Всички въпроси за вилата.
NeoBoss - специалист
Реших тука да пусна темата понеже има много хора вече със BBQта и ще е полезна за всички.

Иска ми се да сложа ветрозащитни завеси на барбекюто , от тези където ги има по капанчетата, Но след справка в нета излезна че завесе 4на 2 метра излиза на цена 400лв. а на мен ми трябват 2 такива. Което ми се вижда безумно много.

Намерих на едно място където ще могат да направят платното , от 8мм прозрачно фолио. Казаха че могат да го направят със дупки със капси. единствената разлика е че лентата е 1,2 метра и ще трябва да се снадава. и ще се получи с ленти. Но за 6лв. на квадрат не мисля че е проблем.


Но как да направя механизма за навиване
http://duk-1.com/wp-content/uploads/201 ... C01552.jpg

мислех да ползвам някаква тръба която да влиза хубаво във два лагера. За самите лагери да намеря друга тръба в която да лагеруват и да могат да се закачат на гредата, и със едни такива зъбни колелца да свържа манивелата.
http://www.radina-m.com/images/kolelo-zabno-konusno.jpg

но незнам колко тежи цялато това нещо и как ще се върти , и какво предавателно число е най удачно да се ползва.

тръбата е само намазана със лепило ще е достатъчно ли да държи платното. Както и можели да се остави нещо като врата , или просто на едно място нетрябва да стига до край.

давайте идеи :) или някой ако има такива завеси да каже някакво впечатление.
ralev - специалист
NeoBoss написа:
Намерих на едно място където ще могат да направят платното , от 8мм прозрачно фолио.
.


:? 8 mm ли, какво е това фолио не е ли 0.8-1мм
NeoBoss - специалист
незнам може да съм чул погрешно , но ме увериха че е същото като на тези по моретата незнам какво се води PVC кристал , винилно ли или някакво такова. Мисля че нвсички се сещате за какво става въпрос
EDI - майстор
http://www.tentishop.com/ ето тук правят много хубави неща.Преди месец си сложих на навеса две ветрозащитни пана с ципове.4Х2 и 2,2Х2.Излязоха ми около 350 лева с монтажа.Отдолу са с метална поцинкована тръба за тежест.Кристала е 0,8 мм, лепен е с термопреса за непрозрачната част, ширината му е 137, доколкото разбрах от момчетата.Циповете са двустранни, могат да се вдигат и сваля и от вън, и от вътре.
spec - специалист
NeoBoss написа:
Намерих на едно място където ще могат да направят платното , от 8мм прозрачно фолио. Казаха че могат да го направят със дупки със капси. единствената разлика е че лентата е 1,2 метра и ще трябва да се снадава. и ще се получи с ленти. Но за 6лв. на квадрат не мисля че е проблем.

Но как да направя механизма за навиване
Цената се оказва мн. добра - сподели къде е това място, че и аз имам нужда от такова нещо.
Мислил съм за подобен механизъм, но колкото по-сложен е толкова по-несигурен ми изглежда. Погледни схемата - ако намотаваме въженцето на вала, то около тръбата ще се намотава фолиото. Валът може да се задвижва по най-различен начин.

Прикачен файл

untitled.JPG
untitled.JPG (17.97 KиБ) Видяна 19327 пъти
NeoBoss - специалист
EDI и във този сайт цената за това което искам е 400 на едното крило. Някак си немога да проумея как найлон с размери 8х2м ще е 800лв.или този механизъм за вдигането да оскъпява толкова.

spec
твоята идея ми се вижда по сложна. Въжето ще приплъзва на долната тръба и няма да се върти със скоростта с която се повдига на горе и ще провисва. Според мен няма нужда да измисляме топлата вода като те вече са го направили.
Механизмите които ползват за тези щори са да са залепени за вал който го закачаш горе за гредата или тавата , въртейки вала навиваш направо платното на него. Няма смисъл да въртиш 2 и да предващ движението между тях със въже. Тоя вариант е удачен ако ще прибираш плоскост на горе ( за гаражна врата или нещо такова)

идеята е защо ползват такъв механизъм
http://media.snimka.bg/6074/018402500-big.jpg (снимката е примерна просто искам да покажа начина на предаване на въртеливото движение)

а не използват две конусни зъбни колела
http://www.radina-m.com/images/kolelo-z ... algear.jpg

според мен със конусните зъбни колела ще е най елеменатрно , трябва само да се спази перпендиколярноста на вала (на който по някакъв начин е закрепено платното) и манивелата с която въртиш.

та на теория елементарно , но на практика някъде продават ли такива зъбни колела или трябва да си ги поръчваш. Няма ли стандартни като при лагерите. Отиваш това и това и си заминаваш :)
spec - специалист
Не казваш координати на фирмата нещо :)
идеята е защо ползват такъв механизъм
защото така се намалят предавателното число и усилието, а и няма нужда от законтрящ механизъм. Ако ползваш еднакви з. колела ще трябва да връзваш дръжката, с която навиваш, защото ще се размотава само.
Въжето ще приплъзва на долната тръба и няма да се върти със скоростта с която се повдига на горе и ще провисва.
ако фи-то на вала е по-малък от фи-то на тръбата, няма да има проблем. Още повече, че с намотаване на фолиото диаметъра на тръбата ще става по-голям.
NeoBoss - специалист
недавам кординати защото още ги нямам и аз ;) като ги получа ще ги дам.
това което говориш ти е осъществимо при голяма съпротивление на вала и на въжето, но тръбата като стане по тежка на въжето ще му е по лесно да се приплъзне по тръбата отколкото да я завърти.

предавателното число не ми сля че е проблем , просто се слага по малко зъбно колело. Действително по техния начин ще получат по голямо предавателно число.

Та някъде продават л исе зъбни колела. И къде. Да проверя какво има или трябва да правя чертежи и да се дават на някой да ги изработва.
EDI написа:
http://www.tentishop.com/ ето тук правят много хубави неща.Преди месец си сложих на навеса две ветрозащитни пана с ципове.4Х2 и 2,2Х2.Излязоха ми около 350 лева с монтажа.Отдолу са с метална поцинкована тръба за тежест.Кристала е 0,8 мм, лепен е с термопреса за непрозрачната част, ширината му е 137, доколкото разбрах от момчетата.Циповете са двустранни, могат да се вдигат и сваля и от вън, и от вътре.

Предстои ми да сложа две ветрозащитни пана като едното трябва да е с врата. За пръв път се налага да се интересувам от ветрозащитни пана и си нямам понятие от него какво точно представлява. Тези ципове са за отваряне и затваряне от двете страни, предполагам а и виждам на снимките има колани за задържане на рулото като се навие нагоре за да е отворено, пак предполагам. Би ли споделил какво е състоянието на твоите пана след 7 години експлоатация и ако е възможно прикрепи няколко снимки, моля.
Може ли да споделите фирма за изработка и монтаж на ветрозащитни завеси от които сте останали доволни от Благоевград и Гоце Делчев.

Тема "Ветрозащитна завеса" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: