• 1
  • 2
Почерпете информация и ценни съвети от темите за хидроизолация или разгледайте майстори и фирми за хидроизолация.
kozl - майстор
ср мар 22, 2023 8:52 amschuldiner написа:
kozl, то в "инвестиционното строителство" много работи се правят - продаваш и забравяш! Инвеститорите сами се отказаха от т.нар. обърнат покрив, вече не се натискат да слагат хпс-а върху хидрото. Явно проблемите са повече от очакваното... дори за тях. Виж, камъкът върху стиропора все ще изкара 5-6 години, а и каква щета за жилищата надолу че се разкекерчил:-D
Така е.
И в обърнат зелен покрив над ПГ съм участвал, но не смея да се весвам там :roll:
Така че пак си оставам без обратна информация.
Да събудя малко темата относно хидрото :)

Доста размисли и страсти при мен. Оказа се, че е (почти) невъзможно да се намери изпълнител за детайлите на mgmgroup (тези, които бях пуснал в началото) - масово изпълнителите отказват да положат PVC/TPO мембрана върху XPS - искат да правят механично захващане с дюбели към плочата (т.е 22+ см) .. което е :roll: Та изчаквам обратна връзка от още 1-2 фирми по темата.

Междувременно взех детайл от архитектите както за линейния отводнител, така и за цялостната концепция за хидрото на покривите и зависимостта на хидрото с металните конструкции (фасадата ми се оказа доста сложна). Линк: https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing (Детайл 3 е интересния в случая). В тяхното предложение е заложен класически топъл покрив с пароизолация и битумен слой.

Каква е реалността:
1. Пароизолацията е своеобразна хидроизолация, която практически няма как да се изпълни директно върху плочата, тъй като същата е неравна (предполагам е възможно в един идеален свят). Т.е би се наложи изравнителен слой замазка/саморазливна замазка.
2. Изпълнителите държат да сложат 2 слоя битумна изолация (един без посипка и един със), което качва цената драстично и реално излиза по-скъпо от "техно" решенията (45-48лв / м2 за горен слой, 25лв / м2 за "хидро"-пароизолацията).
3. Както ще забележите в документите, спрямо архитектите бордът не би следвало да се топлоизолира, но мисля да го направя на своя глава.
4. Клиновидни XPS в България се предлагат само от Fibran, по проект.

Освен това голямата тереса - покрив се оказа провиснала с около 2см. Дали е нормално - вероятно .. но със сигурност ще ми създаде главоболия. Мисля, че е подобна ситуацията и с неизползваемия покрив на ет.3.

Та до какво води всичко това към момента:
1. Мисля да пропусна линейния отводнител. Изглежда като детайл със спорен смисъл. За сметка на това вероятно, ще има вечно проблеми. Търся качествени барбакани :)
2. Много искам да избягам от няколко слоя замазки - на 220-230кв/м покриви е скъпо и тежко (физически) решение. В тази връзка започнах да "чистя" покривите от неравности на бетона с ълошлайф, диамантен диск и филтър маска (преди да ме сметнете за луд, неравностите не са толкова много :)). След това ще грундирам с Бетонконтакт и ще направя тънък слой саморазливна. Тук се чудя до колко ще са проблем провисванията на плочите за лепеното на XPS-а, тъй като саморазливната няма да ги обере (т.е ще имам гладък провиснал покрив :-D)
3. По възможност бих пропуснал "паро" изолацията, но това ще реша след като избера последния слой хидроизолация. Същото важи и за отдушниците. Мога ли да вярвам, че ако даден материал се води паропропусклив нямам нужда от такива?
4. XPS-ите ще редя сам, като съответно планувам да изолирам всички бордове с 2 или 3 см материал. Цената на кв/м "лепене" на XPS е средно 10лв. Както и да го смятам, "day time" работата ми излиза, че е по-ниско платена, при положение, че 200кв би следвало да успея да наредя за един weekend.
5. Ще направя (армирана) замазка за наклон към барбаканите (получава се средна дебелина 10см при 1.5% наклон). Тук интересен момент е дали монтажът на барбаканите трябва да го направя преди или след замазките :)
6. Правя последен слой хидро. Събирам препоръки за доверени хора/фирми, които правят "техно" мембрани. Какво мислите за мазаните полиуретановите изолации, тип Isoflex - https://isomat.bg/product/isoflex-pu-500/ + https://isomat.bg/wp-content/uploads/20 ... -THIXO.pdf?
7. Баластра на неизползваемия покрив и декинг/плочи на тересата си остават

@schuldiner - трябваше ми малко време да осъзная за каква точно дървена конструкция пишеш :-D. Мога ли да помоля за схема на такъв детайл?
@Dessie - дали имаш снимки на изпълнението на хидрото при вас? Интересен ми е детайлът със шперплата.
Dessie - специалист
вт юли 25, 2023 12:22 amdminchev написа:
@Dessie - дали имаш снимки на изпълнението на хидрото при вас? Интересен ми е детайлът със шперплата.
Ето детайла, който е разчертал архитекта:
Прикачен файл:
IMG_3257.png
В реалността, обаче се наложи да попроменим някои неща :-) ВиК проектанта беше предвидил птводняването на целия покрив да е на едно място, което при 14м диагонал от единия край до воронката реши наклон 28 см. В добавка има и 20 см ТИ, а бетонния борд беше направен по проект 40 см височина, та в южната част на покрива замазката изскочи с 8-9 см над борда :-) решихме “проблема” с наставяне на дървени греди в/у бетонния борд.

В детайла по-горе е дадена ламаринена шапчица само на ръба на шперплата, но всъщност шшерплата ще бъде облечен нацяло, т.к. всички изпълнители ми отказаха подобен детайл. В/у текущите дървени греди на борда ще се обърне хидрото, отгоре шперплат и най-отгоре - ламарината.
schuldiner - майстор
Прикачен файл:
20230723_145508[1].jpg
Не знам колко ясно се вижда идеята - хидрото е до борда, за изравняване водоравно са тези гредички, дъските са за еднаква ширина и равен вътрешен/външен ръб, фибранът /в случая 5-ца отвътре и 10ка отвън/ определя дължината на гредичките. Плюс ширината на бетона, разбира се.

Прикачен файл

20230722_141520[1].jpg

Прикачен файл

20230722_141532_(1)[1].jpg
  • 1
  • 2

Тема "Изолация на нова къща с плосък покрив" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: