• 1
  • 2
Почерпете информация и ценни съвети от темите за хидроизолация или разгледайте майстори и фирми за хидроизолация.
Amaron - помощник
Здравейте колеги,
Реновирам старата къща на село, съответно беше изграден нов покрив и каратаван от гредоред. Таванското пространство няма да бъде обитавано (студен таван), интересува ме вашето мнение, за най - удачно и целесъобразно хидроизолационно покритие за каратаван, което би осигурило сигурност при евентуален теч от покрива, искам да имам някаква допълнителна бариера, понеже няма да се живее през цялото време там т.е. да намаля до минимум изненадите.
От към жилищните помещения (от долу) смятам да сложа 10см минерална вата, необходимо ли е да се слага нещо повече към изолацията?
Добавил съм снимка за справка, маркировката е за мястото което искам да хидроизолирам .

Прикачен файл

1675102516177 (1).jpg
Баш Майсторо - специалист
1. Най - добре вложи средства и мерак така да изпълниш покрива че да няма нужда от хидроизолация каратавана, със съвременните материали не е трудно ако се изпълни грамотно. 2. Дори да сложиш хидроизолация където искаш изпуснал си момента, отделно при сериозен теч трябва да отведеш водата от там , а не да седи докато се изпари и да ти загние покрива. 3. Ако се притесняваш от минимални капки, стичания или влага намажи от горе с горяло масло и нафта да не поемат влага дъските, поне и гадовете няма да ги ядът. Според мен се придържай към първа точка. Успех!
Да не би да имаш предвид хидроизолация на покрива на обшивката под самите керемиди?
schuldiner - майстор
пон яну 30, 2023 9:14 pmБаш Майсторо написа:
...
Подкрепям,
съвсем малко трябва да се пипне, за да стане отличен покривът!
Добавянето на хидроизолация я помогне, я не, но със сигурност ще навреди, ако нямаш 100% херметична паропреграда откъм помещенията.
Точно на такъв каратаван е елементарно добавянето на още 20-30 см вата към тези в таваните, от това има повече смисъл. Да не забравиш вентилационните отвори в стрехите и на фронтоните...

ПП Предполагам отговорът е "не е готово", но не се виждат никакви надлъжни укрепвания. Не е фатално сега да се правят, но вече трябваше да ги има по принцип...
Amaron - помощник
пон яну 30, 2023 9:14 pmБаш Майсторо написа:
1. Най - добре вложи средства и мерак така да изпълниш покрива че да няма нужда от хидроизолация каратавана, със съвременните материали не е трудно ако се изпълни грамотно. 2. Дори да сложиш хидроизолация където искаш изпуснал си момента, отделно при сериозен теч трябва да отведеш водата от там , а не да седи докато се изпари и да ти загние покрива. 3. Ако се притесняваш от минимални капки, стичания или влага намажи от горе с горяло масло и нафта да не поемат влага дъските, поне и гадовете няма да ги ядът. Според мен се придържай към първа точка. Успех!
Да не би да имаш предвид хидроизолация на покрива на обшивката под самите керемиди?
Привет колега и благодаря за отговора,
Покрива е завършен и керемидите са наредени, наясно съм със стандартните стъпки при изграждане на покрив, НО в моя случай поради редица причини и дефицит на време, някои стъпки бяха пропуснати, и за да не бъда голословен стъпката с ХИ на самия покрив (под керемидите няма хидроизолация) липсва, т.е. проветрява се много добре. Лично съм виждал, няколко подобни проекти, за сега без проблемни, съответно собствениците (близки / рода) са доволни. Както казах къщата няма да се ползва всекидневно, и мониторинга ще е слаб за това искам да имам допълнителна защита, ако не на каратавана, то поне от вътрешната страна на ребрата. И израза "след дъжд качулка" е много правилен за моя случай :) Приемам всякакви нестандартни идеи.
schuldiner - майстор
Нестандартни идеи... ей така без ватата, с надписа нагоре

https://www.knaufinsulation.bg/sites/ki ... k=CsAJ_NGB
Amaron - помощник
вт яну 31, 2023 1:48 pmschuldiner написа:
Нестандартни идеи... ей така без ватата, с надписа нагоре

https://www.knaufinsulation.bg/sites/ki ... k=CsAJ_NGB
За нещо такова си мислих, плюс подсилване отдолу, може ли някакъв линк
schuldiner - майстор
Навсякъде, където продават керемиди има подобни мембрани. Не ти трябва нещо супер качествено - около 3 лв./м2 е достатъчно. Няма какво да подсилваш като го изпънеш добре.
mrsch66 - специалист
То хубаво че ще опънеш мембраната отдолу ама какво правим с водата ако протече пак на тавана :? или ще правим и улук да я събира и отвежда навън :-D
Amaron - помощник
вт яну 31, 2023 7:03 pmschuldiner написа:
Навсякъде, където продават керемиди има подобни мембрани. Не ти трябва нещо супер качествено - около 3 лв./м2 е достатъчно. Няма какво да подсилваш като го изпънеш добре.
Гледах ги има много голямо разнообразие, ако може нещо да ми препоръчаш.
Amaron - помощник
вт яну 31, 2023 7:17 pmmrsch66 написа:
То хубаво че ще опънеш мембраната отдолу ама какво правим с водата ако протече пак на тавана :? или ще правим и улук да я събира и отвежда навън :-D
:) нестандартни решения, търся сега. Идеята е ако се размести някоя керемида, да има защита отдолу.
  • 1
  • 2

Тема "Идеи за хидроизолация на каратаван" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: