Почерпете информация и ценни съвети от темите за хидроизолация или разгледайте майстори и фирми за хидроизолация.
swenstyle - специалист
Покрив на навес над тераса. груби размери 5 на 8 метра.
Дървени ребра през 59 см осово, върху тях наковано дюшеме 2,5 см (не OSB, не дъски, не сачак). Идеята е като се стъпва по него, да няма никакво потъване на отделните дъски. Грунд и един пласт битуман рулонна ХИ - APAO Galaxy FC Mineral 5 кг/м² на General Membrane. залепена с горелка.

Следните въпроси ми изникват.
Дървения материал ще е купен за сух, сега колко ще е сух нямам идея, импрегниран във вана и преди монтажа ще престои 2-3-4 седмици на открито. Дали ще може да изсъхне повече от колкото преди импрегнацията - нямам идея. Специално се чудя дюшемето да не се свие още след монтажа и ХИ която вече е залепена за него, да се скъса или пък отлепи, че съм на висок етаж и си духа вятър понякога. Т.е. в моя случай армировката на изолацията трябва да е еластична, а и самия битум да е еластичен. Или просто да наредя дървения материял на фигура и да изчакам 2 месеца преди монтажа, за да се свие максимално.
OSB дори и 3-ка нещо не ми допада, да ползвам плоскост съставена от парченца дърво по 2-3 см. Евентуално си мисля върху дюшемето да накова 9-ка OSB3 само за по-добра връзка с ХИ.

Въобще рулонната ХИ май е по скоро за лепене на бетонова замазка, въпреки че масово се прави гореописаното изпълнение. ХИ последно съм лепил на бетонова плоча преди 15 години, беше на Изола- Петров 4,5 кг, и сега да се кача все едно е залепена вчера. Но вече май никой не продава такава ХИ.

Моля за мнение и за въпросната ХИ (APAO Galaxy FC Mineral 5 кг/м²) и за монтажа и на 1 пласт. Виждал съм 4,5 кг от същата и е дебела поне 5 мм. Имам на същия производите, средния клас, пак пише 4,5 кг само че е дебела 2 мм.
schuldiner - майстор
Дюшеме обикновено означава дъски с длаб и зъб. Твоето май е ламперия. Тя може да се свие допълнително и след година-две или веднага, а може и да не се свие... дърво е, не пластмаса. Ако ти цъфнат пролуки между дъските, забрави за изолацията - първият по-сериозен вятър ще я отнесе. Цялата, понеже е яка и няма да се накъса. Ако нямаш пролуки между дъските, вятърът може да я надигне заради ниското налягане, когато я обдухва с висока скорост. Или пък да я подбере откъм краищата. Затова е много препоръчително да не пестиш откъм надулучни и калканни поли.
Вариант е да завинтиш през изолацията метална лента по протежение на всяко ребро. Там, дето теглят безшевни улуци има кошове за отпадък - пълно е с ленти по 5-6 см ширина. Стотина метра ще ти стигнат. Главичките на винтчетата покриваш с битумен мастик или подобно. Лентите със сигурност ще удържат хидрото, ама тогава да не тръгне навесът... 40 квадрата създават бая тяга... Значи анкери към плочата и нагоре яко винтове и планки в посока изтръгване.
swenstyle - специалист
вт юни 28, 2022 8:07 pmschuldiner написа:
Дюшеме обикновено означава дъски с длаб и зъб. Твоето май е ламперия. Тя може да се свие допълнително и след година-две или веднага, а може и да не се свие... дърво е, не пластмаса. Ако ти цъфнат пролуки между дъските, забрави за изолацията - първият по-сериозен вятър ще я отнесе. Цялата, понеже е яка и няма да се накъса. Ако нямаш пролуки между дъските, вятърът може да я надигне заради ниското налягане, когато я обдухва с висока скорост. Или пък да я подбере откъм краищата. Затова е много препоръчително да не пестиш откъм надулучни и калканни поли.
Вариант е да завинтиш през изолацията метална лента по протежение на всяко ребро. Там, дето теглят безшевни улуци има кошове за отпадък - пълно е с ленти по 5-6 см ширина. Стотина метра ще ти стигнат. Главичките на винтчетата покриваш с битумен мастик или подобно. Лентите със сигурност ще удържат хидрото, ама тогава да не тръгне навесът... 40 квадрата създават бая тяга... Значи анкери към плочата и нагоре яко винтове и планки в посока изтръгване.
точно за дюшеме говоря, на пачки, то обикновено се застоява повече от дъските, надявам се да е поизсъхнало докато ме чака в склада.
ХИ мисля да е залепена по цялата си площ, аз лично постоянно ще помагам и съблюдавам майстора. А коването (с пирон или винт + широка тънка шайба или шина, както предлагате) може ли да се направи по линията за снаждане, така че следващия лист да покрие главичките на пироните, мисля че няма да се отслаби толкова снадката от към водонепроницаемост. На логиката на PVC и каучуковите мембрани, както ги коват. Поли ще сложим навсякъде.
Прикачен файл:
dusheme.jpg
swenstyle - специалист
да актуализирам малко,

реших да ползвам фиброциментови плоскости 10 мм, а ребрата ще са през 42 см осово (т.е. по-нагъсто), за да пасват точно листовете, мисля да оставя фуга между листовете по 5 мм. Продавача твърди, че без проблем може да се ходи по него.

Тема "APAO Хидроизолация мения + основа от дюшеме." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: