• 1
  • 2
Всички въпроси за вилата.
stoycho.dadao - специалист
здравейте.от 1 година си имаме къща с двор и сега ще си правим озеленяване.оградил съм място около 200 кв.м. за да не влизат там кучетата да правят поразии.там ще има една площадка около 40кв.м. и останалото ще е трева и храсти.искам да направя напоителна система от тези с потъващите пръскалки.имам кладенец на около 15 метра от там с вода на 3 метра.въпроса ми е каква помпа да си взема.или хидрофор по добре.искам да направя и капково напояване за 80 плодни дръвчета.разбира се да не е на един кръг.давайте съвети за компромисен вариант качество/цена.предварително мерси.
LazarGanev - "Велик майстор"
Типът на помпата е най-добре да бъде като ТОЗИ - самозасмукваща. Ако ще захранва и къщата е добре да има и хидрофор, а ако ще е само за поливане - няма нужда. Мощността на помпата ще определите на място с търговеца според броя и вида на консуматорите, както и дебита на кладенеца. Не ти препоръчвам да купуваш от големите хипермаркети, а от вносител или дистрибутор, където ще получиш компетентен съвет и където после ще ходиш на сервиз. Колкото до марка - най-доброто естествено е Грундфос и Вило (и най-скъпо :) ), това, което съм ти показал е много добро качество на по-ниска цена.
Naskata - специалист
Според мен дори и само за поливане, ще си требе хидрофорна уредба-още повече, че ще има най-малко 2 кръга-един за капковото-за овошките и един за тревата, за които обаче оптималното налягане е различно, пък и като разход не е кой знай какво.
Обаче, за да не си чукаш после главата, не разчитай на кладенец на 3 метра-той много ще се влия от дъждове, снегове, суша, лесно ще се замърсява. Особено и ако е стар-не разчитай много. Направи си един истински сондаж и дърпай от дълбоките води-потопямема помпа, балон, пресостат и после можеш и термопомпа да сложиш, ако ти се прииска.
stoycho.dadao - специалист
мерси за бързите отговори.кладенеца е с вода на 3 метра но има воден стълб 2 метра и с бензинова помпа 2 цола работи на средните обороти без да свършва водата.като я увелича докрай свършва водата след 30 минути но това си е яка консумация.няма да я ползвам за къщата- само за напояване.мисля че е задължително да е хидрофор.горе долу някаква цена.
complast - специалист
Ходрофора е за битово ползване не за напояване.За капковото ще
ти трябва резервуар.Не може да вържеш маркучите на капковото към
помпата.
Naskata - специалист
complast написа:
Ходрофора е за битово ползване не за напояване.За капковото ще
ти трябва резервуар.Не може да вържеш маркучите на капковото към
помпата.
Защо ?
Слага един регулатор на налягането и готово или пък има такива клапани с регулиране на налягането. При мен е точно така. А резервоара за какво е-ако има вода в сондажа ?
Така си мисля аз де-мога и да греша...
complast - специалист
Наската,капковото напояване е по своята същност гравитачно.А ако
вържеш хидрофорна помпа към капковото,то помпата ще работи в режим:"пуск-стоп" на много кратки интервали а това не е монго добре.
Naskata - специалист
да-така е.
Но по-голям балон ще увеличи интервалите на работа и почивка. Отделно за по-добрите потопяеми помпи има опция "плавен пуск", така се избягва старото добре познато поскачане на тръбите...
Neno Er - специалист
LazarGanev написа:
Типът на помпата е най-добре да бъде като ТОЗИ - самозасмукваща.
Лазо,
Как да се разбира самозасмукваща? Означава ли това, че е без смукател? Защото тази като я гледам, няма от къде да се налива вода въпреки един затапен отвор.
LazarGanev - "Велик майстор"
Не, че е без смукател, ами това голямото прасе (ежектор) е пълно с вода и ако се случи да засмуче въздух, после сама се обезвъздушава, а не чака човешка намеса като старите Вида (не знам новите как са). Пълни се с вода само при първоначално пускане през изхода .
  • 1
  • 2

Тема "каква помпа ми трябва" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: