Всички въпроси за вилата.
ot_gorata - помощник
Доиде времето за преправяне на стария асмалък,който бе с височина 220см.сега смятам да го повдигна до 270см.Асмалъка ще е с тръби 30мм и между тях арматурно желязо 4мм.Предполагам че няма стандарт за височина но според вас колко е нормалната височина?При положение че отдолу има масичка пейка и др. такива.
peter_m - специалист
Зависи от конкретния случай, материалите, с които разполагаш, какво ще правиш отдолу ... Не мисля, че е сериозно някой тук да ти каже - направи го на еди си колко метра (още повече като не е запознат с конкретната ситуация). Иначе 20-30 см повече или по-малко, не мисля че са от значение за асмите.
Иначе 220 са си малко. А иначе може да ползваш стоманизирана тел, а не арматурно желязо ...
GEORGI5959 - специалист
Няма определен стандарт. Правиш си го според възможностите и личната гледна точка за естетика и функционалност. Специалистите препоръчват между 2 и 2.5м. височина, но това е оптимално за лозите. Като се има предвид, че асмалъка е преди всичко с декоративна цел, може свободно избрана височина/виждал си предполагам и на 3-4 етаж/. Друг е въпроса за качеството на гроздето. Тук важи правилото - колкото по-ниска е лозата, толкова по-високо е качеството. Най-добрия вариант е в промишленото производство. Там стъблото е от 60 до 80 см. Това позволяна най-добро и в срок узряване, натрупване на захари и получаване на характерния за сорта аромат и цвят. При асмовидното отглеждане тези процеси се забавят поради по-дългия път на хранителните вещества от корена до короната.
Лично аз, за асма, съм за по-висока конструкция. Толкова, че да не пречи и да не се стигат с ръка отдолу гроздовете, че който мине и къса зърна. Получава се грозна картина, а и предизвиква нападение от пчели и оси.
donnna - специалист
направи го така, че да не си удряш главата в тръбите и гроздето и да можеш спокойно да се протягаш и да си късаш чепките без стълба :-D :lol:
EDI - майстор
По-важно е страниците или целия асмалък да са под наклон нагоре, за да го грее слънцето в късно лято и есен, да узрява добре.
Johny - майстор
donnna написа:
направи го така, че да не си удряш главата в тръбите и гроздето и да можеш спокойно да се протягаш и да си късаш чепките без стълба :-D :lol:
Аз съм за същото. Колега 2.20 си е много добре.
Какво значи, който мине - къса. В моят двор ходят само моите близки и приятели. Защо да не късат?!
Колкото за наклона - като се кача на 2 етаж, рядко виждам грозд през листата. Така че полза няма.
ot_gorata - помощник
И така асмалъчето е готово.Само остана да се боядиса.Височината е 270.Така по височко е малко по трудно за обработване но то е 3 пъти в годината.Та предпочетох простора отдолу.за съжаление застудя и настилката и барбекюто останаха за догодина.
GEORGI5959 - специалист
Дай снимка да видим какво сътвори.
mirix - специалист
гласиш както ти войдисва моят започва от 2.20 и стига до 2.80 и най добре си слагаш 20м2 където продават арматура за плоча 20х20 и къпиш на воля :lol:

Тема "височина на асмалък?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: