• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 19
Всички въпроси за вилата.
NeoBoss - специалист
kborisov написа:
Забравих да спомена че изчетох почти всичко, което ми се стори подобно, написано в този форум и на други места, но на твоята тема merakliq, не бях попадал - благодаря.
Пещта мисля да си бъде така (поне горе-долу) подробностите ще решавам на място. отворът е към камината - за да ползва същия комин.
Виждал съм два варианта - с отделна дупка към комина над отворана пещта, и такива при които явно дима си излиза през отвора на пещта, струва ми се, че не е необходим отделен отвор?
За мертеците - четох че има и по 5 метра, може и да не ги режа а да пусна по-големи стрехи?

съветвам те да не правиш така гурната ще ти е истинско мъчение чистенето слагането ваденето на нещо, най вече чистенето де , незнам дали си правил във фурна агне аама неможеш да стоиш на 2 сантима от входа като е напалена.
alekghe - специалист
kborisov написа:
Да, сетих се - затова е едноскатен, искам да излезе над другия, иначе ще стане сложно. След време смятам да подменя другия и тогава ще направя както трябва връзката м/у двата.
Пак за "колони и пояс" - ясно че по-добре да има, ама не може ли без тях? Или поне без колони? В центъра на София има стари 2 и 3 етажни къщи строени без колони (поне така пише по вестниците)
Ако сложа само пояс отгоре?
Здравей.Изчетох какво ти предлагат колегите и сега е мой ред да ти предложа нещо.Относно колоните, може и без тях.Старите къщи са строени с единични тухли с така наречената превръзка на ъглите,като единият ред се зида в едната посока, а другият ред е в другата(разбирай в единият тухлите са по дължината на реда,а в другият са перпендикулярно)става въпрос за зидове с дебелина 25 см и нагоре.Все още колеги проектират сгради с носещи стени от единични тухли и дори противоземетръсни шайби от ед.тухли.Ако зида ти е от ед.тухли трябва да е поне 25 см. и отгоре спокойно може да си сложиш стоманобетонов пояс - армиран и в него да оставиш чакащи железа за прихващане на дървената столицата на която ще легнат ребрата от покрива.в момента на пазара има дървени греди с дължина до 8 м. и различно сечение,но са доста скъпи.за да нямаш проблеми с дървото във времето не е лошо да помислиш за греди от тройнолепена дървесина,където проблема с изметването и напукването е решен.При тях дължината може да дотигне 10 и повече метра.За стената може да използваш и готови блокчета с размер 12 или 15 см. ширина,вис.25 см. и дължина 50 см.Цената им е около левче бройката,вътре са кухи и позволяват напълване с бетон на отделните клетки,така,че да действат като колонки.Отделно в каталозите има и малко по широки с размер 25/25/25 см. който са специално за колони.При всичките варианти обаче трябва да имаш здрава основа под стените.Има на пазара един материал,който се нарича"Драгон Борд" и представлява плоскости подобни на гипсокартон но с тази разлика,че не им влияе вода и огън.С тях може да направиш всички стени ,както се изграждат преградни стени от гипскартон,като има опция при която се изгражда стена от плоскости отвътре и от вън и се пълни с пенобетон.Успех!
kborisov - специалист
Простете невежеството ми, но 25 см. ми се вижда много? От итонг строят чудеса с по 15см без колони? Аз предпочитам единични тухли заради външния вид, мисля само да ги фугирам и да ги оставя така.
Все пак, ако направя колона от тухли в левия край? Бетонна колона ще трябва да я обличам с нещо, иначе ще стои ужасно. Според мен в дясно си е достатъчно стабилно и така? Освен това камината мисля да я вграждам в зида (пак си е опора). Може да спретна и един шкаф до нея с бетонен плот, и той вграден в стената, а отгоре по ръба пояс? Виждал съм тоалетна от един ред тухли с плоча отгоре, на 30-тина и отгоре години и не е мръднала?
Не смятам да използвам никакви модерни плоскости. Може отвън да направя някаква изолация, където трябва само. Това ще помогне при връзката с бунгалото, но никакви картони отвътре.













/
merakliq - специалист
Щом като искаш да оставиш видима зидарията, няма какво повече да му мислиш - единичка тухла, 25 см зид с превръзка на ъгъла, както ти обясни колегата по - горе. Схеми за реденето можеш да намериш и тук във форума. Така че варианта с чудесата от Итонг отпада. Ако имаш бетонна колона и пояс никакъв не е проблема да я облицоваш с някакъв камък.
alekghe - специалист
Ето ти нещо и от мен!
Изображение

Изображение

Изображение
a_stefanov - напреднал
ppeettiioo написа:
Виж нещо и от мен
Много е хубаво! От какво е направен плота на кухнята и как е през зимата? Няма ли проблеми от влагата?
kborisov - специалист
Темата брадяса, и аз покрай нея. Оказа се, че не е толкова просто :)
Горе долу по един проект на година. Работя сам и всички материали се носят на ръка, а през отпуската си почивам, но може да се каже, че съм напреднал :)
- има вода (резервоар и тръбопровод);
- трябваше подпорна стена, че иначе може да се свлече в дерето - 13 метра на 80 см.
- трябвало и канализация ...
- няколко кубика чакъл, които никой не ще да докара, като чуе че не съм на 5-те кьошета и т.н.
Почти съм стигнал до леенето на бетона за основата, а до покрива е далече.
Стената - не подпира кой знае колко. Почвата е песъчлива и няма склонност да се свлича. Отгоре ще има 20см пояс да я придържа:
Прикачен файл:
NavesPodpora.jpg
И канализацията:
Прикачен файл:
NavesTraba.jpg
Прикачен файл:
NavesTraba2.jpg
Прикачен файл:
NavesTraba3.jpg
И няколко въпроса:
Имам проблем с баластрата - това което са ми докарали е доста ситно, по-скоро пясък. Разбирам че трябва повече цимент, но колко повече? Смятал съм по 415 кг на кубик баластра, дали е достатъчно?
Дали да се опитвам да свържа новата плоча със старата? Ако тръгне да се размества едва ли ще я задържи нещо? Дупки с анкерни болтове дали има смисъл? Не ми се кърти много.
p.v.x - майстор
Колега , тази подпорна стена , малко ме притеснява. Със циментови блокчета...Дано си заложил арматура между редовете. :rock:

Прикачен файл

NavesPodpora.jpg
NavesPodpora.jpg (36.59 KиБ) Видяна 5548 пъти
kborisov - специалист
Стената: Има желязо. Няма кухо, всичко е запълнено с бетон. През метър има набити винкели в земята. Лежи на пясък и зад нея има дренажна тръба увита в гео-текстил. В долната част през метър има тръбички, да се цеди влагата (ако има влага). Има и наклон навътре.
Тогава бърках бетона на ръка и нямаше как да я отлея цялата, затова е с блокчета. А те блокчетата се оказаха много крехки, ама аз де да знам. На практика съм ги използвал за кофраж. После смятам отгоре до стената да го затворя с плочник, за да не влиза вода зад нея.
Сега купих бетонобъркачка, ако падне следващия път ще я правя само с бетон :-D
kborisov - специалист
Заради дъждовете изоставам. Много влага. Два месеца не съм свършил нищо.
Вчера успях да залея пояса:
Прикачен файл:
IMAG3631.jpg
Изчетох всичко за бетона :)
Бетонобъркачката ми е 160 литра - промоционална Ферос. При сглобяването се наложи да натъмънявам блокировката, но други забележки нямам. Добре е че мотора се сваля лесно и си го прибирам.
Баластрата, която ползвам, е доста ситна - до 5-6 мм, по едри камъчета са рядкост, затова увеличих цимента.
На едно бъркало слагам по една торба от 25 кг. и към 60 литра баластра + малко добавка за водоплътност и малко фибри.
Излиза една количка РК-1 пълна до ръба - около 0.06 м. куб. Повече не може, но става доста бързо ако материалите са наблизо.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 19

Тема "Пристройка (Барбекю с пещ и баня)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: