• 1
  • 2
Почерпете информация и ценни съвети от темите за хидроизолация или разгледайте майстори и фирми за хидроизолация.
Привет! В процес на изграждане съм на къща с плосък покрив и дойде време да мисля за хидро и топлоизолацията на откритите части.

Къщата има три различни типа "открити" пространства/покрива, за които си мисля, че ще са нужни три различни решения:

1. Използваем плосък покрив - тераса над ет. 2 и гараж.
Изображение Изображение

Изисквания:
- отводняване
- топлоизолация (20см XPS)
- хидроизолация
- обитаем / пешеходно натоварване

За да не натоварвам излишно плочата със замазка за даване на наклон, детайлът, на който съм се спрял е нещо подобно на http://www.mkmgrup.eu/building/roof-sys ... of/terasa/ - като съответно смятам да заменя "Бикроэласт" изолацията с тукашен еквивалент.

2. Неизползваем плосък покрив над ет. 3

Изисквания:
- отводняване
- топлоизолация (20см XPS)
- хидроизолация

Обмислям детайл, подобен на предходния, като съответно декингът е заменен с каменна посипка (баласт/чакъл) - http://www.mkmgrup.eu/building/roof-sys ... of/balast/

3. Неизползваеми открити части на козирка и балкон

Изображение Изображение Изображение

Изисквания:
- отводняване
- хидроизолация

За тази част ми се иска да реализирам възможно най-простият вариант - минимален наклон със замазка + битумна хидроизолация с посипка (може би 2 слоя?).

Чуденката ми е дали, това което съм замислил е добро решение в моя случай?
schuldiner - майстор
Всичко много добре си замислил, само с терасата ще имаш проблеми.

Тва нещо да го опаковаш отгоре и отдолу с фибран, че наклони, че хидро и настилка... и накрая главоболието "как да монтирам парапета?" Затова хората вече ги проектират и изпълняват на собствен фундамент, отделени от сградата, т.е. с прекъснат термомост. При теб допълнително неудобство ще е също, че нивото на настилката ще е значително над нивото на помещението /вместо да е обратното/. Ако хептен няма да се ползва /нямаш врата към терасата-козирка/, защо не помислиш за дървена конструкция и вата? Обшивката над гредите може да е всякаква - шперплат, дъски, осб, циментови плоскости, а отгоре пак хидроизолация с посипка. А може и да удължиш козирката 50-60 см, ако не ти е проблем засенчването или някоя кота към съседите... Една декоративна дървена обшивка отдолу ще разведри малко сянката :) , освен ако не си с някаква ултратехнологична фасада.
Водоотвеждането най-лесно се прави с улук, който дори може да е скрит, но пък водосточната тръба трябва да се маскира с някакъв декоративен вертикален елемент /примерно колона или пано с увивно растение/, че ще виси като макарон баш пред прозорците на приземния. Да се извърти под козирката към къщата е не по-малко грозно...

ПП Не те ли навиваха за изомраз, че мина на пвц мембрани :-D Майтапя, се, добър избор и добър детайл на покривите. Особено това с баластрата много радва. Чак се размечтах да си почистя пътеките по двора /с речна баластра са, от едричката/, че няма по-голям кеф да припкаш по нея бос лятото...
kozl - майстор
Идеята е добра на хартия. Обаче всичко зависи от изпълнението и там са провалите.
И ми се струва, че козирките също трябва да са топлоизолирани и експлоатационно по-добре е да са с по-голям наклон и хидроизолационна защита към стените зад козирките.
schuldiner - майстор
вт мар 21, 2023 7:30 amkozl написа:
Идеята е добра на хартия. Обаче всичко зависи от изпълнението и там са провалите.
И ми се струва, че козирките също трябва да са топлоизолирани и експлоатационно по-добре е да са с по-голям наклон и хидроизолационна защита към стените зад козирките.
Е, на този детайл какво да му объркаш? То всичко е измислено да е максимално просто за изпълнение - като почнеш от свободнолежащите клиновидни панели топлоизолация, паропропускливостта на мембраната /не си играеш да правиш отдушници/, лепенето с пистолет, което се овладява за половин-един час, насипването на баластра...
За козирката бая изписах... Ама на покрива има и бордове и там почва чуденката - хидрото преди или след обличането им :-D И после декоративните капаци /метал или камък/ на какво се захващат, на топлоизолацията ли? Аз бих им направил дървен куфар с вата и циментфазер или шперплат, щото на тази технология това й е хубавото - могат да се смесват бетон, дърво, метал и други материали съвсем безпроблемно...
Единствената ми забележка е към дебелината на предлаганите мембрани, но това явно е безпочвено претеснение. Наблюденията ми са, че добре си работят и на половината дебелина от тази, на която съм свикнал :-D Но така или иначе, аз като изпълнител избягвам да прекалявам с гаранциите за материали около милиметър
Dessie - специалист
Аз съм с подобен детайл за хидро и топло на плосък покрив. ХПС, замазка, хидро, баластра. При бордовете също има хпс и хидро и то захваща целия борд по хоризонтала върху парче от кофражен шперплат монтирано върху фибрана с дюбели за топлоизолация. На външното ръбче - ламарина с полиестерно покритие
kozl - майстор
вт мар 21, 2023 8:39 amschuldiner написа:
Ама на покрива има и бордове и там почва чуденката - хидрото преди или след обличането им :-D И после декоративните капаци /метал или камък/ на какво се захващат, на топлоизолацията ли? Аз бих им направил дървен куфар с вата и циментфазер или шперплат, щото на тази технология това й е хубавото - могат да се смесват бетон, дърво, метал и други материали съвсем безпроблемно...
Единствената ми забележка е към дебелината на предлаганите мембрани, но това явно е безпочвено претеснение. Наблюденията ми са, че добре си работят и на половината дебелина от тази, на която съм свикнал :-D Но така или иначе, аз като изпълнител избягвам да прекалявам с гаранциите за материали около милиметър
Мембраната под или над XPS :?
В промишленото строителство също гола мембрана, дюбелирана и затапена с кръпки в-у твърда каменна вата и така остава.
В жил.строителство същото за неизползваем покрив. Обаче една дама се покатери некакси да видела дали шъ стане за слънчеви бани покривот, оти и запреличал на дюшег и перфорира мембраната с токчетата на обувките :-D
На бордовете ламаринени шапки захванати със щорцове към дъска анкерирана в бетона през топлоизолацията.
Обаче ако трябва естетически вид за страниците на бордовете - хидроизолацията под XPS-а и в-у него фасадна мазилка, примерно.
И други решения разни ама скъпи.
А шапките от камък се лепят и в-у XPS-а, а колко ще издържи :? немам на идея и опит немам, но е правено.
Затова хората вече ги проектират и изпълняват на собствен фундамент, отделени от сградата, т.е. с прекъснат термомост.
Ако не бъркам, така реално ще се получи "двоен" покрив .. което за съжаление в моя случай нямаше как да стане, тъй като с 3-те етажа ударихме кота корниз 10м.
Ако хептен няма да се ползва /нямаш врата към терасата-козирка/, защо не помислиш за дървена конструкция и вата? Обшивката над гредите може да е всякаква - шперплат, дъски, осб, циментови плоскости, а отгоре пак хидроизолация с посипка. А може и да удължиш козирката 50-60 см, ако не ти е проблем засенчването или някоя кота към съседите...
Това не съм сигурен, че го хванах. Козирката, която се вижда тук я изляхме с плочата. Дали е най-доброто решение е вече късно да мисля. Дет се вика - пито-платено.
Водоотвеждането най-лесно се прави с улук, който дори може да е скрит, но пък водосточната тръба трябва да се маскира с някакъв декоративен вертикален елемент /примерно колона или пано с увивно растение/, че ще виси като макарон баш пред прозорците на приземния.
Прикачам няколко снимки как е замислено от архитекта (пп: игнорирайте до къде е подадена терасата в проекта). Подали са детайл с линеен отводнител по цялата дължина, което не ми звучи като лоша идея, тъй като водата ще има много по-голяма площ на оттичане и реално ще трябва да направя наклона подобно на своеобразен двускатен покрив.
ИзображениеИзображение

Отделно се чудя дали е добра идея да скрия водостотиците в изолацията на фасадата. Горните етажи по проект са с мазилка, приземният етаж е окачена фасада.
ПП Не те ли навиваха за изомраз, че мина на пвц мембрани
Ц .. за сега от устисквам :-D . Патил съм вече от плосък покрив на апартамент, който протече, та мисля да приключа с компромисите в това отношение.
На бордовете ламаринени шапки захванати със щорцове към дъска анкерирана в бетона през топлоизолацията.
Обаче ако трябва естетически вид за страниците на бордовете - хидроизолацията под XPS-а и в-у него фасадна мазилка, примерно.
И други решения разни ама скъпи.
Ако се сещаш за нещо - стреляй :) Към момента бордовете ги мисля с прахово боядисана ламарина или Еталбонд, но не пречи да видя алтернативи.
schuldiner - майстор
Питай архитекта за детайл на връзката линеен отводнител-хидроизолация. За съществуващ на пазара модел отводнител. Ще се радвам да науча нещо ново :)

За да получиш едностранен наклон на отводнителното поле, задължително се ползва канавка. Както е при скатните покриви - хоризонтална челна дъска с наклонен 1-1,5% улук. Разликата с улука е, че той прелива навън от къщата, а седящият улук/канавката/линейният отводнител връща водата нагоре по ската, т.е. водата "чака" на покрива, докато сработи отводняването /при проливен дъжд или затруднено оттичане/. Затова връзката отводнител-хидроизолация трябва да е 100% херметична. Също мразоустойчива, еластична, ув-устойчива и т.н.
За съжаление няма фабрични решения. Прави се или по проект /детайлът, за който питам/, или по съвестта и компетентността на изпълнителя...


kozl, то в "инвестиционното строителство" много работи се правят - продаваш и забравяш! Инвеститорите сами се отказаха от т.нар. обърнат покрив, вече не се натискат да слагат хпс-а върху хидрото. Явно проблемите са повече от очакваното... дори за тях. Виж, камъкът върху стиропора все ще изкара 5-6 години, а и каква щета за жилищата надолу че се разкекерчил:-D
kozl - майстор
В практиката на моето участие освен изброените мога да добавя камък и HPL.
За камъка писах, че нямам обратна връзка след като е залепен в-у XPS дали не се е разлепил впоследствие.
Камъка също може да е на конструкция анкерирана в бетона на борда, но евтиното е директно лепене в-у залепения фибран.
Сега в проектите по които участвам също има козирки и те са топлоизолирани и отгоре и отдолу.
Обаче дограмата е по-високо от пода при козирките, за да се получи място за изолация и по-голям наклон за керемиди.
М-у другото имах участие в такъв тип покрив с PVC мембрана и 20 см филц. Отказахме се от клиновидния XPS и топлоизолацията положена с еднаква дебелина в-у бетон за наклон.

Дали водосточните тръби да са скрити или открити :?
Тука дето живея в 7 етажна ЖС на няколко пъти ми се налага да отпушвам водосточни тръби. 2 пъти съм ползвал и услуги на алпинисти.
А тръбите са външни.
В случая идеята с филца и сепаратора м-у филца и дренажа няма да позволят запушване на водосточните тръби, което логично допуска тръбите да са скрити.
  • 1
  • 2

Тема "Изолация на нова къща с плосък покрив" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: