Почерпете информация и ценни съвети от темите за хидроизолация или разгледайте майстори и фирми за хидроизолация.
д-р Енчев
От около 3-4 години във вилата ми започна да избива вода, която пълзи по стените, мазилката изпада, а от няколко месеца направо започна да извира между теракотата и през пукнатини в циментовата замазка. Къщата има дренаж, правен преди 35 години със специални керамични тръби, които предполагам, че вече са се запушили. Ако имата някаква информация за технологията на поставяне на дренажи, материалите и други идеи моля помагайте.
masteradmin - майстор
след 4-5 дни ще публикувам статия
д-р Енчев
Благодаря, очаквам с нетърпение.
abo
И аз очаквам с нетърпение новата статия защото имам същият проблем на вилата, много влага, изпадала мазилка.
masteradmin - майстор
Ето първата част от статията. Дренажа на къщата е към 4-5 част. Ако имам възможност вторник сряда ще съм на дренажа.Основи
Сори ако съм ви забавил. Кофти е някак да почна от средата. Обещавам да бързам максимум.
hygro - майстор
д-р Енчев написа:
От около 3-4 години във вилата ми започна да избива вода, която пълзи по стените, мазилката изпада, а от няколко месеца направо започна да извира между теракотата и през пукнатини в циментовата замазка. Къщата има дренаж, правен преди 35 години със специални керамични тръби, които предполагам, че вече са се запушили. Ако имата някаква информация за технологията на поставяне на дренажи, материалите и други идеи моля помагайте.
Здравейте,

Животът на един "класически" дренаж, в зависимост от геоложките условия, е около 10 години (http://www.hygrooptima.com/faq-hydrogeo ... aq_1_65dab). Причините за неработоспособност обикновено са колматация на материала в близост до тръбите и затлачване. Във Вашия случай вероятно дренажът трябва да се изгради наново. Задължително използвайте гео-текстил за да намалите колматацията и удължите живота. Добре е хидрогеолог да прецени оптималната дълбочина за поставяне на дренажа - при обема на земните маси, които трябва да се извозват, консултацията може да спести значителни средства и ще даде сигурност за работоспособността на съоръжението.

Поздрави!
Snejina - специалист
Здравейте,аз имам същия проблем. И не става само въпрос за дренажа който очевидно трябва да направя около къщата,но и изолация на пода. В момента къртя старата замазка,и много мислих с какъв материал точно да изолирам пода отдолу,преди да се положи новата . МОже би вие ще ми дадете съвет,и евентуално в статията си ще кажете две три думи за материали подходящи за слагане под замазката или в нея? Благодаря.
hygro - майстор
Snejina написа:
Здравейте,аз имам същия проблем. И не става само въпрос за дренажа който очевидно трябва да направя около къщата,но и изолация на пода. В момента къртя старата замазка,и много мислих с какъв материал точно да изолирам пода отдолу,преди да се положи новата . МОже би вие ще ми дадете съвет,и евентуално в статията си ще кажете две три думи за материали подходящи за слагане под замазката или в нея? Благодаря.
Направете дренажа преди новата замазка. Ако подпочвени води проникват в сградата, хидроизолацията не решава проблема, а само го ограничава (и то само при късмет). Ако дренажът се направи както трябва, няма да са необходими някакви извънредни мерки, освен добре направената замазка:

Изображение
  • • Шпакловка на плочата за изглаждане на груби неравности.

    • 0,2mm ПЕ фолио. Поставя се без гънки с поне 20cm застъпване на ивиците и със залепване. Покрай стените се сгъва акуратно нагоре до височина 12cm така че да се получи вана.

    • Покрай стените се поставя 12cm широка и 15mm дебела изолационна лента (например стиропор).

    • Минимум 25mm топлоизолация (например фибран).

    • Отново ПЕ фолио, което също се оформя като вана.

    • Поне 45mm циментова замазка (ако има подово отопление с един диаметър на тръбите по-дебела), но не по дебела от 70mm. Ако не се използва готова смес, най-добре да се забърка 1 част цимент на 3 части пясък със зърнистост 0-8 и достатъчно вода (а не прословутата земно-влажна консистенция, при която циментът не може да хидратира правилно).

    • Грунд (след като влажността на замазката спадне под 4%, а най-добре под 2%)

    • Подова настилка

    • Voilà :)
8180 - майстор
hygro,
Без да съм специалист, от разни писания, съм останал с впечетлиние, че не е добре изолациите да се "запечатват" от двете страни с паронепропускащи материали (в случая полиетилен).
Аз ли не съм доразбрал, подовете ли са особен случай, защото гледам и "хитовия" сух под в "Гипсокартон" май е така.
Явно по-ги разбирате нещата - моля за коментар.
Също, ако има принципна разлика при "замазка" и сухи покрития, моля да я споделите с нас.
hygro - майстор
8180 написа:
hygro,
Без да съм специалист, от разни писания, съм останал с впечетлиние, че не е добре изолациите да се "запечатват" от двете страни с паронепропускащи материали (в случая полиетилен).
Няма такова правило. Дали да се "запечатва" или не се решава прагматично, а не генерализирано. Тази конструкция има недостатък, който се проявява например при водопроводна авария. Тогава начините за осушаване на изолацията са неудобни:

Изображение

Все пак, за щастие наводнението не е често произшествие, така че този недостатък се преглъща.

Тема "Дренаж около къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: