• 1
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • 41
Всички въпроси за вилата.
bulhomes2 - майстор
Какъвто ми попадне. Не съм им гледал марките.

За източването. Прави се за вкопани басейни.

Първо - защото земята около изкопа натиска стените на басейна и ако няма вода да противодейства - шанса да се спукат стените е голям. Моето басейнче е временно (от 10 години) и е малко вкопано - около 60-70 см. Тъй като уж щеше да е временно не лях бетонни стени, а ги иззидах с тухли (басейнчето е с ламаринен борд и фолио). Между тухлите и ламарината вградих 2 см XPS за топлоизолация. Тъй като зимата го източваме и разглобяваме, през годините земята около него леко полеко си го "превзема". Въпреки, че има лята циментова пътека отгоре. Вече няма място за XPS-а, тухлите са се поразпаднали и даже се налага да чупим някоя, когато го сглобяваме напролет. Това го обяснявах за да покажа, че наистина има тоя стремеж на земята да заеме празното място. Е, ако е копан в скала може и да не се изтача.

Второ - подпочвени води. Теглото на стените на басейна е по-малко от теглото на водата, който измества, ако е потопен изцяло във вода. Тоест би плувал, ако е в морето. Не съм виждал, но съм чувал за изплували от земята басейни, които са били източвани зимата.

Предполагам знаете, но е често срещана грешка, та ще обясня пак. Зимата горния слой на водата в басейна замръзва. Леда е с по-висок обем от водата и в резултат на това натиска стените на басейна. Ако не се вземат мерки, това би довело до изкъртени плочки или нарушени покрития. Най-разпространената мярка е пластмасови шишета, пълни с малко пясък (колкото да потънат до очакваната дебелина на леда), навързани в ивица до стените на басейна. Те поемат разширението на леда и предпазват стените. Често срещаната грешка е да се пълнят не с пясък, а с вода. В тоя случай и водата в тях замръзва и ползата от шишетата е никаква.
M.Yankov - специалист
Привет на всички.
Започнах изграждане на монолитен басейн 7 х 4м ок. 40м3
Чета и събирам информация от няколко месеца и за всяка стъпка има разминавания.

Ето на какъв план се спрях. Моля ако пропускам нещо да ме поправите!

Изкопни работи.
За дъното:
Едра фракция
Найлон
Подложен бетон 8-10см

За стените: (едностранен кофраж)
Към пръста хидроизолационна мембрана
Първи ред армировка по стени и дъно. (15х15 за дъно и 20х20 за стените)
Полагане на тръби, дюзи, сифон и т.н.
Втори ред армировка.
Допълнителни Г-образни 30х30 парчта за подсилване по ъглите при горната армираща мрежа.
П-образни парчета за подсилване на горния профил на стените
(допълнителните елементи през квадрат)

Изливане дъно.
20см бетон B25 водонепропусклив
Полагане водонабъбваща лента при спойката дъно-стена

Изливане стени
20см бетон B25 водонепропусклив (задължително вибратор)

Декофриране.
Измиване и почистване.
Хидроизолационни подложки около тръби дюзи и т.н. и Хидроизолационна лента по всички ъгли.
Дълбокопроникващ грунд.
Нанасяне на еластична хидроизолация (2-3 слоя)
Еластично лепило и полагане на стъклокерамика.
Фугиране с епоксидна фугираща смес.

п.с. Филтъра и помпата, които купих са с капацитет 12м3/ч (за 3,5ч ще превърта водата)
През какви интервали и по колко е оптимално да работи системата?


Пропускам ли нещо :?
  • 1
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • 41

Тема "Басейн" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: