Почерпете информация и ценни съвети от темите за хидроизолация или разгледайте майстори и фирми за хидроизолация.
Jblaze - специалист
На покрива на ЕПК блока, в който живея, има няколко разместени/липсващи ламаринени обшивки, покриващи вертикалните панели по периферията/борда на сградата.
Питахме няколко фирми, но ни казаха баснословни суми (1200лв за смяна на 3-4 ламарини) или ни отсвирват директно. Затова с един съсед решихме да пробваме сами да ги оправим. За съжаление и двамата за първи път се сблъскваме с подобна задача и нямаме опит как става самото захващане.
Първоначално мислех да ги хвана с дюбели и винтове с големи шайби, който да покрия със силикон/полиуретан, за да не влиза вода. Гледах другите обшивки как са направени, но те са хванати една към друга и тук там има по някоя рапидка, предполагам добавяне по-късно за допълнително закрепване. Сега потърсих информация и видях, че се захващат с щорцове, но ме притеснява, че част от другите панели също са ръждясали и деформирани от вятъра и трудно ще паснат едни към други. Затова и се насочих към дюбелиране.

Междувременно получих идея да използвам течна гума/битум и да намажа борда, където липсват обшивките и да не слагам обратно панелите. Това подходящ вариант ли е?

Ще съм благодарен на всякакви препоръки и коменатари.

За момента имам само тази снимка, утре ще направя повече.
Прикачен файл:
2323.png
kozl - майстор
Много лесно е да напишеш смяна на 4 ламарини.
По трудно и по-важно е да опишеш всички операции и ширината и дължината, за които са тези 1200 лв.
А за другото трябва да ни отговориш на въпроса каква трайност се търси.
Jblaze - специалист
чет фев 23, 2023 7:13 amkozl написа:
Много лесно е да напишеш смяна на 4 ламарини.
По трудно и по-важно е да опишеш всички операции и ширината и дължината, за които са тези 1200 лв.
А за другото трябва да ни отговориш на въпроса каква трайност се търси.
Само това имам като информация от бившия външен домоуправител - оправяне на проблема на покрива. Цената е толкова, но какво включва и има ли гаранция - не се знае. Имало и втора оферта за 200лв от друга фирма, но вече не си вдига телефона :).
Относно трайността сме на принципа на Мечо Пух :), но реалистично да кажем 5г примерно. Предполагам за това време останалите панели също ще се разместят и ще се наложи цялостен ремонт.
kozl - майстор
Сериозните фирми искат пари за направа на качествена оферта, в която са описани всички операции и количества по тях. Примерно 300 лв. за оглед и измерване на към 350 м2 покрив.
Има логика в това, защото с тяхната сериозна оферта може да се получат още много други оферти без измервания.
Аз съм домоуправител тук където живея. За малки ремонти с офертите е още по трудно. А организацията на малък ремонт може да е еднаква с тази за по-голям ремонт и съответно цената отнесена към единица мярка може да се окаже фантастична.
Във всеки случай аз оферти от типа:
"Доставка и монтаж на 4 ламарини - 1200 лв."
или
"Ремонт на покрив 80 м2 - 16480 лв."
не ги приемам.

Ако имате опит анкерирайте здраво дъска в-у бетона. Отгоре течна гума с армировка полиестерен воал и да прихлупи и по вертикалата на борда. Минимум два пласта. Така правихме шапки около гръмоотводи и изкараха няколко години. Сигурно щяха да изкарат и повече, но в последващ ремонт други специалисти махнаха тези шапки и лепиха неква скъпа лепенка, която вече се е отлепила и са пак сбирам оферти за ремонт #-o
dragozow - майстор
Ние миналата година слагахме нови ламарини по бордовете на блока, пак ЕПК, защото бяха останали има няма 3 метра само. Сложихме поцинкована ламарина, за една година не е мръднала. Подвиват ги някак си и ги хващат една за друга, струваше 2 500 лв по спомен, но правиха и други неща. Ламарините са 86 метра(26 х 17), на места където има чупки са по-дебели, те си знаят хората. Бригадата е самоковска, много свестни и работливи, правили са ни и други неща свързани с покриви, бачкат само с хубави материали, викал съм ги за корекция, вдигат си телефона и идват бързо.
Киррил - специалист
Аз не бих рискувал директно само с течна гума. Има едни хидроизолационни мембрани - по спомен пиша. Те са с определен размер и не се слагат много трудно - искаха една газова горелка тип пърлачка или пистолет с горещ въздух. Трябва да я огледаш тази технология.
Има и едно друго покритие - пак мембрана, но от едната страна има алуминиево фолио. Лепи се пак с нагряване, но му дават много дълъг живот. Аз си направих така един покров и изкара над 10 години... може да са станали и 20 вече, но не съм там да видя.

https://www.sga-hydrosystems.com/тпо-си ... и-мембрани

https://isomat.bg/products/hidroizolaci ... -membrani/

https://armormat.com/bitumni-hidroizolacionni-membrani/

https://hidro-bg.com/продукти/синтетичн ... и-мембран/

https://www.google.com/search?client=op ... 7&dpr=1.25

Важното е да не се плашите. Слагате едни стари дрехи, преглеждате десетина филмчета как го правят и действате. За 10-20 м2, няма да е проблем сами да се справите и ценово ще ви излезе само за материалите - слагайте обаче качествени и не гледайте да минете тънко.
Течната гума след години "изгаря" и се рони.
chapara - майстор
Реалния отговор е друг. С битуми и други залепвания няма водооткапване, т.е. водата ще тече като водопад по фасадата! Хубаво е да се изпълни, НО ламаринената шапка е задължителна. Огледайте старото изпълнение. Другото е неправомерна промяна на детайл! Ако не можете да го възстановите, не се захващайте. Вземете парче от сгънатата ламарина и идете да ви я сгънат, после действайте. Така ще разберете и за цената на труда.
burkov - специалист
И най важното е да се вържете за някой комин, че белите стават за един миг.
Jblaze - специалист
Благодаря на всички за съветите.
Днес правихме втори по-обстоен оглед и за съжаление има поне 4-5 изкривени и частично скъсани ламарини. Това са съседните на липсващите и ще е трудно да ги възстановим сами. Затова ще търсим отново фирма.
чет фев 23, 2023 9:48 amdragozow написа:
Ние миналата година слагахме нови ламарини по бордовете на блока, пак ЕПК, защото бяха останали има няма 3 метра само. Сложихме поцинкована ламарина, за една година не е мръднала. Подвиват ги някак си и ги хващат една за друга, струваше 2 500 лв по спомен, но правиха и други неща. Ламарините са 86 метра(26 х 17), на места където има чупки са по-дебели, те си знаят хората. Бригадата е самоковска, много свестни и работливи, правили са ни и други неща свързани с покриви, бачкат само с хубави материали, викал съм ги за корекция, вдигат си телефона и идват бързо.
Може ли телефон на въпросната бригада? Може и на ЛС.

Тема "Замяна на покривна обшивка с течна гума?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: