Всички въпроси за вилата.
shagrath73 - напреднал
Това е дядовата ми къща, с доста голямо дворно място - 2,5 декара. Допреди една година в двора не можеше да се влезе - целият бе обрасъл със всякакви храсталаци, саморасли дървета и лапад, ама играха резачката и ножиците. Сега изчаквам да порасне малко повече тревата, и да кося. Отделил съм и място около къщата, засято с декоративни растения, и планирам да направя място с райграс. Останалата част ще бъде овощна градина, и около 20 овощни дървета вече има засадени. С нетърпение чакам почивните дни, защото има работа ца целокупния китайски народ.

Изображение

Изображение

Изображение
Делян - специалист
Уха, за тоя големия двор ще ти трябва голяма мотика :lol: Но ще стане хубаво.
n.nikoloff - специалист
Големия двор си е голяма работа! Успех!
sasooooooooo - "специалист"
успех в начинанието. :) Ще помагаме с каквото можем.
shagrath73 - напреднал
Мерси, мерси ! Аз пък ще имам много питания. Засега водя преговори с едни майстори за изграждане на малък участък от оградата до входната врата - четири метра е, а междувременно ми докараха едър пясък. Изчаквам още малко да порасне тревата, и започвам с косачката, а дотогава ми останаха за вадене от земята още около 20 - 30 пънове и кютуци. Много е трудоемко. От другата седмица започвам да ремонтирам оградата със съседното дворно място - цялата е паднала, и смятам да я направя с бетонирани в земята бетонови колове и бодлива тел. И в тая връзка ме интересува на какво разстояние се поставят колчетата, и как става изпъването на бодливата тел. Моля, споделете опита си!
crez - майстор
Браво, сягай се за много работа. :2thumbs:
schuldiner - майстор
Сигурен ли си, че точно с бодлива тел искаш да ти е оградата? Почти никаква защита от крадци и скитащи гадинки, но пък доволно грозно... Ама я да опитам да помогна:

Трактат за телена ограда с бетонни колове
Колкото по-опъната е телта, толкова по-лесно се прескача (като стълбичка става до коловете). Но ако не е обтегната в ниското, лесно се промъква човек между редовете. Иначе обтягането е ясно - с лост през кола, а привързването с тел е веднъж осукано през бодливата и чак тогава към коловете. Това го правят двама - единият обтяга, другият привързва - виждал си как се връзва кофраж. Задължително почваш от ниските телове, защото инак колкото и здраво да си бетонирал коловете, ще се наклонят от напъването, а може и да се счупят заради дългото рамо и слабата им армировка. Минималното вкопаване е около 40 см (зависи от почвата) на разстояние 2,5-3 м един от друг. Ако искаш повече сигурност, най-горните два реда тел ги пусни върху дървени удължения на коловете. Правят се от бичмета 5х5 см, зарязани наполовина в основата, за да издържат товар не по-голям от 40-50 кг (дълбочината на това зарязване го установяваш опитно и зарязваш чак след като си опънал телта).
Ако все пак решиш да е обикновена оградна мрежа, принципът е същият - същото вкопаване, същото разстояние и пак опъваш отдолу нагоре за привързването. Т.е. за да не се килнат колците, първо вързваш на първия долу, в средата и горе, на втория долу и в средата, на третия само долу. Връщаш се на втория и връзваш горе, на третия в средата, на четвъртия само долу и т.н. Ако са ти повече на брой превръзките, правиш повече тигели напред-назад - това е начинът, иначе мрежата се усуква, а коловете тръгват! Това с бичметата можеш да го направиш и над мрежа.
Укрепването напречно на оградата е отделен въпрос. Примерно, всеки трети кол се подпира отвътре на 2/3 от височината под 45 градуса с друг кол. Ама това едва ли ти е необходимо за комшулук...

ПП Няма да се разсърдя някой да допълни или поправи - все пак повече огради съм разрушил, отколкото изградил.
shagrath73 - напреднал
Благодаря за отговорите! Мисля да се спра на третия вариант - с подпирането с колове, по - сигурно е.
wpw - специалист
Искам само да допълня, че опъването на мрежа е по-лесно и удачно да става с вилата. Едно, че "хваща" няколко квадратчета и така по-издържа на изкривавания и второ, че има извивка на шиповете, което позволява по-лесното опъване. Поне аз така съм го правил. Иначе браво на колегата shuldiner за траката. =D>
Успех.

Тема "Ами хайде и аз да покажа какво стягам в момента" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: