Почерпете информация и ценни съвети от темите за хидроизолация или разгледайте майстори и фирми за хидроизолация.
adfed - напреднал
Здравейте! Наскоро направихме плосък покрив на една пристройка (гредоред и водоустойчиво ОСБ). Идеята беше да се хидроизолира с Изомакс, но нямаше как да се направи веднага и го покрихме временно с найлони. Обаче като заваля и протече :sad: Явно ОСБ-то е било много некачествено, понеже има нацепвания отгоре и мехури. Сега, за да не отиде всичко на кино зимата, ще се хванем да го довършим. Въпросът ми е дали да си карам по плана (според инструкциите на сайта на Изомакс - https://isomax.bg/%D0%B8%D0%B7%D0%BE%D0 ... b1537-d728) или предвид щетите трябва да се направи нещо друго?
kozl - майстор
Битумна мембрана поне 4 кг/м2 на газопламъчно заваряване и ако е отговорен покрив два пласта, горния с посипка.
adfed - напреднал
Има ли причина да не е с Изомакс?
wanderer - специалист
Ако се спазва технологията изомакса ще попие и хване по-добре в компрометираната вече основа. Сега колко е зле основата не се знае, а от там зависи и как ще се държи във времето изолационната мембрана. Други предимства които се сещам са, че нямаш прекъсвания и застъпвания и по-добре завършения външен вид. Недостатъци - трябва да няма работещи фуги.
adfed - напреднал
Не съм много на ти с терминологията, какво са работещи фуги? Покривът е 11 кв.м., съответно има фуги между листовете ОСБ.
kozl - майстор
Дилатационните фуги са работещи, а в твоя случай тези м-у листовете може да ги приемеш за такива.
вт окт 18, 2022 9:19 amadfed написа:
има нацепвания отгоре и мехури.
За по-сигурно ми се струва, че на битумната мембрана няма да я компрометират нацепвания на плоскостта отдолу, защото е армирана. Осен това слоя с посипка е защита от UV лъчи.
А то и изомакса може да го армираш и остава риска от дъжд преди да се свърже емулсията.
Имаше с битумен материал на емулсия с армировка от ПП текстил 2 пъти го измива дъжда и остава само армировката.
Не помня на чий произодител.
miliad - майстор
Не съществува "водоустойчиво ОСБ".
"Водоустойчиво" и "влагоустойчиво" са две думички предизвикали много разочарования в потребителите.
Внимателно проверете в каква степен плоскоста е разрушена от проникналата вода, и дали изобщо е изсъхнала, преди да запечатате.
adfed - напреднал
вт окт 18, 2022 1:25 pmkozl написа:
За по-сигурно ми се струва, че на битумната мембрана няма да я компрометират нацепвания на плоскостта отдолу, защото е армирана. Осен това слоя с посипка е защита от UV лъчи.
Ясно. Причината да изберем течната изолация е, че лесно се слага, опасявам се, че тази с горелката няма да ми е по силите :roll:

Относно фугите, пак от инструкциите: "При наличие на фуги между отделни плоскости, панели или други „работещи“ фуги, то същите трябва да се обезпечат чрез монтаж на компенсаторна лента за фуги." Тоест има как да се обработят, само дето тази лента е доста скъпичка.

А за компрометираните места: "При ремонти, първо ремонтирайте разлепените шевове, снадки, пукнатини, мехури, бордове и участъци с по-напреднал стадий на повреди, чрез „кърпеж“ с армиращ материал – полиестерен воал или мрежа и паста „Изомакс“. "

Дали може и фугите да се армират с воал, вместо лента? В смисъл, не може ли да се броят за снадки? Евентуално два пласта армировка с воал, вместо лента да е. Лентата на метър е 2.70 лв, а доста снадки има...
вт окт 18, 2022 1:42 pmmiliad написа:
Не съществува "водоустойчиво ОСБ".


Да, разочароващо е, но и самия материал беше доста изстрадал от чакане насред ремонта. Отдолу не се виждат щети, само отгоре. Ще го изчакам да изсъхне добре, дано времето позволи.

Тема "Хидроизолация на плосък покрив" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: