Всички въпроси за вилата.
gkaraivanov - специалист
Здравейте, моля за разрешаването на една дилема пред която сме се изправили цялото семейство!
Решихме дворът във вилата да го направим с камък в частност мястото където влиза колата.Закупихме камъкът от с.Камилски дол близо до Ивайловград в изтучните родопи.Камъкът е с дебелина 4-5 сантиметра тъмен на цвят,тъй като преценихме че за земя трябва да е дебел.Мястото където го наредихме беще застлано с филц доста дебел слой който е слаган преди около 10г.(слегнал е)Върху филца сложихме с ситен пясък покривка 2-3 см. и после наредихме плочите като ги нивелирахме и добре попълнихме с пясък да не мърдат.Въпросът ми е следният:
Трябва ли да цементираме фугите, с каква смес,защото сега когата вкарваме колата някои от плочите си мърдат ама леко няма как,упасенията ми идват от това че ако ги циментираме да не би колота да разчупи цимента по фугите защото отдолу нямя бетон пък има филц???А пък и плочите са си доста дебели и улегнали.
Моля за компетентни или изпитани мнения
Благодаря на всички!
crez - майстор
Сух филц е подвижна основа на плочки е грешка,винаги ще има движение, так че по мое мнение не замазвай фугите ще се отворят пак.
Камъка бе хубаво да се нареди на полусух циметно-пясъчен разтвор или върху здрава почва с не големи тревни фуги т.н еконастилка.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Не цимнетирайте. Дигнете камъните и насипете повечко ситен пясък. Имайте предвид, че песъкът ще навлезе между филца, та си трябва доста дебел слой. като наредите камъните, насипете пясък отгоре му. за месец-два, ако вали достатъчно, ще попълни фугите. Ако случайно се получи голямо хлътване (догодина), тогава ще подпълните.
Би трябвало да се получи от първия пъ (вашият Първи не се брои :wink: ), защото основата е равна и добре трамбована.
Да ви пратя ли семенца от калдаръмче? :roll:
emil_v r - майстор
Като раздигаш плочите вземи под наем скачаща трамбовка .
Така както идеално ти е улегнало , ще видиш че трамбовката ще набие
филца още 5-10см ! .
Тогава -пясък второ трамбоване , подравняване , редене .

Съжалявам , но може би има нужда от дренаж , не знам.
Фугите не с чист пясък , понеже дъжда го измива , особено при наклон , а нещо като ситна мозайка , каквото намериш .
Така го правим по обектите задължително открайвреме.
И пак пропада :evil:

Ако искаш ще ти кажа как го правим в Германия , 10 пъти е по- скъпо ,
но изкарва по 300г.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Тихо бре. Аз му рекох как се прави калдъръм ма не у Германия, ми у балканските села, едно време. И не пропада. Та нема да го прави както у германско и да му пропада.
escutcheon - специалист
emil_v r написа:

Ако искаш ще ти кажа как го правим в Германия , 10 пъти е по- скъпо ,
но изкарва по 300г.
Аз искам - кажи :-D
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Лейш плоча с основи и арматура .... :wink:
gkaraivanov - специалист
След като е поставен филца са минали около 13-15 г.за такъв период поне аз мисля че е трамбован достатъчно тъй като и кола сме вкарвали там и е станал почти като бетон с мотика исключително трудно се стържат само отделни камъчета НЕЗНАМ ТОВА Е МОЕ МНЕНИЕ? :? ,а преди да поставим плочите поставихме лясък както писах 3-4 см. дебелина и фугите запълнихме догоре с пясък да сляга!Сега си мисля че идеята с мозайката е перфектна.Много благодаря на всични :o Месля сега да изровя пясъкът от фугите да паставя семена на райграс и да ги запълня с мозайка.Така да е тази зима да разбера ще има ли слягане на почвата и плочите ще мръднат ли пак и с райграса и мозайката ще стане красиво!
Благодаря много ми помагате страхотен форум!

Тема "Поставяне на камък в/у земя" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: