• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 19
Всички въпроси за вилата.
Andisi - специалист
kborisov написа:
Не е въпроса да се спести нещо, а до физическа възможност:
- имам 52 съботи и недели годишно, а в половината е зима или вали дъжд, в някои съм зает - остават ми 30-тина дни на година за работа;
- техника стига на 100 м. от "обекта", после само с ръчна количка (1 кубик бетон ми е 3 дена доставка на материали и 1 ден отливане);
- нямам бърза работа и не ща да се занимавам с "майстори".
Все пак не искам да е паянтово и ще гледам да направя каквото трябва за да е достатъчно здраво, но без излишъци :)
Част от постройката (около 60 см.) ще легне на стара плоча и може да има движение между двете - това също ми е проблем.
Ако реша да правя колони - как да ги свържа с основата, че вече отлях плочата отдолу?
Вярвай ми разбирам те, и аз съм горе-долу на същото дередже сам ремонтирам цяла къща и когато могат идват и някой друг роднина и приятели, рядко повече от 4 човека. При мен не беше чак на 100 метра, но катерихме стълбите на къщата с кофите с бетон, та не е много по-леко.

Както е казал колегата над мен, може да пробиеш дупки в новата плоча пълниш с епоксидна смола дупките и слагаш арматурата за колоните. Най-вероятно ще си с 4 колони, но и 6 да сложиш няма да отиде много време, най-вече е проблем ако няма кой да ти помогне за бетона. Ако намериш още 2 човека, може да ти го докарат и с бетоновоз ако има наблизо и ще стане по-бързо и лесно. Ако няма кой да ти помага дебни за бетонобъркача и пак за 2 съботи и недели ще ги налееш. По-голям проблем ще е втората плоча според мен, хем е високо, хем не е малко бетона.
kborisov - специалист
Ако направя колоните 20х20 см. достатъчно ли е?
Знам че не се използват тухлите за кофраж, но чак толкова ли е лошо?
Ще излезе по 2 бъркала на колона И ще спестя откъм тухли :)
Ето тава ми е бъркалото - около 60 литра бетон наведнъж:
Прикачен файл:
Barkachka.jpg
шоп - майстор
Можеш да имаш ъглови или средни колони като от двете страни зидарията ти служи за кофраж.
kborisov - специалист
Тухлите и колоните явно ще останат за догодина.
Реших да приключа с основата засега. 4 дена работа за 4 квадрата бетон :)
Прикачен файл:
Osnova2.jpg
Andisi - специалист
Така е като работиш сам става по-бавно, но според мен по-добре. Добре си го решил, много често хората бързат да свършат нещо и после го преправят. Докато чакаш, често ти идват нови идеи и накрая може да стане по-добре, отколкото ако бързаш да го направиш. Добре си се справил.
kborisov - специалист
Излях още 3 метра от плочата и с това приключвам сезона. Напролет пак :)
Нещо ме обработват да ползвам термопанели вместо тухли. Имам цяла зима да мисля.
kborisov - специалист
Открихме сезона :)
Примъкнах баластрата за остатъка от плочата и поръчах керамични блокове Поротерм 12.
Още не съм решил дали ще е с колони или хоризонтални бетонни пояси през няколко реда. Ще пробвам да видя кое ще ми е по-лесно.
Знам, че е тънка стената, но все пак е просто лятна баня 2х2 метра. А дебели зидове ми изяждат много място.
Прикачен файл:
Balastra.jpg
kborisov - специалист
Два месеца дъжд. Известно време се занимавах с портата, че старта съвсем се разпада.
Прикачен файл:
PortaKofrazh.jpg
Примъкнах и тухлите поротерм 12. Много са крехки. Още от завода си има пукнатини, а от транспорта 10% си заминаха.
Изобщо качеството не е като по рекламите. Явно ще правя колони.
Имам въпроси:
1. Колоните: Голям проблем ли е, ако ги излея на два пъти, с прекъсване по средата?
2. Защита на тухлите: Едва ли ще приключа тази година. Явно не трябва да се оставят зимата незащитени. Гледам по клиповете мажат с баданарката "parge coat". Това ще свърши ли работа за презимуване? Как се нарича у нас?
3. Влагоизолация: Гледам, че под тухлите слагат битумна лента против капилярна влага. Трябва ли? На бетона съм слагал добавка за водоплътност.
kborisov - специалист
За 3 часа, 750 литра бетон. Много е важно да е подготвено всичко на една ръка разстояние.
Прикачен файл:
IMG_beton1.jpg
Още се чудя дали да слагам някаква влагоизолация под първия ред тухли?
kborisov - специалист
Отлях цялата плоча. Получи се площадка 9 на 3.70. За камината и пещта ще има отделна площадка извън този размер.
Под леглото на тухлите ще намажа с водно стъкло против капилярна влага.
Ако някой има възражения да казва сега, че в събота го почвам :)
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 19

Тема "Пристройка (Барбекю с пещ и баня)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: