Почерпете информация и ценни съвети от темите за хидроизолация или разгледайте майстори и фирми за хидроизолация.
mesmeric - помощник
Здравейте,
Имам много сериозен проблем, за който майсторите дори не могат да кажат на какво се дължи, камо ли да решат.
През есента си купих апартамент на последния етаж в стара сграда. Взех го след ремонт - алуминиева/PVC дограма (не знам кой от двата вида), на стените има, доколкото знам, нова японска мазилка. Парно няма. На пода има дюшеме.
През есентмалко след като там се нанесоха хора, на таваните във всички стаи изби вода, а по-късно и невиждан мухъл - най-много в кухнята, има и над леглата и около прозорците. Мазилката пък явно е поемала влагата от въздуха, защото май съдържа хартия.
Над апартамента има тавански помещения, покривът не е в добро състояние. Закърпихме го на местата, от които течеше вода, но за цялостен ремонт не се събраха пари.
В апартамента обаче продължаваше да тече. Водихме няколко различни майстори, които които копаха в таванските помещения, за да видят дали има тръби, разпитваха съседи, но без резултат.
Междувременно в интернет прочетох, че причината може да е липсата на циркуляция на въздуха.
След като апартаментът остана празен, започнахме да проветряваме постоянно и поне влагата изсъхна. Преди 3 дни напръскахме част от мухъла с разтвор от вода и белина и той избеля, само че все още е влажно.
В кухнята има толкова много мухъл, че няма да се и опитваме да го изтриваме, а ще сменим мазилката. Само че зимното време не е подходящо.
Бяхме се обнадеждили, че проблемът е , че не е проветрявано достатъчно. Но днес, когато снегът започна да се топи, на таваните отново изби вода.

Въпросите ми са няколко:
1. Каква може да е причината за мухъла и водата?
2. Уместно ли е да се прави ремонт, при положение, че е зима?
3. Белината трайно ли ще унищожи мухъла или е временно решение и ще трябва да се сменя мазилката във всички стаи, а не само в кухнята?
4. Какво покритие трябва да се сложи на стената и тавана в кухнята? Четох в интернет за боя thermoshield върху тавана и външната стена. Това ще има ли ефект или трябва да се направи нов покрив на сградата, въпреки че видимо не тече отникъде?

Благодаря предварително за отговорите, всичко ще ми е от голяма помощ.
hygro - майстор
1. Единствената причина за поява на мухъл е влагата, независимо дали идва отвън или отвътре.

2. Вътрешния ремонт е безсмислен, докато не оправиш теча, а него в снеговете няма как да оправиш.

3. Белината е добро решение, НО временно. Няма постоянно решение чрез химически средства, освен използването на фунгициди, но не вярвам, че би искал да живееш в такъв дом. Окончателното решение на проблема с мухъла е свързано единствено с контрола на влагата. Наличието на течове увеличава въздушната влажност, така че мухълът ще се появява и на места, където не тече.

Не е нужно къртиш мазилката. Ако е много тежко положението, напръскай с перхидрол. С ГАЗОВА МАСКА!

4. Термошилд е топлоизолираща боя, която само в съвсем гранични случаи може да помогне срещу конденз. Принципно не бих я препоръчал като решение, а и предназначението й не е такова. За вътрешна хидроизолация на жилището забрави - просто оправи течовете.

Проветрявай максимално! Струва ми се, че мухълът се е появил първоначално заради недостатъчно проветряване. Струпването на мухъл около прозорците намеква за термомост...

Не използвай газови печки за отопление!

http://www.hygrooptima.com/faq-fungi.html
mesmeric - помощник
Проблемът е, че не знам откъде идва водата на таваните вкъщи. Таванските помещения над тях са напълно сухи - след като закърпихме покрива, над самия апартамент не тече със сигурност. Възможно ли е водата да си проправя път някъде отстрани?
Все пак явно влиза отвън, защото се появи пак с топенето на снега. Или пък в плочата е влязла вода отпреди?
Сградата е доста стара, няма външна изолация и от улука се спуска по външната стена, но все пак вода има на тавана и във вътрешни стаи.
hygro - майстор
Хм, възможно е по тавана да се образува конденз, заради ниската му температура...

Как се отопляваш?
emergency_bg - специалист
ще можеш ли да направиш малко снимки на петната?
белината определено няма да ти помогне, просто ще махне мухъла, но причината ще остане, т.е когато стената пак се намокри ще е въпрос на време да мухляса. На мен ми се струва, че плочата на тавана ти се явява силен термомост, но нека видим снимки все пак.
mamkata - специалист
emergency_bg, както обяснява колегата за да се появи вода по тавана плочата трябва да е от ламарина, а вътре той да има басеин :) Според мен от някъде се просмуква вода - може да е дори от пробита водосточна тръба и въобще не е задължително проблема да е точно над него - водата все си намира път. Ако апартамента е панел - може да е от фугата ....
Тани - модератор
mamkata написа:
emergency_bg, .... за да се появи вода по тавана плочата трябва да е от ламарина,.....
:jg: :jg: :jg:
hygro - майстор
mamkata написа:
за да се появи вода по тавана плочата трябва да е от ламарина, а вътре той да има басеин
Не е точно така. Достатъчно е относителната въздушна влажност да е 80% (изобилието от мухъл показва, че може да е дори повече) за да кондензира водата при 16,4°C. Практиката ми сочи, че това съвсем не е невероятна комбинация. Осушителите вкъщи събират по няколко литра вода на ден, за да поддържат ОВВ на 60%. При това проветрявам ежедневно.
mamkata написа:
може да е дори от пробита водосточна тръба и въобще не е задължително проблема да е точно над него
За това си напълно прав, но от дистанция няма как да отгатнем...
Борис - специалист
Hygro , осушителите нуждаят ли се от консумативи,презареждане или др.подобни ?
hygro - майстор
Хигростатът включва осушителя само при необходимост, така че не е нужно да се наблюдава и контролира. При запълването на съда с кондензат машината спира автоматично, за да не прелее и индицира със светлинен сигнал. Разходът на енергия е сравнително нисък и в най-тежкия случай, при по-сериозни количества влага, е съизмерим с този на малък хладилник.

Полага се един път месечно чистене на въздушния филтър с прахосмукачка и ежедневно (или на десетина дни, ако не е влажно) изливане съда със събрания кондензат. Друго няма.

Тема "Мухъл или теч - къде е проблемът?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: