Всички въпроси за вилата.
emil_v r - майстор
интересувам се от това ,Някои ако има да сподели опит .направил съм " хардуера" остана седмичен програматор и тръбички и капкообразувателите . ако знаете и саитове или магазини в София и какво има там .
masteradmin - майстор
Капковото напояване представлява система от тръби за бавно и продължително напояване. Най - важната особенност е, че в тръбите са инсталирани специални капкоотделители, с помощта на които се редуцира налягането и така се дава възможност за по-равномерно разпределение на водата по линията. Основната цел при инсталиране на една напоителна система е да компенсира изпарената от почвата и отделената чрез листата вода, както и водата загубена при оттичане.

Предимствата на системата за капково напояване
o Задоволява нуждите от вода на растенията
o Равномерно напояване по дължината на капко-отделителната тръба.
o Подържа постоянно ниво на влажност на почвата
o Възможност за бърз и лесен монтаж (демонтаж)

Компоненти на системата за капково напоявяне

o Водоизточник (река, изкуствен водоизточник, езеро, сондаж и др.)
o Помпа (електрически, бензинови, дизелови, вятърни и др.)
o Филтърен възел (мрежести, дискови, груби, хидроциклонни мрежести и хидроциклони) Провилната филтрация е едно от най-важните решения в системата за капково напояване, то е също "сърцето” на системата, тъй като снабдява капкообразувателите с чиста вода. Мрежестите филтри са с опростена конструкция, имат пластмасова или цедка, която задържа всички твърди частици, надвишаващи мрежата на филтъра. Грубите са предназначени за филтриранена водата през чакълеста или песълива почва. Хидроциклоните или пясъчните филтри са много подходящи за вода от сондажии кладенци с много пясък. Функционирането им е на база центробежни сили и гравитация, които се образуват в коносоидно тяло.
o Торосмесителен възел
При капковото напояване корените на растенията използват един и същ обем почва и торенето с поливната вода има първостипинно зночение. Поради ограничения обем, в който се внасят торовете, се смята, че торовата норма може да се намали с около 35% в сравнение с необходимата при традиционните начини за наторяване. Торенето се извъшва с течни и водоразтворими торове.
o Водопреносна система – тръби, фитинги и капкови маркучи. Изградена е от поелитиленови тръби с различен диаметър, които осигуряват пренос на вода от водоизточника до капковите маркучи. Могат да бъдат на повърхността, а също така и закопани в почвата. Фитингите осигуряват свръзка на отделните компоненти вв едно общо цяло (адаптори, муфи, нипели, кранове, тапи и др.).
o Капковите маркучи са два вида в зависимост от направлението в което се използват :
1.Едносезонни маркучи - използват се за изграждане на капкови линеи при зеленчукопроизводство и цветарство. Отличават се с ниска себестойност и с къс експлоатационен срок. Могат да бъдат с заложен срок на разпад (целта на тези маркучи е ниска себестойност и лесно почистване на площта след приключване на вегета-ционния период на културата .
2. Многосезонни маркучи – използват се при трайни насаждения (ягоди, малени, овощтни насаждения, лозя и др.) Притежават изключително дълъг експлоатационен период (10-15г.) ,но по-висока себестойност.

Прикачен файл

image001.gif
image001.gif (7.41 KиБ) Видяна 15683 пъти
masteradmin - майстор
Пиши на този имейл: aquasystems@abv.bg
ето ти и телефона на фирмата: 032/ 62 37 55
дано да ти свършат работа.
Гост
благодарности за отговора.
batman - специалист
Ето тук малко допълнителна информация: http://www.savour-garden.com/polivni.html

Тема "капково напояване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: