Всички въпроси за вилата.
Здравейте на всички. Доста поразрових из форума за водомерните шахти и бях решил да излея бетон или да я зидам от бетонни блокчета и отвътре да я санирам, докато вчера не попаднах из нета на така наречените термо блокчета (прикачената снимка). Та искам да ви попитам, удачно ли е да използвам подобен тип блокове за шахтата. Също така искам да ви попитам, дали е достатъчно да изсипя на дъното на шахтата чакъл и едро начупен камък, един вид дренажна система или там трябва да се лее бетон? И ако е достатъчно има ли смисъл да правя канал за оттичане на вода? Шахтата съществува в момента, но първо че не е по стандартите (60х60х40), второ че е зидана от плътни тухли 4-ки преди 30-тина години и стените вече са дъгообразни и разпадащи се.

Изобщо ще ми е интересно, ако някой се е сблъсквал с такива "термо блокове", да сподели опит като например технология на зидане.

Ще се постарая до края на тази седмица да свърша тази работа, за да мога да направя още няколко наложителни неща за зазимяването на къщата отвън.

Също така приемам предложения за капак на шахтата...

Благодаря предварително на всички

ПП. Инфо относно термо блоковете - ТУК

Прикачен файл

tuhla-160pl-zgl._399.gif
tuhla-160pl-zgl._399.gif (47.03 KиБ) Видяна 24522 пъти
ebahti написа:
http://www.napravisam.bg/forum/viewtopi ... B%ED%E8%EA
Интересна идея, наистина. Но не ми отговаря на въпросите. Може да се открадне от идеята само за капак на шахтата. Благодаря все пак, но се надявам на отговори по въпросите ми.

Поздрави.
ЧефоС - специалист
Моята шахта я правих по следния начин. Изкопах квадратна дупка с размери 1,2х1,2х1,2 метра. Направих кофраж с размери 1х1х1 м, и от към бъдещия бетон с дебелина на стената 10 см заложих плоскости от стиропор, в които поставих пластмасоми дюбели 50 мм. Армирах с метална мрежа, и отлях стените. На следващия ден декофрирах, и направих кофраж за тавана на шахтата, пак с плоскости от стиропор, дюбели и мрежа. Отлях и тавана. На следващия ден направих кофраж на люка с размери 70х70 см и височена 40 см. Отлях и него. Дъното застлах с филц, без бетон. От снимката се вижда, че съм оставил зъб от тавана на шахтата в обсега на люка. Дам ще се поставят при нужда плоскости от стиропор. За капак на шахтата съм използвал термопанел 50 мм, поставен на панти. От тавана на шахтата, до горния край на люка ще бъде засипано с почва.

Ще се радвам, ако съм полезен на някого.

Прикачен файл

P8130068.jpg
P8130068.jpg (119.44 KиБ) Видяна 24394 пъти

Прикачен файл

P8080062.jpg
P8080062.jpg (126.86 KиБ) Видяна 24394 пъти
Илиян Илиев™ - майстор
То това твойто прилича по-скоро на бомбоубежище или банков трезор, но поне е сигурно, че е ефективно. Който има пара нека го прави така.

п.п. За люка разбрахме, но напиши подробности за илюминатора и шибидаха.
ЧефоС - специалист
Това одобрение ли е, или критика? И какво лошо има в изпълнението ми? Все пак шахта не се прави всеки ден.
Илиян Илиев™ - майстор
Знаеш, че е одобрение. Винаги съм те одобрявал. Дори ме боли за липсата на темата ти.

Иначе иронията беше отправена към думата ЛЮК, но това не означава че те критикувам за употребата и.
Neno Er - специалист
CoZmO,
И за шахтата ли има стандарт?
Ами ако водопроводът е на 1м. дълбочина?
Това с хладилника е оригинално, но нефункционално. Ами като го "изяде" ръждата?
Произведението на ЧефоС е отлично.
Не се набутвай с тези термоблокчета.
Не пишеш от къде си.
У ваше "село" в кавички, не продават ли тухли втора упоъреба? Ако има и то т.н. рингови единички са много поднодящи. Разваляш стерата зидария от четворките и иззидваш новите стени.Ако ти е дълбоко водопровода (което е много добре), си правиш шахтата да може да влизаш в нея. Нали все някога ще трябва да спираш водата. Нищо не пречи да си направиш термоизолация на стените и капака. А за капака - рамка от винкел и капак с панти.
Дъното предполагам ти е ясно защо трябва да е само с дренаж.
Успех.
PCL82 - майстор
Ако капакът е метален и с панти, с тях трябва да се внимава. Обикновените струговани панти спичат от ръждата и при следващо отваряне се късат заварките. За да не става това пантите се правят от тръбички и ос, която има достатъчен луфт. Оста се разпробива и се слагат шплинтове. На вилата имам един такъв капак и нама грешка вече 40 години.

На септичната ми яма капакът е направнен от бетон и е скосен като пресечена пирамида. Отворът в плочата, също е скосен и няма железа, кито да ръждясват под земята. Има само две халки за вдигане.
Чефос, благодаря за инфото и съветите, но всячески избягвам наливането на бетон, че тия дни не го дават много топло... (не че за зидане ще е добра температурата) Иначе утре ще имам и бетонобъркачка под ръка.

Neno Er, някъде прочетох че има стандарт 1мХ1мХ1,20м. и да е на 3-5 метра от улицата, пък и аз съм едро момче и ми трябва повечко пространство от сегашното. За жалост не мога да се разпростирам с прекалено големи размери, тъй като шахтата е на 2м. от бунара, метър от едната стена на довара и 2м. от другата страна на довара, а от четвъртата й страна на по-малко от метър от излятата бетонна плоча в двора. Подпочвените води не са на много високо - 2-2,5м дълбочина. Аз съм от София, а обекта е в Ботевградско. Водопровода не е на много дълбоко - 40-50см. Затова и искам да е добре изолирана шахтата, защото зимата ми казаха че пука стъклата на водомерите в цяло село.

Разрових се още доста из нета и се консултирах с познати. Достигнах до извода, че не е от толкова голямо значение изолацията на шахтата колкото на капака й. Може в крайна сметка да купя бетонни блокове за зида, да налепя стиреопор отвътре, след това на 10-тина см от водомера ще сложа шпилки в зида, на които ще ляга едно XPS и на ламаринения капак на шахтата отвътре ще лепна примерно каменна вата или още един XPS.

Цялата идея ще я доизкусуря утре и ще ви държа в течение. Утре почвам да разкопавам и да свалям старите тухли...

PCL82, ще съм благодарен ако имаш готова или направиш снимка на тези панти.

Благодаря на всички.

Поздрави.

Тема "Зидане на водомерна шахта" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: