Почерпете информация и ценни съвети от темите за хидроизолация или разгледайте майстори и фирми за хидроизолация.
Fornax - помощник
Здравейте,

Имам подземен гараж в нова сграда, в който се появява теч само при много обилни валежи или при силно снеготопене (3-4 пъти в годината, като количеството вода понякога е стигало около 3-4 литра). Това което виждам е, че теча е от връзката стена/под и то само на някои определени места (пр. еднометров участък при дължина на стената 6 метра). Знам че от вътре оправия с течове е трудно, но отвън няма възможност да се направи, така че реших да опитам с cr90.
За целта изкъртих замазката на стената си бетон на около 5 см от земята, изчистих, обезпраших и намазах с бетон контакт на ceresit, който оставих да съхне поне 15 часа. После намокрих и нанесох първият слой с четка, съхна 4-5 часа, навлажних пак, втори слой с четка, 3-4 часа съхнене и 3 слой вече със шпатула, като гледах да не много дебел предвид указанието за до 5 мм. На следващият ден сутринта пак ги навлажних с пулверизатор, предвид в институциите че пишеше да се държи влажен първите 24 часа.
Това което ме притесни е че след 24 часа видях че има пукнатина по дължина на целият участък. Тук идват моите въпроси:

1. Къде съм сбъркал, не съм чакал достатъчно да изсъхне или пък е било много дебели или не съм ги държал достатъчно влажно първите 24 часа

2. Добра идея ли е и дали е ок като цяло да нанесат още слоеве отгоре (по-редки) с четка за да запълня тази пукнатина. Да слагам ли пак бетон контакт или друг вид грунд предвид че е минало доста време и повърхността е доста гладка.

Благодаря за отделеното време на всички отзовали се.
chapara - майстор
@ложи хидроизолационна лента, макар и късно. Отведи това каналче към сифон и не го закачай! Нарича се външен дренаж.
kozl - майстор
Бетон контакта е грешка.
Изчистил си стената до бетон, а какво е на пода? Очаква се пода да е замазка и нея трябва да махнеш до бетон, освен ако не е бетонова настилка.
Не си направил холкер в ъгъла.
3-4 литра вода е дреболия, но влагата.....
Fornax - помощник
Здравейте,

Благодаря за отговорите!
пон ное 14, 2022 11:21 pmchapara написа:
@ложи хидроизолационна лента, макар и късно. Отведи това каналче към сифон и не го закачай! Нарича се външен дренаж.
За лентата предполагам е слагам слой Cr90, лента и cr90... това обаче с каналчето не го разбрах....да изкопая канал до теча, който да отведе водата, прав ли съм?
kozl написа:
Бетон контакта е грешка.
Изчистил си стената до бетон, а какво е на пода? Очаква се пода да е замазка и нея трябва да махнеш до бетон, освен ако не е бетонова настилка.
Не си направил холкер в ъгъла.
3-4 литра вода е дреболия, но влагата.....
Защо е грешка бетон контакта в случая, заради комбинацията с хидроизолацията?
Посъветваха ме за бетон контакт уж за по-добър контакт на материала с под и стена.

Пода е шлайф бетон, за това реших, че няма нужда да се кърти.

От това което казахте и двамата си правя извод, че може би е добре сега да направя холкер отгоре ( с какъв материал се прави) и после лента + хидроизолация.
Трябва ли да мажа с бетон контакт в/у текущата хидроизолация преди да направя холкера или директно?

Нямам снимка, но когато разкъртих замазката на стената, ми направи впечатление че има нещо "като дунапрен" между под и стена широко около 3-5мм

Мястото където тече е доста неприятно предвид че има метална конструкция която пречи на работата, а най-големият теч е в ъгъла.
Прикачен файл:
IMG_20221112_163245.jpg
chapara - майстор
ср ное 16, 2022 8:43 pmFornax написа:


За лентата предполагам е слагам слой Cr90, лента и cr90... това обаче с каналчето не го разбрах....да изкопая канал до теча, който да отведе водата, прав ли съм?
да
kozl написа:
Бетон контакта е грешка.
Изчистил си стената до бетон, а какво е на пода? Очаква се пода да е замазка и нея трябва да махнеш до бетон, освен ако не е бетонова настилка.
Не си направил холкер в ъгъла.
3-4 литра вода е дреболия, но влагата.....
Защо е грешка бетон контакта в случая, заради комбинацията с хидроизолацията?
Посъветваха ме за бетон контакт уж за по-добър контакт на материала с под и стена.

Бетонконтакт се ползва между две маси бетон за контакт, а не между нещо си.

Пода е шлайф бетон, за това реших, че няма нужда да се кърти.

От това което казахте и двамата си правя извод, че може би е добре сега да направя холкер отгоре ( с какъв материал се прави) и после лента + хидроизолация.

Първо лента и хидроизолация, ако ще да има холкер, но за него не съм убеден.
Трябва ли да мажа с бетон контакт в/у текущата хидроизолация преди да направя холкера или директно?


Нямам снимка, но когато разкъртих замазката на стената, ми направи впечатление че има нещо "като дунапрен" между под и стена широко около 3-5мм

преахни боклуците

Мястото където тече е доста неприятно предвид че има метална конструкция която пречи на работата, а най-големият теч е в ъгъла.

IMG_20221112_163245.jpg
kozl - майстор
Това което си открил м-у бетоновата, шлайфана настилка и стената, вероятно е разпенен полиетилен. И това вече е дилатационна фуга, а тя трябвя дя се изолира с еластичен материал. Ползват се специални лепила и мембрани. Лентата, за която Чапи писа е предвидена за позитивната страна на налягането. Пък и няма с какво гарантирано да я залепиш от това що се предлага по магазините.
Бетон контакта е за други цели. Има специални продукти за хидроизолации от негативната страна. 2003 г. сме ползвали продукти на Хенкел за такова изолиране, но тогава не предлагаха мембрана и лепило за дилатационни фуги и ползвахме такива на СИКА. Грунда беше на Хенкел, дълбоко проникващ и със значителна якост на слепване, но явно са му сменили името, защото години след това не можах да го открия.
Има фирми, които работят в сферата на хидроизолиране от негативната страна на напора. Може би трябва да се консултираш с такава фирма. Последно сме работили с Новострой инженеринг.
Понеже в моята практика на няколко пъти ми се е случвало да има пробив в хидроизолацията от към позитивната страна та сме пристъпвали към контакти с такива фирми.
Но първото нещо, което аз бих поискал на тяхно място е информация (проекта) как е изпълнена стоманобетоновата к-ция. Има ли фундаментна плоча под шлайфаната бетонова настилка :? Къде има технологични и къде дилатационни фуги и т.н.
Ако има фундаментна плоча, вероятно водата навлиза през технологичните фуги м-у ФП и стена. Такива фуги се изолират с пакери и нагнетяване на смола или с холкер от специален материал и грунд + обмазна хидроизолация. Задължително почистване на всичко в-у бетона и промивка с водоструене. Обаче в твоя случай ще трябва да се кърти и ивица от шлайфаната бетонова настилка. Ако се изолира бетоновата настилка към стената с елестична мембрана, възниква въпроса какво ще става м-у бет.настилка и фундаментната плоча? И дали там няма да се напълни с вода, ако вече не е пълно? Твърд холкер с нанесена в-у него изолация много вероятно да се спука в мястото на дилатационна фуга. В практиката ми съм срещал надигната бетонова настилка от водния напор и това поради недообмислен проект. А този теч може да се спре и по лесен начин в това място, но да се премести на друго ако това е решение на проблема :?
При такива локални изолирания, най-често водата си намира път от друго място и се налага втори, трети ... енти път, та чак до цялостно изолиране.
Може би от година съседна сграда има РП. Тя е с подземни гаражи, копаха дълбочко, хидроизолациато им по позитивната страна явно некачествена. Мъчиха нещо с хидроизолиране отвътре по негативната страна, намалиха течовете, но и до ден днешен работи дренажна помпа и изхвърля вода в канализацията.
В блока на сина същата история. Калпава хидроизолация по позиитивната страна и басейн в сутерена. Простотиите на колети с хидроизолация за негативната страна нанасяна бедразборно в-у вароциментова мазилка и замазка не спряха течовете и направиха дренажи с две помпи, щото така по-евтино. Е да ама влагата си е в мазетата.
Fornax - помощник
Здравейте,

Изключително съм ви благодарен за подробните и изчерпателни отговори! :prayer:

Предвид ситуацията, че теча е само 3-4 пъти в годината и както казахте, че за 3-4 литра не са кой знае какво, мисля да сложа просто още един слой cr90 -> лента -> cr 90. Тук имам въпрос тука преди да сложа първият слой Cr90 (в/у вече изсъхнало CR90) само да намокря ли или да обработя с някакъв грунд...какъв?

Ще видим как е тази зима и пролет и ако няма ефект, ще прибегна до ново къртене до бетон, канал до стената за отвеждане и ще търся лепила и мембрана за дилатационни фуги.

Благодаря ви отново, бъдете живи и здрави! :)
chapara - майстор
Няма нужда от грунд, ще вдървиш обстановката.

Тема "Хидроизолация на подземен гараж CR 90" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: