• 1
  • 2
Всички въпроси за вилата.
Pavel - напреднал
Зад вилата ми в балкана намерих изворна вода, която бих искал да хвана за битови нужди. Питам тук знаещите и можещите как да отлея бетона за каптажа. Притеснявам се от това събиращата се вода да не го отмие и аз за халост да съм мъкнел цимент и пясък по баира. Интересува ме и как да направя капака му (според мен трябва да са два) така, че да може извора да се почиства при нужда.
lyki - специалист
Може и без да отливаш бетон. На мери една етернитова тръба с по голям диаметър,мисля че има и пласмасови такива 300-400 или 500 мм.
Можеш и с грвни за кладенец2-3 една върху друга да закопаеш зависи от дебита на извора .
Ето така би изглеждало в общ план
Изображение
Последна промяна от lyki на ср юли 08, 2009 2:58 pm, променено общо 1 път.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
http://images.google.bg/images?hl=bg&q= ... a=N&tab=wi
Това първо. И второ, питаш как да работиш насред реката. Ми с кесон!
Шегичка. Правиш каптажа и отвеждаш водата до него или отвеждаш водата от мястото, правиш каптажа и му я връщаш.
Няма ли местен майстор на чешми, да ти помага?
Pavel - напреднал
Благодаря за отговора, но не ми се иска да използвам етернит.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Ми не ползвай! Като схванеш принципа, сега поне материали много!
Темата е старичка, но полезна. За да не пускам нова - търся съвет и помощ от знаещите:
Над горски каптаж (по-скоро нещо като утайник с преливник около 1х1х1 м., от който водата стига до общ резервоар) се появи ново изворче на повърхността.
:? Въпросът е как се прави дренаж ли, каптаж ли в района на изворчето до вкарване в тръба - оттам ще я закарам в цитирания утайник на около 20 метра по-ниска)? Ще съм благодарен и на снимков материал! :idea:
Изворчето е в основата на старо буково дърво, изкопало си е локвичка от която сега изтича в дерето...
Предварително благодаря на отзовалите се!
tinalex - специалист
Изчакай малко да спре да вали,да не се окаже излишен труд.
tinalex написа:
Изчакай малко да спре да вали,да не се окаже излишен труд.
По-добре малко труд на вятъра, отколкото без вода... То вярно, че хората плачат от тези дъждове, ама при мен водата е кът - Ихтиманска Средна гора. Така че - очаквам инфо...
Не става въпрос за бетонен каптаж, каквито са цитирани по темата - само за "улавяне" в тръба, която да отиде в наличния каптаж по-ниско.
Дотук събрах съвети - да поизчистя (изкопая) изворчето, но не много дълбоко - ако "пробия" глинестата почва можело да тръгне надолу...
после чакъл - дренажна тръба - чакъл - геотекстил и зариване отгоре (пак чакъл?)
Нещо друго?
(От дренажната тръба ще влезе в "нормална" - около ф40~50 и оттам - в утайника)
докера - специалист
Не съм специалист , но диаметъра на тази тръба май е много малък - при увеличаване на дебита може да се затлачи каптажа ....
Според мен постави по-широка тръба :wink:
  • 1
  • 2

Тема "Как се прави каптаж?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: