• 1
  • 2
Всички въпроси за вилата.
Neno Er - специалист
Ясно.
Моята е Вида само, че не я знам дали е 4 или 5. И нея я наливам през изхода, а ако засмуче въздух я обевъздушавам от кран монтиран на мястото на фунийката.
lyki - специалист
Наската,капковото напояване е по своята същност гравитачно.
Не съм съгласен с това твърдение ,за да има равномерно напояване по цялата дължина на маркуча с капкообразувателите ,е нужно някакво налягане около поне 1 ат.Какво пречи на помпа с по голямо налягане да се сложи кран за рециркулация с който да се регулира налягането?
romanpm - майстор
На центробежна помпа с напор 18м възможно ли е монтаж на разширителен съд с пресостат примерно на 1,5 Б и аз го мисля за капково , но имам харизани помпи :?
lyki - специалист
Щом имаш помпата не вдявам за какво ти е напорен балон , той е нужен при хидрофорна инсталация където има по презумция не- постоянно потребление на моменти даже няма никакво през което пресостата да изключи при вдигане на необходимото налягане.
За какпковото напояване имаш постоянен дебит , а налягането се регулира със кран за рециркулация .
Малкия воден стълб ,ти дава по голям дебит на помпата което е чудесно при захранване на по голямо напоително поле.
bonjyr89 - специалист
Здравейте!
Аз предлагам три варианта:
Първият е да се вземе една помпа от малък клас WILO доколкото разбирам общата дълбочина на кладенеца е 3м. Една такава центробежна помпа е примерно 35-60м воден стълб и дебит от 5-7,5 куб.м/час и цената и е около 150-200лв,което според мен е оправдана инвестиция.Но недостатъка при тази помпа е,че ще върши работа само за капковото след като се направи с кран за рециркулация,това работно оптимално налягане за обикновените капковите маркучи от около 1атм. няма да е достатъчно за потъващите разпръсквачи.
Вторият вариант е да се монтира хидрофор със същата помпа на WILO като се направи преработка да се сложи тройник на нагнетателният изход на помпата за капковото напояване като по този начин ще се избегне честото включване на пресостата,а контрола на налягането ще се осъществи с редуцир-вентил или кран за рециркулация.
А от изхода на хидрофора ще се направи втория кръг за потъващите разпръсквачи, цената на една такава хидрофорна уредба е около 300лв.
Третия вариант е аналогичен на първия но с тази разлика,че ще е на два кръга с два вентила.Но за целта трябва да кажеш колко разпръскваче смяташ да използваш и с какъв дебит.
Naskata - специалист
мда-за потъващите разпръсквачи е необходимо поне 2,5 бар-а, а за капковото-около 1,5.
аз бих го решил въпроса по следния начин-един (или повече, в зависимост от кръговете, което пък зависи от дебита и цолажа на тръбната разводка) електромагнитен клапан и още един (или повече) за капковото напояване, но с регулиране на налягането...
Примерно:
http://www.hunterindustries.com/resourc ... NT361w.pdf
romanpm - майстор
lyki написа:
Щом имаш помпата не вдявам за какво ти е напорен балон , той е нужен при хидрофорна инсталация където има по презумция не- постоянно потребление на моменти даже няма никакво през което пресостата да изключи при вдигане на необходимото налягане.
За какпковото напояване имаш постоянен дебит , а налягането се регулира със кран за рециркулация .
Малкия воден стълб ,ти дава по голям дебит на помпата което е чудесно при захранване на по голямо напоително поле.

Идеята ми е да не вися като паяк над мъркуча по няколко часа , водата е сондажна и я изпомпвам в резервоар с автоматично допълване откъдето да дърпа следващата .От помпата правя изводи за ръчно поливане ... , капково /малко е ~ 200 кв.м , с магнет вентили и седмичен часовник /, два броя разпръсквачи от тия дето се скриват долу с ъглов реглаж , мисля да подам и за тоалетни казанчета :) Днес я пробвах системата но така набързо и понагласено за да видя ефекта , работи много добре ако капковото се разминава по време с останалите то не работи нон стоп и дълги отсечки от време няма консуматор , аз правя тръбната разводка от Фи 32 на Фи 20 всички закопани на 60 см , помпата е руска много тиха 10-13 Куб. на час 18 м воден стълб намалих налягането на пресостата малко и си работи перфектно с част от тръбите които са затворени и пълни с въздух , но все пак включва начесто и затова мисля да монтирам 25 л разширителен съд гледах в Бриколаж 50+ лв , няма ли по-евтини уж криза , м.....:?
здравейте!имам 300л. разширителен хидрофорен съд .въпросът ми е каква помпа ще ми трябва за тази бутилка?
kozl - майстор
Помпата се подбира по напор и дебит, а не по обема на разширителния съд :wink:
koveslav - майстор
Neno Er написа:
LazarGanev написа:
Типът на помпата е най-добре да бъде като ТОЗИ - самозасмукваща.
Лазо,
Как да се разбира самозасмукваща? Означава ли това, че е без смукател? Защото тази като я гледам, няма от къде да се налива вода въпреки един затапен отвор.
И аз съм с хидрофор.Долу на входа на маркуча имам само една цедка против едри песъчинки.Клапан съм монтирал на самия вход на помпата.Идеята ми е да не се налага да обслужвам смукател и въобще смукателен водопровод по каквато и да е причина,защото са в двора на комшийте(някога беше общ двор,роднини).В един сондаж сме пуснали три смукателни маркуча и работят вече три хидрофора по 600W,като на всеки помпата си е в неговия двор.Водата в сондажа в момента е на 6,5м ниво под кота "0",обща дължина на смукателния ми водопровод е над 12м,защото имам доста дълга хоризонтална част(хидрофора е в един метален гараж в моя двор,а сондата както описах е далече).
Зимно време системата я източвам.Пролетно време подавам вода от водопровода и зареждам хидрофора на някакво налягане,после го пускам с леко отворен изходен кран на някоя дворна чешма(всичко по двора ми е вързано към него).За няколко минути се обезвъздушава сам,засмуква,дозарежда балона и изключва.Няма абсолютно никакви проблеми,самозасмукващата помпа е наистина самозасмукваща и работи спокойно без долен(само с горен)клапан и дълбочина на засмукване до 7м.Въпроса е единствено докато първоначално засмуква през празния смукателен водопровод,охлюва и да е пълен с вода,иначе на сухо ще повреди фибъра(уплътнението) и турбинката си.Скоро системата ми ще направи 10год. в този си вид,до сега не съм правил никакви ремонти по помпа балон и т.н. Само веднъж се повреди въпросния горен (стандартен водопроводен)клапан,вероятно китайски,защото пружината му се скапа.Пропускаше по малко обратно и при престой налягането в системата бързо падаше.Ремонта при такава схема естествено стана лесно и бързо,без да се налага да имам работа при сондажа.
Помпата и балона ми са италиански на Ebara.
  • 1
  • 2

Тема "каква помпа ми трябва" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: