Всички въпроси за вилата.
nobreak - специалист
Здравейте. Четох доста теми във форума, но реших все пак да искам съвет. Реших да си правя септична яма от бетон, т.е. изгребана. До сега съм поръчвал гортов бетон, но там мястото е такова, че няма как да е готов. Разполагам с бетонобъркачка 180 л, баластра ( така му викат тук пясък и речен камък различен размер смесено ). В каква пропорция да го бъркам с цимента? Доколкото сме го правили преди имам спомен на една количка 60 литра някъде 2/3 чувал цимент 25 кг и вода. Ямата е около 2.40 на 2.50 дълбока. Арматурата ясно, само пропорцията ме интересува. Благодаря!
MamaMy - майстор
Мислех да помогна, но не искам да стимулирам мързела. Форума има търсачка.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
ср апр 10, 2024 3:09 pmMamaMy написа:
Мислех да помогна, но не искам да стимулирам мързела. Форума има търсачка.
+1
Бако_Патъра - напреднал
Цимент пясък чакъл 1-2-3 и по-малко вода.
Vlad76 - специалист
И в нашия край се работи с баластра .От 2017 до сега съм забъркал и излял над 15 кубика . Бетонобъркачката е 200л.Пропорцията е 1/3 или 1/4 1 торба цимент (50кг) -3 или 4 ръчни колички баластра.Една количка се равнява на около 17 лопати.С пропорция 1/3 съм направил стълбище,колони, плоча на стълбището и тераса, с 1/4 съм бетонирал 30 кв двор и повдигане на подпорни стени.Една торба цимент 25 кг я забърквам на един път с 26(34) лопати баластра
като първо пълня около 10-15 л вода в бетонобъркачката след това слагам 10 лопати баластра след което изсипвам торбата цимент на два пъти (за по-добро разбиване на цимента) и добавям останалото количество баластра, добавям още вода (по-малко) докато сместа ми хареса и оставям за около 2-3 минути да се разбърква хубаво.
Освен това трябва да има и студена бира :partyman:
speka_rs - майстор
За твоята бъркачка и ако искаш да е по-здрав бетона аз бих разбъркал торба цимент 25 кг с 26-28 лопати баластра ( 1 към 3.5) ще дойде.

п.с. Аз ползвам 200 л и 1 към 4 ми е 25 кг цимент 2 колички баластра ( 32 лопати)
nobreak - специалист
ср апр 10, 2024 3:09 pmMamaMy написа:
Мислех да помогна, но не искам да стимулирам мързела. Форума има търсачка.
Не е точно така. Изчетох няколко теми,но рецептите се дават предимно на пясък и филц, а аз имам т.н. при нас баластра и исках някой, който има опит да сподели... Не мислех, че е нещо толкова лошо, че чак да намесваме мързела. Иначе благодаря на включилите се за споделения опит. Наистина много помагате.

п.с. Една лопата за 3 литра ли се смята?
MamaMy - майстор
Баластрата е основна непреработена суровина, но няма стандарт за нея. Тя излиза с най-различни пропорции между отделните фракции. От тук и точни рецепти няма как да има. Не знаем какво са ти докарали. Едно време и на село бъркаха селските "майстори" направо баластрата, но дядо ми ги изгони. Той си беше табетлия и не се срамуваше да си го направи сам като не му харесва другите как го правят. Взе една пружина от легло, подпря я с две летви под наклон и газ с лопатата. Хвърля високо и докато се свлече до долу се е пресяло. После едрото го прекарва през рабицова мрежа и отделя накрая най-едрите камъни през оградна мрежа с квадрати. Дори ползваше за тази цел портата на кокошките. Сега вече спазваше рецепта. Големите камъни също се използваха, но основно в буто-бетон за основи и подпорни стени.
PIP - майстор
ср апр 10, 2024 7:08 pmnobreak написа:
ср апр 10, 2024 3:09 pmMamaMy написа:
Мислех да помогна, но не искам да стимулирам мързела. Форума има търсачка.
Не е точно така. Изчетох няколко теми,но рецептите се дават предимно на пясък и филц, а аз имам т.н. при нас баластра и исках някой, който има опит да сподели... Не мислех, че е нещо толкова лошо, че чак да намесваме мързела. Иначе благодаря на включилите се за споделения опит. Наистина много помагате.

п.с. Една лопата за 3 литра ли се смята?
Толкова ли ти е трудно да напълниш три кофи с баластра и една кофа с цимент и да си направиш сметка половин торба цимент колко лопати баластра е за 3х1. Не ти трябват литри и килограми при работа с подобни инертни материали, това само при нас се ползва, и какво става когато пясъка е вир вода.
MamaMy - майстор
Не, не ги мързи колегите, само не им се занимава. А и защо да се потят като може на готово? Ако иде някой да помогне и да го свърши още по-добре.

Тема "Пропорции за бетон" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: