• 1
  • 2
Всички въпроси за вилата.
masteradmin - майстор
Мисля на пролет да построя една вила и да заснема всичко стъпка по стъпка. Само че като се замилих май първата стъпка е архитект. Някой да има някаква идея как да мина най-тънко за архитектурен план ? И виобще колко ще ми струва да стигна до разрешителното за първа копка ?
masteradmin - майстор
Абе толкова много хора има с вили ! Кажете от къде сте взели строитлните планове ????
emil_v r - майстор
Малко ни е страх,но шти кажа ,въпреки че много ма триеш. Ще попаднеш на една верига където трябва да откриеш проектант свързан с г. арх. Има мн. които имитират това. След това плащаи колкото струва :idea: на два пъти . втората част кат видиш червения печат.
Rumpi Teslata - напреднал
Защо Ви е вила? Само главоболия. То са треви, то са дървета, някой имат и кошери. Не Ви ли стига да живиете в голимя град администраторе.
Сега малко по сериозно за Вашето питане.
Вариант 1 - строите незаконно не Ви го препорчвам. Следващата амнистия за незаконни строежи е далече, а това води до принудително събаряне. За целта по добре погледнете към вариант 2.
Вариант 2 - отивате в общината където Ви е парцелът, в приемното време на архитекта и го питате право в очите да Ви даде човек за тази работа. 99% съпругата му е също архитект, правоспособен и работеща между другото. Стискате ръце на нукаква котировка парична и оттам нататък той гони. Ако не достигнете до котировка по добре отиди на вариант 1.
-----------------------------
Сега малко за законовият начин. Според нормативните документи е редно да сключите догово с провоспособен архитект член на камарата, който с комплект от специалисти също с печати в ръка ще изготвят проекта. Изваждате си виза за проектиране от общината, съгласувате я с месното ВиК и електроснабдително дружество (За БТК и газификация не говорим) и тогава с някаква идея отивате при архитект. Изготвяте проекта поне в работна фаза и отскачате ВиК и електроснабдителното дружество. До общината отивате една след като двете дружества са ви одобрили проекта. В деловодството срещу такса (варира в различните общини) подавате 3 комплекта заедно с оригиналната виза, копие от нотариален акт. В рамките на 1 месец е нормално да сте попаднали на експертен съвет и да Ви излезне строителното разрешение.

Пречки които ще срешнете по пътя
- некадърен архитект - изготвя Ви причудлива къща която след това струва скъпо и тече като лейка
- бюрокрадия - която някоклко пъти е вписвана в книгата на Гинес
- много на брой доброжелатели които Ви казват че това не е така както казват

Какво трабва да си подготвите?
- хапчета - Валидол
- около 2000 лева с ДДС - небелязяни в дребни бакноти

Я пак се замислете дали Ви е нежна тази ВИЛА?!?!?!?!
Стефан - майстор
Rumpi Teslata написа:
Защо Ви е вила? Само главоболия. То са треви, то са дървета, някой имат и кошери.
Я пак се замислете дали Ви е нежна тази ВИЛА?!?!?!?!
Пълни глупости, Ръмпи!
Мастер, не се оставяй на манипулации! Смело!
Тани - модератор
Админе , докъде стигна с идеята за вила?
masteradmin - майстор
Направих някой сметки и изчислих че ако купя съседния парцел заедно с 3-етажна къща ще ми излезе по- евтино. От друга страна ми се иска да я направя тая вила и да снимам всичките етапи стъпка по стъпка и сега съм се умислил та знаели се.
Стефан - майстор
И аз като мастера сериозно се бях замислил да строя. Притежаваме парцел от половин декар на прекрасно място, точно в подножието на Родопите. На 8 км от центъра на Пловдив.

След множество направени скици достигнах до вариант за малка къщичка от 35 кв.м. С гараж отстрани 28 кв.м. И с полуподземен етаж под тях от 53 кв.м. Отворих доста сайтове за сглобяеми къщички.
Но всичко си остана само една мечта!!!!

Отказах се не само по финансови причини. След като посетих фирма Явор в Асеновград, и ми казаха с много любезен тон, че тая 35 кв.м. къщичка ще ми струва в груб строеж 22000 лв. без основите, казах "Благодаря", и си тръгнах. В същия момент в съседния парцел фирма от Брацигово изграждаше подобна сглобяема къща. Не съм питал за цената, но като видях в какво се състои изграждането, съвсем се отказах. Никога няма да си построя подобна ГИПСОВА къща!!! Това бунгало би свършило много добра работа за почивка, за вила, но не и за жилище. Кой каквото и да казва, за сега това е моето мнение. Може хамериканците да живеят в такова, но това си е тяхно решение и стил.
Тани - модератор
Стефане , връщам си думите назад!

Явно не те познавам толкова добре колкото Емералд. Определено си консервативен! Или другия вариант е да нямаш необходимата информация, за да си така скептичен към гипсокартона.Моля те прочети ТОЗИ ЛИНК и ми кажи още ли мислиш така? Ти си инженер и определено разбираш от цифри повече от мен. Може и да бъркам , но според мен тези "цифрички" са недостижими при традиционното(българско традиционно) строителство.

Какви са според тебе недостатъците на гипсокартона?
Админе , дано този линк ти помогне на разсъжденията за триетажната студена през зимата и гореща през лятото къща или предизвикателството да посториш едноетажна уютна виличка , която отопляваш и охлаждаш с минимални разходи? Определено сглобяемите къщи са с доста завишени цени и нямат почти нищо общо с пасивните къщи . Чудя се бихте ли челали да сметнем колко би струвала една да речем 50 квадрата пасивна къща в груб строеж?
Стефан - майстор
Съжалявам, ако преча по някакъв начин на бизнес-интересите на някого! Просто се изказах малко неподготвен. Затова и изглеждам консервативен - много добра представа сте си изградили за мен само от няколко мои думи. Признавам, много добри психохолози сте, щом, без да познавате някого, по такъв начин си изграждате представата за някого!

Казах, че съм посещавал много сайтове за сглобяеми къщи. В това число и този от Вашия линк, на Галин Радославов. Правя асоциация от Вашия пост, че г-н Радославов сте или Вие, или той е ваш познат, или сте му представител. Възможно е и да греша, разбира се. В Брацигово има поне 6 фирми, които се занимават с изграждане на такива къщи. Посетих лично фирма Явор в Асеновград. Изчел съм доста литература по въпроса. Запознат съм с всички параметри. Видях лично и по какъв начин се изграждат. Затова и поста ми е такъв.
masteradmin написа:
Мисля на пролет да построя една вила ....
Стефан написа:
.....Това бунгало би свършило много добра работа за почивка, за вила, но не и за жилище.....
Тани написа:
Админе , дано този линк ти помогне на разсъжденията за триетажната студена през зимата и гореща през лятото къща или предизвикателството да посториш едноетажна уютна виличка , която отопляваш и охлаждаш с минимални разходи?
Както виждате, навсякъде се цитира, че става въпрос за вила, а не за жилище, или жилищен блок.
Никой не отрича топлоизолационните характеристики. Но това е зарибяващия елемент, за минималните разходи. Че ще има възвръщаемост на средствата след N години, ще има облекчения от банките/не го виждам как ще стане това/, ще......и т.н. Цената на такава къща е от 600 лв нагоре в груб строеж, без основите. Зависи от мераците на клиента.
Освен това, аз съм си строил, и притежавам къща от 65 кв.м. И за четворно по-малка сума ще я санирам, и ще я направя кукла.
Така, че не ми говорете за консерватизъм. Гледайте малко реално на живота в България. Колко хора могат да си позволят този лукс, за да си направят такава скъпа вила?
За гипскартона не мога нищо да кажа. Явно е добър материал за бърза и лесна работа с него. Сигурно има и недостатъци, които Леонардо най-добре знае. Но едва ли ще ги сподели, не е в негов интерес.
  • 1
  • 2

Тема "Архитектурен план" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: