. Тук навярно говорим за 10-12 самостоятелни водостока, които тръгват от "воронки" по средата на козорката. Оттичането на покривните води е посредтвом наклони към тези самостоятелни воронки/водостоци. Да си призная все още съм леко объркан как от козирката (където е воронката) водостокът отива вкопан във вертикалната стена, която би трябвало да е поне 50см навътре. (сигурно хоризонталната част от водостока е в плочата с лек наклон за да се оттича). Козирката е поне 80см от външните стени. Не ми е ясна и ролята на допълнителните тръби, които ги определяте като "отдушници" в центъра на покрива. Те са от края на първата плоча нагоре за да обират някакъв конденз? Нали хидроизолацията върху първата плоча играе ролята на паробариера...? А и в тази последователност - плоча, хидроизолация/паробариера, XPS, замазка, рулонна хидроизолация, течна хидроизолация няма материал, който да диша.. Всъщност конденз ще има при граничната повърхност между топъл и студен въздух... Топлоизолацията не трябва ли да се реди с разминаване...

Всъщност имам друго предположение. Изкачащите тръби от колоните маркирани в червени елипси всъщност са водостоците. Воронките посредством коляно и трийник са свързани към тях. Снимка "покрив - предположение 1". Предполагам, тръбите стърчат около 1м над колоните с идеята да се прочистват ако има някакво запушване. Дали се прави така, нямам идея.... не разбирам от покриви :).

Възможни причини за наличието на вода пад първа плоча:
1. Ролонната хидроизолация не е поставена добре - щом с ръце сте премахнали горния слой...
2. Остатъчна влага от напояването на замазката и последващото бързо слагане на ролонната хидроизолация
3. Конденз на повърхността между топъл и студен въздух

Прикачен файл

воронки.png

Прикачен файл

покрив - водосток предположение 1.png

Прикачен файл

покрив - предположение 1.jpg

Тема "проблем след хидроизолация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: